Режисер – Бенедикт Ерлінґсон, продюсери – він же зі своїм ісландським Gulldrengurinn та міжнародна команда. Серед яких, зокрема, з України – Сергій Лавренюк з Solar Media Entertainment, а з Франції - Маріанн Слот і Карін Лебланк зі Slot Machine. Маріанн Слот, до речі, відома багаторічною співпрацею з Ларсом фон Трієром.
Пісні вінчали шквал оплесків і витали над набережною Круазет
Глядачі «Мірамару», що вишиковувалися в черги перед кінотеатром, згідно назви фільму, прив’язки і, на жаль, сьогоденних асоціацій з Україною, чекали на війну в кадрі. А також неодмінно звернули увагу на українську делегацію, три учасниці якої були в народних костюмах. Пізніше виявилося, що це саме вони співають у кіно – аутентично, змістовно, сильно. Ще пізніше їх пісні вінчали шквал оплесків, що здійснявся після перегляду, і витали над набережною Круазет, де українська команда обговорювала презентацію та, давайте прямо, святкувала.
Війна й справді була в кадрі. Проте інакша – екологічна. Халла, яку зіграла ісландська акторка Халлдора Гейхадсдоттір, спить і бачить, як врятувати красу й довкілля її країни від «алюмінієвих» узурпаторів. Активістка не боїться ні влади, ні чорта: мілкі диверсії, вандалізм, промисловий саботаж – всі способи підходять, аби лишень ті величні, широченні й неймовірні пейзажі Ісландії, що виринають на екрані, такими й лишилися. І тут Дружківка. Богом і інфраструктурою обділене містечко на сході України. І дитячий будинок, директорку якого зіграла Олена Лавренюк. І маленька дівчинка Маргарита (зіграла Маргарита Хильська), життєпис якої натякає вже на війну справжню і яку має удочерити Халла. Ось же він, лист-схвалення з України, що міняє життя.
Рефлексують щодо розриву шаблону
Зал такого не очікував. Як і критики світових видань, що почали писати рецензії буквально при виході з зали. Одні розмірковують, до якого ж жанру віднести цю 101 хвилину – трилер, трагікомедія чи драма з елементами комедії? Інші рефлексують щодо того самого розриву шаблону. Але в тому, що робота сильна – сходиться більшість.
Після прем’єрного показу були й інші, останній з яких відбудеться 15 травня. Хто ж отримає нагороду Каннського кінофестивалю в рамках Semaine de la Critique, журі якого цього року очолює Йоаким Трієр, стане відомо 16 травня.