В Україні є пісня, яку знають і люблять всі. І це не Гімн. Послухати її можна буде на концерті гурту «Плач Єремії» в Києві. В курсі, про що мова?
Де: Caribbean Club (вул. Петлюри, 4)
Коли: 18 серпня о 19:00
Звичайно, то пісня «Вона», якій незабаром виповниться вже 30 років. Її співають в студентських гуртожитках і на «золотих» весіллях – навіть якщо знають лише приспів. Бо тема стала народною. Коли 2008 року в інтернеті (*) проводилось опитування щодо найбільш пам’ятного українського хіта останньої чверті сторіччя, меломани зупинили свій вибір на цій баладі львівського бенду.
Пісні «Вона» у цьому серпні - 30 років
Насправді, авторами треку є не «Плач Єремії» і Тарас Чубай, у виконанні котрих «Вона» й відома на всю Україну й діаспору. Пісню написав 1989 року композитор і поет Кость Москалець, який працював тоді у львівському театрі-студії «Не журись» і водив дружбу з Чубаєм. Балада про сумну дівчину, яка вміє «пити й не п’яніти від дешевого вина», швидко розлетілася тусовками. А після виходу альбому «Плача Єремії» «Най все буде як є…» (1995) в їхньому виконанні прогриміла на всю країну.
В чому її секрет? По-перше, «Вона» легка у виконанні: вмієш брати кілька акордів на гітарі, є трохи голосу – вперед! По-друге, таку присвяту волів би написати своїй дівчині кожен чоловік. По-третє, інтрига – хто ж така ця Вона?
Десь через 20 років після виходу треку Кость Москалець зізнався, що лірична героїня пісні – реальний, а не вигаданий персонаж. Звали її Аліною Лазоркіною, вона вчилась у консерваторії за класом арфи й грала деякий час у складі «Плачу Єремії». Подякуємо Музі за натхнення – без неї не було би одного з кращих українських хітів XX сторіччя.
Проте не єдиним цим треком завдячують «Плач Єремії» народній любові. З виходом першого магнітоальбому «Двері, котрі насправді є» в 1993 році гурт став рупором інтелектуального студентства. Тексти їхніх пісень мали глибоке філософське й релігійне підґрунтя, був яскраво визначений національний вектор. Зрештою, навіть назвою своєю гурт промовисто промовляв до слухача. Але навіть ті, хто не розумів ці посилання, захоплено сприймали лірику таких пісень, як «Коли до губ твоїх» та «Ти втретє цього літа зацвітеш».
Гурт до цього часу базується у Львові
«Плач Єремії» ніколи не гналися за кон’юнктурою і не бажали грати в ігри шоу-бізнесу. Гурт до цього часу базується у Львові. Може, тому і здається, що останнім часом «Плач Єремії» зник з радарів. Насправді це не так. І хоч команда зараз і справді не дуже активна – останній спільний альбом з Kozak System «Пісні самонаведення» вийшов у 2014-му – все ж на сцену час від часу повертається.
З початку цього року гурт відіграв кілька концертів на західній Україні. Тим більш очікуваним є для фанів «Плачу Єремії» виступ Чубая і Ко у Києві. До речі, саме у серпневі дні і святкує свій день народження «Вона». Приходь привітати з друзями!
(*) – це було голосування на порталі music.com.ua. Взяли участь майже півтори тисячі дописувачів. «Вона» зібрала понад 20% всіх голосів.