Продовжуємо копати надра культурної спадщини голдрашу. Цього разу робимо це не пультом (бо говорили раніше про фільми), а книжками. І хоч Паркер Шнабель продовжує десь шастати в Гайані в пошуках Ельдорадо і підіймати щовівторка рейтинги Discovery Channel (шоу «Золотий шлях Паркера Шнабеля» виходить вже не один сезон), у книг не віднімеш головного: читаєш, релаксуєш, фантазуєш.
«Час-не-чекає», Джек Лондон, 1910
Лондона можна сміливо назвати головним літописцем суворих буднів Юкону. У 21 рік він сам пішов шукати скарби на Аляску. Замість багатства і слави американська північ нагородила письменника цингою та ідеями для майбутніх творів. Згодом саме тема Клондайку стала золотою жилою для Лондона.
«Час-не-чекає» - відносно пізній і, безумовно, нетиповий роман для пригодницької бібліографії автора: тут немає гірських мандрів і боротьби зі стихією, а головний персонаж носить вовну, а не шерсть. Елам Харш - гравець, цинік, авантюрист і просто чудовий безпринципний парубок. Зустрівши стенографістку Дід, він закохується, переглядає життєві пріоритети й вирішує відмовитись від матеріальних благ на користь сімейного життя. Переїздить на ранчо… Бац! І там «зустрічає» золоту шахту. Замислюється про переоцінку переоцінки життєвих орієнтирів, знову відчувши приємний смак легкої наживи. Закипає внутрішній конфлікт: що важливіше для щастя?
«Світила», Елеонора Каттон, 2013
Каттон переносить читача в Нову Зеландію середини XIX століття, в часи Вест-Костської золотої лихоманки, у маленьке містечко Хокітіка, де автор писала книгу. Інтерес до теми виник у письменниці ще в 14-річному віці, коли вона разом із батьком відправилася у мандрівку на західне узбережжя через Артурс Пасс. Вражень вистачило для створення живописного бекграунду до гостросюжетної канви роману: вийшла захоплююча детективна історія про загадкове вбивство старателя, який лишив після себе золотий скарб. Результат -«Букерівська премія 2013» для наймолодшого переможця з найдовшим твором в історії нагородження.
Загублене місто Z, Девід Гранн, 2009
Документальний твір, що не поступається за концентрацією подій і загостренням пристрастей художньому. Головний герой - британський дослідник Персі Фосетт разом із сином в 1925 році їде до Бразилії на пошуки стародавнього міста Рапозо і зникає в глибинах Амазонії. Десятиліттями сотні ентузіастів продовжували шукати докази існування містичної місцини зі скарбами і навіть рушали по слідах Фосетта. Одним з таких мандрівників був сам Гранн: він не тільки повторив маршрут англійця, збираючи відомості й формуючи власну версію подій для своєї книги, але й знайшов докази того, що він був на правильному шляху.