Україною котиться новина, що скоро алкоголь знову подорожчає (останній раз ціни піднімали у вересні 2017). Крик та гвалт! Це ми суто з культурної точки зору, адже багато творчих людей без чарчини... не творчі. Та що там: літературна богема завжди вважалася гірше за сантехніків в плані любові до міцних напоїв. Мовляв, саме алкоголь (вінчик, коньячок чи національна наша горілочка) - ось основні джерела творчості поетів та письменників. Не будемо ховати очі: п'ють, творять і витворяють!
То що стосовно української літератури? На перший погляд важко уявити велику кількість учасників табору алкоголіків: варто лише згадати, що образ пияків в українських творах зовсім не був романтичним. Спиртне зазвичай грало роль пристрасті, що рушила сім'ї та долі («Кайдашева сім’я», «Хіба ревуть воли як ясла повні»). Явно образи героїв не фонтан. Та табір не пустує!
Зірки алкогольно-літературного угару
Олекса Влизько, якого сучасники називали «українським Пушкіним», в дитинстві втратив слух через хворобу. Але це не стало перешкодою ні у творчості, ні у гулянках.
Олекса Влизько
Оповідають, що Влизько, як і більшість футуристів, був охочий до різноманітних жартів. Так, у 1927 році з'явився некролог: мовляв, затонув творець у Дніпрі. Та це було спростовано самим автором. Окрім того, Влизько любив випити, і пиятики супроводжувалися небезпечними на той час витівками. Наприклад, якось Олекса заліз напідпитку на бюст самого вождя пролетаріату Леніна, а наступною точкою своїх алкоальпіністських здобутків обрав батька всіх народів Сталіна. Але останньому «вилізти на шию» не вдалося.
В алкогольному угарі бився головою об стіну
Микола Хвильовий не відставав: разом з Миколою Кулішем він не раз впадав у довготривалі запої. Хвильового не раз знаходили під парканом у зовсім несвідомому стані. Окрім того, маючи ніжну душу, Хвильовий і так був не зовсім емоціонально зрівноваженим. Настільки, що в алкогольному угарі бився головою об стіну. Втім, атмосфера тих часів досить-таки спонукала до цього.
Без таких пригод, але не менше вживав Володимир Сосюра. Ба, він навіть визнавав свої проблеми із зеленим змієм: «Я не був алкоголіком, але іноді за компанію випивав, і добренько таки випивав, іноді до самозабуття».
Тарас Шевченко
Навіть світило української літератури, Тарас Шевченко, не гребував алкоголем. Тургенєв, який близько знав Григоровича, жалівся у листах до спільних друзів - мовляв, бідолаха зовсім заморив себе горілкою. Водночас Костомаров відмічав, що скільки б Шевченко не випив, зустріти його напідпитку було дуже важко. Це говорить про те, що в автора «Кобзаря» була дуже міцна печінка - випити 10 склянок чаю з ромом і залишитися у свідомості!
Шевченка на дверях, співаючи церковних пісень, носили околицями
Втім, є згадки про службу Шевченка в Ново-Петрівському укріпленні. Оповідають, що він любив випити і часом навіть засинав у гостях за столом. Одного разу компанія цим скористалася: Шевченка поклали на двері та, співаючи церковних пісень, носили околицями. На запитання цікавих, що ж-бо відбувається, молодь повідомляла: «Шевченка хоронимо!»
Непитуща опозиція
Григорій Сковорода, просто легендарна людина, не жалував алкоголь. Вважав, що в пияцтві немає ні розуму, ні добра. Підтверджував це власним прикладом: сорокаградусних напоїв не вживав та вів скромне життя. Мандрував з міста у місто з невеличким клунком речей, більшого і не бажав.
Григорій Сковорода
Лариса Петрівна Косач Драгоманова, відома як Леся Українка, також відноситься скоріше до когорти тверезих авторів. Правда, стовідсоткової гарантії не має, але, зважаючи на проблеми зі здоров'ям у поетки, припускаємо, що все-таки дама не пила.
Дехто міняв погляди. Так, Володимир Винниченко наприкінці свого життя вирішив зайнятися сироїдством, а також вніс алко в список табу. Чи робить це його непитущим - не знаємо, але факт є факт.
Лише чарку «Золотої Ріци»!
До тверезих авторів можна також віднести й Івана Франка. Поет був дуже невибагливий у побуті та їжі, міг дуже зрідка випити лишень стаканчик пива або чарку вина «Золота Ріца».
Хто ж зробив більший вклад в літературу - автори питущі чи ні – певне, не таке вже й велике значення. Все ж таки талант від алкоголю не залежить. Чи залежить? Без 100 гр не розберешся.
Іван Франко