Пригоди, карколомні пейзажі, герої і лиходії, драматичні конфлікти та їх розв'язки, гостросюжетні повороти і кліфгенгери (часто у буквальному сенсі)... Отож, добірка 3 найкращих фільмів про золотодобування.
«Золота лихоманка», Чарлі Чаплін, 1925
Почнемо з незвичайного. Комедія - спірний вибір жанру для зображення найвідомішого сезону полювання за золотом в один із найскладніших моментів в історії США. Якщо, авжеж, між режисерським кріслом і камерою не розривається найвидатніший комік кінематографа.
Чарлі Чаплін не раз демонстрував, що жартувати можна над ким завгодно, чи то британські полісмени, чи то німецькі диктатори, чи то американські старателі. Останні якраз і є героями цього витвору кінематографічного мистецтва, а в центрі подій - добре знайомий і обожнюваний глядачем персонаж Бродяга, який цього разу вирушив на пошуки пригод, багатства і кохання на копальні Аляски.
«Золота лихоманка» вважається однією з двох найкращих німих комедій і одним із 100 найвидатніших фільмів в історії американського кінематографа. Ми готові, подібно до героя Чапліна в фільмі, з'їсти свій черевик, якщо цей шедевр не прийдеться вам до смаку.
«Скарби Сьєрра-Мадре», Джон Г'юстон, 1948
Мабуть, найкращий фільм Голлівуду про золотодобування з одним із найкращих акторів в історії «фабрики мрій». Оскароносну пригодницьку драму, котрій цього року виповнюється 70 років, можна дивитись на одному подиху і сьогодні.
У головній і зовсім нехарактерній для себе ролі антигероя знявся незрівнянний Хамфрі Богарт, але перлиною фільму, безперечно, можна вважати Волтера Г'юстона, який зіграв старателя похилого віку на ім'я Говард. Саме йому належить ключовий монолог, що пояснює справжню цінність золота: «Тисячі людей шукають золото. Через півроку один з них його знаходить. Один із тисячі. Його знахідка - результат не лише його праці, а й зусиль інших 999-ти. Це шість тисяч місяців, п'ятсот років лазіння по горах, у голоді та спразі. Золото коштує стільки, скільки коштує».
«Нафта», Пол Томас Андерсон, 2007
Незважаючи на те, що події фільму обертаються навколо рідкого скарбу, передумовою до історії є жага золота - саме цим металом марив підприємець Деніел Плейнв'ю, головний герой. Золотодобування дозволило Плейнв'ю накопичити капітал і відкрило шлях до нафтосвердловин.
Взагалі, фільм не стільки про цінні ресурси та їх форми, скільки про те, яким чином вони впливають на людей, а також про вартість життя на межі XIX і XX століть. Тому оригінальна назва «І буде кров», запозичена зі Старого Завіту, набагато точніше розкриває його суть. До речі, на створення «Нафти» Пола Томаса Андерсена надихнув згаданий вище шедевр - режисер дивився «Скарби Сьєрра-Мадре» щоночі в період написання сценарію.
Іноді реальність - цікавіша за вигадку. Зрештою, саме рідкісні, але правдиві життєві історії лягають в основу творчих сюжетів. То ж здаємо ще один козир: прямо зараз американський мандрівник Паркер Шнабель досліджує хащі південноамериканської Гайани, сподіваючись знайти Золоте Ельдорадо. Discovery Channel показує його програму «Золотий шлях Паркера Шнабеля» щовівторка о 21:00. Гей, гарних пригод!