Скоро Київ долучиться до цікавої гри: все ближче до фіналу заснованого цього року театрального Фестивалю-Премії GRA. Правила тут диктує Національна спілка театральних діячів України (засновник та організатор).
Мета фесту виписана, експертна рада зібрана, 27 вистав, що увійшли до лонг-листа в шести номінаціях, названо. На носі – оголошення шорт-листа, тобто 12 щасливчиків, що пройшли до наступного етапу (фінал - у листопаді 2018).
Фестиваль-Премія поки має шість номінацій, то ж за підсумками шість театральних колективів, чиї вистави будуть визнані переможцями, стануть лауреатами Премії. І, важливий бонус, окрім статуетки вони отримають грошову винагороду на реалізацію нового проекту.
Де: Bel Etage (вул. Шота Руставелі, 16а)
Коли: 28 серпня о 19:00
Богдан Струтинський
Організатор Фестивалю-Премії GRA, голова Національної спілки театральних діячів України, гендиректор-художній керівник Київського національного театру оперети
Чи планується вивіз вистав закордон?
Оскільки це національний фестиваль, цього року ми обмежимось показами вистав тільки в Києві. За кордон – гарна ідея, але, на жаль, вивезти цілий театр із декораціями – це дороге задоволення. Поки що Національна спілка театральних діячів України не в змозі це профінансувати. Хіба що видатки візьме на себе приймаюча сторона.
Чи є подібні премії у Європі? Чи брали ви їх за основу?
Аналоги є. Можна назвати «Золотий хрест» у Литві, «Золоту маску» в Росії, є свої премії у грузин, чехів. Також розробляючи концепцію «ГРИ», ми брали за основу і підхід кінопремії «Оскар» − тільки адаптовано щодо перегляду вистав наживо.
Що особливого у «ГРІ»? Те, що це - не просто вручення Премії окремим представникам, а що GRA – це фестиваль: протягом листопада відбудуться покази вистав-финалістів, тобто ми маємо вдвічі ускладнений формат.
У нас є незалежні експерти. Також вистави розглядаються не посезонно, як звик жити театр, а за період року – у 2018-му ми вручаємо Премію за прем’єрні вистави 2017 року.
Анна Липківська, голова експертної ради «ГРИ»
Хотілося б, щоб показ 12 вистав, що увійдуть у шорт-лист Премії, став національним шоукейсом. Важливо запустити Премію, щоб вона стала регулярною, і щоб у Фестивалі брала участь максимальна кількість театрів (цього разу їх було 70).
Якщо брати такі країни, як Чехія, Грузія чи Вірменія, то подібні премії мають більш локальний характер чи премія вручається лише, скажімо, за режисуру. Ми брали до уваги премії в Європі та російську «Золоту маску» зокрема, та синтезували формат під ті кошти, що маємо.
Щодо принципу, за яким ми оцінювали вистави, то це спочатку перегляд вистав на відео, немонтованих фрагментів вистав. Більшість театрів висилали навіть повні відео спектаклів. На другому етапі, коли формувався шорт-лист, ми переглядали вистави наживо, адже відеозйомка не завжди передає вистави в адекватному вигляді.
Слідкувати за фестивалем можна на офіційній Facebook-сторінці.