П'єса «Мотузка» написана нашим сучасником Михайлом Хефіцом у 2010 році. Вона - специфічна за структурою і змістом. Сам автор визначив жанр твору як похмуру комедію з життєрадісним фіналом. Режисер Олексій Лісовець представив свою інтерпретацію п'єси.
Де: Київський академічний театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра (пр-т Броварський, 25)
Коли: 31 січня о 19:00
Вистава нагадує ТВ-шоу, від яких у захваті сучасний телеглядач. На сцені - конферансьє в блискучому смокінгу в ролі Консультанта. Він - камертон, тобто «модератор».
Нелінійний сюжет спектаклю акцентований трансформацією сценічного простору. Епізоди сцен із зали суду і чередуються з картинками життя у кабінеті психіатра. Між цими умовними локаціями - монологи самого конферансьє, який «годує» глядача розповіддю про мотузку. І робить це дуже динамічно, емоційно, приправляючи іронією і добрим почуттям гумору. Іноді, і правда, усвідомлюєш, що прийшов не на спектакль, а на зйомки телевізійного шоу.
Лікар стає жертвою пацієнта
Декорації - лаконічні. Сцена як лікарняний кабінет з білим кахлем і матрацами, все з легкістю перетворюються на зал суду. Те, що відбувається на сцені - не просто ситуації, що викликають сміх або смуток. Фактично, це фіксація хвороб у суспільстві, пов'язаних з морально-духовним знеціненням. Лікар (його роль блискуче виконує Анатолій Ященко) намагається доступною мовою пояснити, що і як потрібно робити для запобігання трагедії, але сам виявляється жертвою свого пацієнта.
Гротескні образи й абсурдність ситуацій занурюють глядача у реальність, де страх покарання – головна причина того, щоб не вбити тих, хто тебе дратує. Бактерії зла є в кожному з нас, а вже до якої величини вони розростаються - залежить від сприйняття конкретної ситуації. І тільки лікар може надати правильний рецепт. Наприклад, дівчині, яка переймається настирливими поглядами чоловіків, варто ознайомитися з «Камасутрою» виключно як засобом для оборони.
Хворі на голову перетворюються на суддів
Контраст сумного Лікаря і трохи неадекватних пацієнтів, які легко перетворюються на суддів, насправді викликає неоптимістичні прогнози. Ненависть до оточуючих людей, яку з різних причин відчувають герої, може призвести до трагедії. Але страх того, що тебе судитимуть такі ж люди, як і ти, досить великий. А як же найвища цінність - людське життя? Це питання закутане в ковдру кмітливого гумору. Саме тому - і похмура комедія.
Фото: Анастасія Мантач