У 2018 році на широкі екрани вийшло близько 40 українських релізів. У наступному їх буде ще більше. Ми склали топ-5 найгучніших українських кінопрем’єр і розпитали про них у кінокритиків та представників кінотеатрів.
«11 дітей з Моршина», реж. Аркадій Непиталюк
Дата виходу в прокат: 3 січня 2019
Аркадій Непиталюк, режисер «Кров’янки» та «Припутніх», які здобули відзнаки на фестивалях та схвальні відгуки критики, цього разу спробує себе в жанровому кіно для широкого кола глядачів. «11 дітей з Моршина» - комедія для сімейного перегляду.
Олена Чиченіна, журналістка, культурна оглядачка:
Страшенно цікаво, як на цю стрічку зреагує публіка. Назва просто геніальна - вона одразу викликає позитивну реакцію і миттю запам’ятовується. Ну і стає зрозуміло, що це щось наше.
Аркадій Непиталюк здатен зафільмувати масове кіно, яке водночас не буде дурницею. Поки у нас якось із цим не складається, бо комерційно успішні проекти водночас отримують статус «примітивної гидоти для інтелектуально незрілої публіки».
Так само цікаво, чи підкріплять «11 дітей з Моршина» статус успішного продюсера для Сергія Лавренюка (Solar Media Entertainment). Минулого року він одним із перших показав, що фільм можна зняти на свої гроші та ще й заробити на ньому (мова про «DZIDZIO Контрабас»). Чим, безумовно, викликав злість та заздрість багатьох колег.
Особливо тих, які звикли сидіти на держбюджеті. Інтригою для мене є і Олена Лавренюк – як після «DZIDZIO Контрабас» вона зіграє тут.
Ну і останнє моє сподівання: хочеться, щоб «11 дітей з Моршина» був такий сімейний фільм, який не матиме своїх маленьких глядачів за недоумків. Позиція «це ж діти, навіщо ускладнювати», яку обирають для деяких стрічок, не видається вдалою.
Що очікує Олена Чиченіна:
1. «Гарет Джонс» Агнешки Голланд
2. «Захар Беркут» Ахтема Сеітаблаєва
3. «11 дітей з Моршина» Аркадія Непиталюка
«Крути 1918», реж. Олексій Шапарєв
Дата виходу в прокат: 7 лютого
Фільм про бої під Крутами в 1918 році. В ролі Петлюри - Дмитро Ступка, який фотографічно схожий на свого героя. Прем’єра стрічки мала бути приурочена до 100-річчя від дня події. Та дати виходу так часто переносили, що багато хто почав сумніватися не лише в тому, чи встигнуть до ювілею, а чи взагалі вона відбудеться.
Ігор Грабович, кінокритик:
«Крути» цікаві насамперед тим, що торкаються однієї з подій недавньої української історії, яка має значення з багатьох точок зору і для багатьох людей. Не одне десятиліття навколо битви точаться суперечки, тому важливо, аби був створений достовірний фільм на цю тему. При всіх умовностях історичного жанру та конвенціях ігрового кінематографа, особисто я чекаю вірності фактам у цій картині. На це буде цікаво подивитися ще й тому, що історики уже пред'явили роботі численні претензії, тільки переглянувши рекламні матеріали. Сподіваюся, автори врахували зауваження.
Що очікує Ігор Грабович:
1. «Крути 1918» Олексія Шапарєва
2. «Екс» Сергія Лисенко
3. «Вулкан» Романа Бондарчука
«Вулкан», реж. Роман Бондарчук
Дата виходу в прокат: квітень 2019 року
Історія про спостерігача ОБСЄ Лукаса, який загубився в херсонських степах, де час зупинився, а, може, заснув, як вулкан. Фільм уже підкорив фестивальну публіку не лише в Україні, але й за кордоном.
Олександр Гусєв, кінокритик:
«Вулкан» Романа Бондарчука є одним з найбільш цікавих мистецьких осмислень реальності післяреволюційної України з її соціально-політичними негараздами, свавіллям влади, війною і якоюсь агресивною апатією, що її виявляють до суспільних змін багато хто з наших співгромадян. Метафорою всієї країни виступає загублене серед просторів Херсонщини селище, застигле у часі, гротескне, недоладне і поетичне пограниччя між цивілізацією і варварством, тоталітарним минулим і непевним майбутнім. Пішовши за героєм фільму, глядач у якийсь момент виявить себе у власній повсякденності, перенесеній у координати магічного реалізму.
Що очікує Олександр Гусєв:
1. «Дау» Іллі Хржановського
2. «Додому» Нарімана Алієва
3. «Розфарбований птах» Вацлава Мархоула
«Стус», реж. Роман Бровко
Попередньо заявлена дата виходу в прокат: 28 лютого 2019
Байопік про українського поета Василя Стуса. Увагу до цього фільму привернув скандал навколо Віктора Медведчука, реально діючого сьогодні політика, який був адвокатом Стуса. Епізоди з ним мали бути в фільмі, потім їх прибрали, але під тиском фб-спільноти повернули.
Олеся Анастасьєва, кіножурналістка:
Історія з цим проектом детективна. Дійсно, я бачила сценарій, який виграв конкурс Держкіно. Сцени із Медведчуком там були. Далі покази розходяться: автори стверджують, що змінили перед зйомками сценарій і вирізали сцени з Медведчуком, начебто через перехронометраж. Єдине, що можна сказати точно: автори дійсно від початку зйомок заявляли в інтерв’ю, що сцен із Медведчуком не буде. І ані суспільство, ані Держкіно не звертали на це уваги. Поки про вирізання сцен, нібито, через погрози, не написав у своєму Facebook актор Геннадій Попенко.
Скандал набув широкого розголосу і, можна сказати, зіграв на руку авторам, створивши рекламу майбутньому фільму. Після нього виникла нова обставина: судом творцям пригрозив не лише Медведчук, але й син Василя Стуса, з яким автори перед зніманням зустрічалися, і сам він, начебто, розповів про фільм Медведчуку. Поки все закінчилося тим, що син не дав дозволу на використання в стрічці творів батька. А як справа піде далі з використанням прізвищ? – тому чекаю цей фільм.
Чекаю його ще з однієї причини: автори сценарію «Стуса» - Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов. Цього року в прокат вийшов інший фільм за їх сценарієм – «Позивний Бандерас». Вони публічно звинуватили дистриб’ютора (компанію UFD) у провалі прокату, лунали підозри щодо «руки Кремля» та саботажі прокатника. Пікантність у тому, що раніше саме UFD була заявлена прокатником «Стуса».
Що очікує Олеся Анастасьєва:
1. «Гарет Джонс» Агнешки Голланд
2. «Додому» Нарімана Алієва
3. «Мої думки тихі» Антоніо Лукіча
«Свінгери 2», реж. Андрейс Екіс
Дата виходу в прокат: 1 березня 2019 року
Тема сексу не лише все частіше з’являється в українському кіно, а й іноді стає ключовою темою. Режисер Андрейс Екіс зняв фільм «Свінгери» в Латвії, Естонії, Україні - і от знову в Україні. Перша частина мала великий успіх у вітчизняного глядача і, судячи зі всього, з другою частиною творці очікують не меншого.
Сергій Ксавєров, кінокритик:
Андрейс Екіс вирішив закріпити успіх – з тими ж самими зірками шоу-бізнесу в головних ролях. У героїв, здається, ті самі проблеми, що й у першому фільмі. Це й зрозуміло – своїх проблем тоді вони так і не вирішили. Щоб український глядач не почав підозрювати, що він справжнє гальмо, у фільмі є й нові персонажі, які додадуть бокс-офісу кілька сотень тисяч гривень.
Від цієї роботи можна й треба чекати того самого, що й від першої. Ніщо не вказує на те, що це буде щось схоже на цілісний фільм, а не набір скетчів (як минулого разу). І що ця секс-комедія по-українськи знову виявиться не набіром досить цнотливих по суті, але грубих за формою жартів.
Що очікує Сергій Ксавєров:
1. «Атлантида» Валентина Васяновича
2. «Мої думки тихі» Антоніо Лукіча
3. «Дау» Іллі Хржановського
Розмова про майбутні українські прем’єри та очікування була б неповна без коментарів тих людей, які найближче до публіки, а саме - представників кінотеатрів.
Людмила Горделадзе, керівник київського кінотеатру «Жовтень»:
Із вашого списку бачила дві стрічки - «11 дітей з Моршина» і «Вулкан». Від першої чекаю середньо високих касових зборів (від 20 млн. грн), від «Вулкану» все, чого чекали, отримали - міжнародне визнання. У прокаті йому - не більше 1 млн. грн. Прогнозувати те, що не бачила, не буду.
Сергій Зленко, директор київського кінотеатру Boomer:
Цікаво, чи змотивує коментаторів фейсбук-скандал навколо фільму «Стус» витратити 150 гривень на квиток, щоб перевірити, як зображений у фільмі Медведчук, якого вони так хотіли там побачити. Або ж чи збільшиться бокс-офіс «Свінгерів 2» порівняно з першим фільмом. Адже є усі передумови для цього: хороша дата з додатковим вихідним, розширений зірковий каст, відчутно краща виробнича якість картинки та звуку, додатковий час на промо-кампанію.
Щодо «11 дітей з Моршина» в першу чергу цікавить: чи вдасться після якісного авторського дебюту досягти успіху і на проекті для ширшої, сімейної аудиторії. «Вулкан» же - це прекрасне поєднання успішної фестивальної історії та сучасної актуальної драми для любителів популярного кіно.
Олена Ніцко, керівник департаменту маркетингу мережі кінотеатрів «Сінема Сіті»:
«11 дітей з Моршина» виходять якраз у новорічні свята, в дні дитячих канікул. Це сімейне кіно і, якщо ритм і швидкість фільму будуть відповідати жанру, тоді можна сподіватися на успіх у глядача. Медійні обличчя, яскрава реклама, непоганий трейлер, в якому заявлені історія та всі головні герої - все сприяє залученню аудиторії. Сподіваємося, фільм збере касу. Завжди складно давати прогнози. Але бокс-офіс у 8-10 млн.грн - цілком реальний.
«Стус» - драматична історія Василя Стуса, його життя і його творчість, безумовно, можуть залучити певну кількість глядачів. Частина піде з цікавості, з огляду на скандал через сцени суду. Але я не очікую великих зборів. У кінотеатри прийде більш старша аудиторія, ніж та, яка зазвичай приходить, а вона нечисленна.
На жаль, я не переглянула «Вулкан» Романа Бондарчука на ОМКФ. Але, відштовхуючись від наявної інформації та трейлера, можу сказати, що цей фільм - не для широкого глядача, чекати від нього широкого прокату не слід.
Давати художню оцінку «Свінгерам 2» немає сенсу. Всі розуміють, що це кіно - просто «полуничка» на українському кіноторті. Є улюблені артисти, на яких знову прийде глядач. Можливо, не так активно, як на «Свінгерів 1» - у першого фільму була дуже вдала дата старту, і практично не було конкуренції. Та свої 10-12 млн. грн вони зберуть.
Завжди хочеться помилитися в меншу сторону з цифрами. Нехай в новому 2019 році буде багато глядачів і ростуть збори українських фільмів у прокаті!