Скандал – найкраща реклама? Достеменно невідомо, чи прагнули саме такої уваги до свого дітища творці цих стрічок, але вийшло яскраво. Є що згадати!
«Екстаз»
Фільм-шок, знятий одним дублем – так охрестили його на фестивалі в Каннах. Гаспар Ное, автор не менш скандальної «Незворотності», у такому дійсно мастак. Його творчості властиві епатажність, сексуальність, драйв, гіперреалізм, і «Екстаз» цілком відповідає усьому цьому. Сюжет простий: група танцюристів святкує успіх розпиванням сангрії, аж раптом напій починає діяти якось дивно, всі втрачають контроль над собою і впадають у екстаз… У фільмі знялися лише два професійні актори, решта – звичайні танцюристи. Більшість сцен – чистої води імпровізація. Кіно є посвятою батькові режисера, який нещодавно помер. Це йому Ное відсилає перевернутий догори дриґом титр: «Смерть – неймовірний досвід».
«Дім, який побудував Джек»
Ще одна гучна прем’єра Канн, творіння не менш відомого скандаліста – Ларса фон Трієра. З показу на французькому кінофесті вийшло близько ста осіб, не витримавши жорстоких сцен насильства, у тому числі над жінками й дітьми. Головний герой – серійний убивця. Його зіграв Метт Діллон, також у фільмі знялися Райлі Кіо та Ума Турман. Восени «Джек» вийшов і в український прокат, і відгуки схожі – «Жесть, стільки кровищі!..» Одіозний Ларс досяг своєї мети – народ залишає кінозали ледве не з серцевим нападом. А хтось, можливо, аплодує стоячи – як ті глядачі у Каннах, що досиділи до кінця показу.
«Донбас»
Фільм Сергія Лозниці про життя в ЛНР і ДНР – скандал вже місцевого розливу. За жанром це трагікомедія, що складається з 13 епізодів – відео з YouTube, розширених до історій, відтворених акторами. Вже з моменту виходу офіційного трейлера режисеру дорікали за карикатурне і примітивне зображення жителів Донбасу. Дехто назвав фільм потворним калейдоскопом фейкових новин з героями у вигляді деградованих «мавп з гранатами». Мовляв, кожен кадр буквально кричить: «Погляньте-но на цих ідіотів!» А дехто називав роботу геніальною.
«Таємний щоденник Симона Петлюри»
Байопік про життя головного отамана УНР Олеся Янчука викликав чимало нарікань – заплутаний (жонглює різними часовими періодами і флешбеками) і не такий вже таємний (всього лише розповідає про основні віхи життя отамана). Та й сам Петлюра якийсь меланхолійний і негероїчний… Певні питання викликала поява мінкультури Нищука у ролі Винниченка і рішення помістити на постери дочку режисера Вікторію Янчук, що зіграла другорядну роль. А ще критики виявили у стрічці «косяки» через брак бюджету, хоча він начебто був цілком пристойним. Глядачі теж сказали своє «фе» – так, на прем’єрі у Запоріжжі невідомі залили фарбою афіші кіно. Однак палких шанувальників у стрічки вистачає – серед них, зокрема, Віктор Ющенко.
«Чоловік, який вбив Дон Кіхота»
Багатостраждальна стрічка Террі Гілліама, на створення якої пішло 29 років, отримала скандальний душок ще до свого виходу. Які тільки напасті не переслідували режисера: брак бюджету, відмови студій, травми і примхи акторів… А перед ймовірною прем’єрою у минулому році суд Франції позбавив його прав на картину і прибутків від неї за порушення контракту. Однак Террі Гілліам, як птах фенікс, тріумфально відродився із попелу і таки презентував свою роботу. І шанувальників його творчості вона потішила. Роль Дон Кіхота зіграв Джонатан Прайс з «Ігор престолів», Санчо Панси – Адам Драйвер.
«Клуб молодих мільярдерів»
Це, напевно, останній фільм за участі колись славного Кевіна Спейсі, який нещодавно був звинувачений у сексуальних домаганнях, до того ж до хлопчика-підлітка, а згодом зробив хід конем, зізнавшись у гомосексуалізмі. Після такого гучного скандалу його відсторонили від усіх проектів, однак вже відзнятий «Клуб» таки пустили в обмежений прокат (дуже обмежений, потрібно зазначити, всього 10 екранів у США) – чого б то іншим акторам страждати через горе-ловеласа? Втім, у прокаті фільм з тріском провалився, зібравши за перший день показу всього-то 126 доларів. Але то в Америці. Наш глядач зустрів його прихильно. Чи то секс-скандали нас зовсім не обходять, чи сюжет захопливий – про махінаторів з Уолл-стріт.
«Кришталь»
Галас навколо фільму білоруської режисерки Дарії Жук виник з тої причини, що головну роль у ньому зіграла Аліна Насібулліна, дружина російського репера Дмитра Кузнєцова (Хаскі, засвітився там і він). А це персона сумнівна – музикант не приховує симпатій до бойовиків ДНР і навіть написав трек на вірші Мотороли. Дарія божиться, що про все це не знала, але осад залишився… В той же час фільм отримав Гран-прі Одеського кінофестивалю 2018 і був поданий на «Оскар» від Білорусі (в лонг лист не ввійшов).
«Позивний «Бандерас»
А це кіно – приклад успішної «дружби народів»: вітчизняний бойовик з елементами детективу і драми знімав грузинський режисер Заза Буадзе. Однак уникнути різного роду нарікань це не дуже допомогло. Хтось наголошує, що кіно класне – засноване на реальних подіях і якісно зняте. Головний герой (його зіграв Олег Шульга) – живий і різноплановий, йому віриш. Вороги теж подані так, що стає ясно, чому ж усе так сталося… Однак дехто звинувачує його у політичній невизначеності – мовляв, де тут держава, якщо всі важливі питання вирішуються одноосібно? Ще один скандал пов’язаний із закидом, що патріотичне українське кіно свідомо саботується – через відсутність реклами і незручний час показу.
«Богемна рапсодія»
Байопік, присвячений життю легендарного Фредді Меркьюрі, соліста Queen, дуже очікували. Однак створення його було непростим – так, не раз змінювалися як режисери (Грем Кінг, Декстер Флетчер), так і виконавці головної ролі (Саша Барон Коен, Бен Уішоу). Врешті-решт визначились: режисером став Брайан Сінгер, а роль Фредді зіграв Рамі Малек. Однак цим вибором дехто (зокрема, фани Queen) залишився невдоволеним – мовляв, маловідомий актор єгипетського походження геть не схожий на співака, і Фредді б у могилі перекинувся, якби побачив це неподобство. В той же час критики хвалять прекрасну роботу Малека, а от саму стрічку розносять в пух і прах. Ясно одне – треба дивитися.
«Пірсинг»
Останній номінант зовсім свіженький – вийшов у прокат у середині грудня. Це еротичний трилер за однойменним скандальним романом Рю Муракамі. За сюжетом, Рід (Крістофер Еббот), милий і пристойний сім’янин, давно мріє про те, щоб убити когось ножем для колки льоду, скажімо, повію. І вирішує це зробити. Отака у людини мрія... Однак за викликом приїздить вона – Джекі (Міа Васиковська), романтична любителька ранити себе та інших, і все летить шкереберть.
Цікаво, що роль повії Мії дісталась цілком випадково, що дозволило їй змінити карму пай-дівчинки на щось більш яскраве. Вона ж бо мріяла про те, щоб зіграти монстра! Маленька Аліса з «Країни див» дійсно на багато здатна. Вона ідеально пасує і до психоделічного клаустрофобного мегаполісу, де відбувається дія, і до схибленого героя.