Запитайте про найвідомішого революціонера всіх часів – більшість назве Че Гевару. Так, його образом надихаються й донині. Проте на авансцену виходять нові герої – ті, що змінили життя мільйонів без жодного пострілу. Скромні інженери й цифрові генії. Дійсно, навіщо вдаватися до насильства, якщо можна дати світу стусана за добровільного сприяння населення?
Ось вони - найбільші «революціонери» нового цифрового сторіччя.
Стів Джобс
Справа навіть не в тому, що Стів Джобс і його колега Стів Возняк відповідальні за створення одного з перших комерційних персональних комп'ютерів – Macintosh. Уявіть, яким був би світ без Apple. Чи слухали б ми музику в мобільних? Чи знаєте ви, що формат mp3 отримав визнання завдяки iPod і створенню iTunes? Стів, дякуємо!
Марк Цукерберг
Творець Facebook, що охоплює понад 2 мільйярди користувачів. На хвилиночку, чверть населення планети! Завдяки мережі розпочинаються справжні революції (згадаймо Єгипет, Турцію, Сирію та й Україну), розганяються фейкові новини і здійснюється маніпулювання думкою суспільства. Жахливий інструмент, якщо подумати! Чи міг це уявляти Цукерберг на початку 2000-х? І чи зможе впоратись зі своїм цифровим монстром?
Ларрі Пейдж і Сергій Брін
Засновники Google, найвідвідуванішого сайту в світі. Але не пошуковою системою єдиною: Google – це також Gmail, Google Chrome, Google Docs, Picasa та інші безкоштовні продукти. Google, як наркотик – без нього мов без рук. Що буде, якщо доведеться зіскочити?
Джиммі Вейлз
Він заснував Вікіпедію, без якої зараз важко уявити віртуальний світ. Вона наповнюється й фінансується волонтерами; кожен може спробувати себе в написанні статей. Ця демократія має й побічний ефект: інколи інфо в енциклопедії буває неповною або невірною. Але безкоштовні знання – це альтруїзм в наші часи!
Джуліан Асанж
Ще один ідеаліст і борець за правду. Він створив міжнародний соціальний мережевий проект WikiLeaks, що займається збором і оприлюдненням таємної інформації. 2010-го прогриміла тема з витоком скандальних матеріалів про участь США у війнах в Афганістані та Іраку. «Не може бути нічого таємного. Люди повинні знати», - стверджує Асанж, який останні роки перебуває в статусі політичного біженця через позови до нього зі сторони США, Швеції та Британії.
Ілон Маск
Винахідник №1 XXI сторіччя. Девізом його життя міг би стати слоган «Мрії здійснюються!». Хто б міг повірити ще 20 років тому, що одним з найпрестижніших і найпопулярніших транспортних засобів стане електромобіль, а космічні ракети будуть не тільки злітати, але й повертатися на Землю? Маск вірить, що ще за його життя відбудеться колонізація Марсу. Ми з ним в одному оптимістичному шатлі!
Сатосі Накамото
Зараз про біткойни знають усі. А от які у вас статки і що ви купуєте – хоч наркотики вагонами, хоч ракети потягами – завдяки цій електронній валюті не дізнається ніхто. Звісно, така свобода - як палка в колеса органам контролю, тож в багатьох країнах обіг біткойнів заборонений. А придумав чарівну «монетку» математик і криптограф Сатосі Накамото. Вважається, що це псевдонім, причому ховається за ним не одна людина, а компанія розробників.
Павло Дуров
Потрібна мужність, щоб відстояти безпеку учасників соціальної мережі чи месенджера перед тиском державних органів. Тож Павла Дурова теж вносимо в перелік не лише технологічних геніїв, а й революціонерів. З «ВКонтакте» історія не склалася – під пресом влади він був вимушений продати свою частку в проекті й накивати п’ятами з Росії. Проте коли намалювалися ті ж граблі з його дітищем – месенджером Telegram – Павло категорично відмовився співпрацювати з владою. Стояв на своєму до кінця: «Погрози заблокувати Telegram, якщо ми не розкриємо особисті дані користувачів, ні до чого не призведуть. Ми захищаємо свободу й конфіденційність». З квітня 2018 доступ до месенджера на території сусідньої держави обмежений. Але вихід однієї людини проти могутнього монстра – це епічно!