Нещодавно в силу вступив Закон України №2227-VIII «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами». Тепер Facebook-юмористи невпинно постять «Акт про згоду на секс» і не дуже розуміють, що зміни в Кримінальному Кодексі будуть захищати жертв згвалтування, а не висіти як дамоклів меч над головами ні в чому не винних чоловіків.
Yabl зібрав художні та біографічні книжки про жіночу долю, яка не така легка, як може здатися після перегляду комедій та постиків у соцмережах. Тут і абьюз, і газлайтінг, і примус до шлюбу, жіноче обрізання, згвалтування та віктімблеймінг.
«Розповідь служниці», Маргарет Етвуд
Антиутопія, яку якщо не читали, то дивилися більшість з вас, заснована на реальних подіях. І хоча сама Етвуд називає роман «спекулятивною фантастикою», епізоди роману відображають події у США 80-х років.
Головна героїня Фредова раніше мала чоловіка та доньку, але з приходом до влади християнських радикалів стала служницею, змушена займатися сексом зі своїм «хазяїном» Фредом, щоб народити йому дитину.
Так Етвуд відобразила пропаганду пролайфу, яка почалася в країні з приходом президента Рейгана.
«Кімната», Емма Доног’ю
Її звуть Ма і весь її світ - маленька кімната та син. Час від часу дуже хлипкий мир порушує поява Старого Джо. Але раніше все було інакше - її звали Джой, в неї були батьки, брат та ціле життя попереду.
Розповідь в «Кімнаті» йде від імені малого Джека, який дуже любить Ма і вважає, що у чотирьох стінах вмістився цілий світ. Але коли малому виповнюється п'ять років, Джой розповідає йому правду: кімната - справжня в'язниця, за дверима якої відкривається цілий світ, а Старий Джо насправді - збочинець, який викрав її сім років тому.
«Газове світло», Патрік Гамільтон
Якщо ви хоч раз чули слово «газлайтінг», але не розумієте, що це - прочитайте п'єсу Гамільтона або подивіться знятий за нею фільм.
Головна героїня Пола разом з чоловіком заселяється у будинок, в якому виросла. Але дівчина має не дуже приємні спогади про ці роки - вона стала свідком вбивства своєї тітки. За деякий час Пола починає відчувати, що потрохи втрачає глузд. Чи вона помиляється?
«Дівчина у потягу», Пола Гоукінз
Колись у Рейчел був коханий чоловік, тепер її кохання - пляшка алкоголю. Двічі на день вона проїжджає на потязі будинки двох щасливих родин - свого колишнього Тома та його нової дружини Анни та їхніх сусідів, яким Рейчел вигадала імена - Джесс та Джейсон. Але одного дня трапляється вбивство. І Рейчел не впевнена, що вона до нього не причетна.
На прикладі Рейчел легко зрозуміти, як психологічне насилля спричиняє зміни в свідомості та як майстерно мучитель може видавати себе за турботливого друга.
«У полоні болю», Алевтіна Шавлач
Вона приїхала працювати у впливовій Корпорації, але втратила власне ім'я та волю. Тепер її звуть Кайя і вона живе в полоні у людини, яку всі вважають героєм та рятівником. Газлайтинг, психологічний та фізичний абьюз, стокгольмський синдром - все це в єдиному клубку.
Історія добре відповідає на запитання: «Чому жінки не йдуть від чоловіків-тиранів?»
«Скалічена», Хаді
Автобіографія Хаді не відрізняється особливою художньою цінністю, але змушує вкриватися мурахами від страху та розуміння, що все це відбулося з реальною жінкою. У сім років Хаді зробили обрізання - без знеболювального та антисептику. У 13 років її видали заміж за кузена, якого вона до того навіть не бачила. Чоловік був старший за неї майже на 20 років. Четверо дітей, тяжкі пологи, відмова партнера від контрацепції, тяжка робота - все це звалилося на жінку. Та чи дозволила вона провести обрізання трьом своїм донькам? До речі, жодна релігійна книга не вимагає цієї процедури.
«Мені 10 років і я розлучена», Нуджуд Алі
10-річна Нуджуд зробила неможливе - розлучилася з чоловіком. Для Йемена та багатьх ісламських країн це рідкість. Як вона наважилася? Удвічі старший хлопець виявився не тільки прихильником ранніх шлюбів, а й збочинцем – довелося натерпітися.
«Спалена заживо», Сауд
Огортає жах – в ім’я родинної честі дівчину хотіли спалити заживо. Вирок винесли «улюблені» родичі. Хоча важко сказати точно, чи існувала Сауд у реальному житті, чи це збірний образ жінок, які постраждали від варварських традицій.