У житті кожного артиста має бути Муза. А то й не одна. Художники-прерафаеліти увійшли в історію культури як оспівувачі жіночності й чуттєвості. І разом із картинами прославили своїх красунь-натурниць. Сьогодні завдяки таланту Данте Габрієля Росетті, Джона Еверетта Мілле etc. їхні імена знає увесь світ.
На лекції «Прерафаеліти. Живопис Англії» можна буде дізнатися про історію створення найвідоміших картин цієї течії, витоки та композиційні рішення прерафаелізму. А ми розкажемо про муз, що надихали митців на їхні шедеври.
Де: INVERIA flow space (вул. Володимирська, 49 а)
Коли: 27 вересня о 19:00
Вартість: 500 грн
Якщо тобі здається, що прерафаеліти – це сива старовина, то ні. Цей напрям виник в англійському живописі наприкінці XIX століття. Заснували це «Братство» семеро художників – Джон Еверетт Мілле, Вільям Гольман Гант, Данте Габрієль Росетті, Майкл Росетті, Томас Вулнер, Фредерік Стівенс та Джеймс Коллінсон. Пізніше до них приєдналися кілька послідовників. Вони бунтували проти академізму вікторіанства і закликали повернутися до простоти раннього італійського мистецтва – до епохи Рафаеля. Звідти й назва.
Усіх їх об’єднувала пристрасть до чуттєвих рудоволосих красунь – не мало значення, до якого соціального прошарку вони належать. Знаковими картинами братства прерафаелітів стали «Офелія», «Леді Ліліт», «Блаженна Беатріче», «Наречена». Познайомимося з дівчатами, що зображені на цих картинах.
Елізабет Елеонор Сіддал
Музою для більшості художників Братства слугувала Елізабет Елеонор Сіддал – натурниця, поетеса, художниця. Її портрети писали Росетті, Волтер Гоуел Деверел, Гант та Мілле. Найвідомішою картиною, на якій зображена Елізабет, є «Офелія» Мілле. Її часто малював Росетті – це картини «Паоло та Франческа да Ріміні», «Любов Данте», «Явлення Данте Рахілі та Леї».
Росетті поклав у труну коханої рукописи своїх віршів
Нічого дивного – Сіддал була його дружиною. Щоправда, подружнє життя тривало лише кілька років: Елізабет померла дуже молодою від передозування лауданумом – наркотичним препаратом на основі опіуму. На похованні дружини невтішний Росетті поклав у її труну рукописи своїх віршів. Проте через кілька років наполіг на тому, щоб могилу розкопали і він міг повернути рукописи. Цей вчинок художника шокував його друзів та знайомих.
Джейн Берден
Ця красуня з великими сірими очима, пишним волоссям і чуттєвими вустами була донькою конюха і не мала освіти. Проте спілкування з художниками допомогло їй набути майже аристократичних манер. За легендою, саме Джейн Берден стала прототипом Елізи Дулітл у «Пігмаліоні» Бернарда Шоу. Вона була заміжня за художником Вільямом Моррісом, але все життя надихала Данте Габрієля Росетті. Після смерті дружини останнього в них виникли «високі почуття».
Була прототипом Елізи Дулітл у «Пігмаліоні» Бернарда Шоу
Краса Джейн Берден залишилася вічною на картинах «Прозерпіна», «Синя шовкова сукня», «Астарта Сирійська», «Пандора», «Сон наяву» Росетті, «Прекрасна Ізольда» та «Королева Ґвіневера» Морріса. До речі, в житті вона була брюнеткою. Але на картинах жінка – згідно з канонами прерафаелістів – рудоволоса.
Фанні Корнфорт
Як і Джейн Берден, Фанні Корнфорт також була простолюдинкою. Але на відміну від колеги-натурниці, так і залишилася невихованою та грубою. Попри те була дуже вродливою, тому мала успіх у чоловіків. І була ще однією музою велелюбного Росетті.
Залишалася з Росетті до кінця його життя
Усі найвідоміші її портрети належать його пензлю: Bocca Baciata, «Прекрасна Розамунда», «Синя бесідка», «Леді Ліліт», «Святий Грааль». Залишалася з Росетті до кінця його життя. Померла в психіатричній клініці у віці 71 року.
Енні Міллер
Енні Міллер позувала членам Братства прерафаелітів Вільяму Гольману Ганту, Данте Габрієлю Росетті та Джону Еверетту Мілле. Вони помітили вродливу дівчину, коли та подавала напої в барі.
Помітили вродливу дівчину, коли та подавала напої в барі
В Енні виник роман із Вільямом Гантом. Він навіть хотів з нею одружитися. Дуже ревнував і забороняв позувати іншим художникам, проте Енні також не встояла перед чарами Росетті. Історія її стосунків з Гантом освітлена в літературі та кіно («Пекло Данте», «Відчайдушні романтики»). Одна з найвідоміших картин «за участі» Міллер – «Пробудження сорому» Ганта, «Єлена Троянська» та «Жінка в жовтому» Росетті. Після розриву стосунків з Гантом вийшла заміж за віконта і прожила довге щасливе життя.
Алекса Вайлдінг
Алекса Вайлдінг народилася в сім’ї простолюдинів. На момент знайомства із Росетті була кравчинею, але мріяла про кар’єру актриси. Актрисою так і не стала, проте залишилася в історії як улюблена натурниця Данте Габрієля.
Єдина з натурниць прерафаелітів, у якої не було роману з Росетті
Картини, на яких зображена красуня, – Monna Vanna, Regina Cordium, Sibylla Palmifera, «Вероніка Веронезе» та La Ghirlandata («Увінчана гірляндою»). Єдина з натурниць прерафаелітів, у якої не було роману з Росетті. Алекса померла у віці 37 років від перитоніту.
Зареєструватись на лекцію можна тут.