«Ми живемо в золоті часи коміксів. І мова не про 1930-ті роки, коли журнал із Суперменом на обкладинці розійшовся мільйонним накладом, і не про сучасну кіноіндустрію, що потерпає від коміксових героїв». Цими словами починається книга Гілларі Чюте, професорки Північно-Східного університету Бостона, Чикаґського університету й Гарварду. Сьогодні комікс – самостійна від літератури та мистецтва фігура. Настільки, що ми навіть не усвідомлюємо його силу. Все зміниться завтра – коли він стане загальновживаною мовою.
Фото: unsplash.com
Видавництво IST Publishing підготувало курс лекцій INSIDE THE COMICS BOX. Читатиме їх – Борис Філоненко, редактор, арт-критик, куратор виставок, автор мистецтвознавчих книг. Yabl поставив запитання оранізаторам: чому знання про комікси – важливі та на часі, а також які трансформації відбуваються сьогодні у цій царині?
Фото: unsplash.com
Комікс дозволяє сприймати інформацію цілісно. Ще з давніх часів, від фресок на стінах соборів до стародавніх рукописів, інформація доносилась через поєднання тексту та зображення. Ця «кровна» зв’язка дозволяє сьогодні сприймати комікс єдино, приковуючи увагу читача одночасно до влучного тексту та місткого малюнку. Поки такий кадр буде приводом для того, щоб обговорювати його цілісність та художній образ, мистецтво коміксу не лише не втратить свої позиції, а й надалі буде захоплювати читачів.
Дозволяє говорити про серйозні та болючі теми
Розповідає історії, висловлює позиції, іронізує, критикує. Формат, що, на перший погляд, має розважальний характер, сьогодні дозволяє говорити про серйозні та болючі теми, як-от насильство, тероризм, війна, нерівність та інші глобальні проблеми. Серед них – легендарний «Персеполіс» Маржан Сартапі, у якому розповідається автобіографічна історія очима дитини, що бачить Ісламську революцію в Ірані. Або ж не менш популярний графічний роман «Маус» Арта Шпігельмана, що побудований у формі бесіди автора коміксу з батьками, які пережили ув’язнення під час Другої світової війни та Голокосту.
Фото: polyarinov.livejournal.com
Те, що у 1992 році Шпігельману за «Мауса» було присуджено Пулітцерівську премію, а «Персеполіс» у 2007 було екранізовано як повнометражний анімаційний фільм, лише підтверджує силу візуальної мови коміксу та його вплив не тільки на поціновувачів жанру, а й на більш широку аудиторію, серед яких режисери, літератори, інтелектуали нашого часу.
Ідеальний формат, щоб дізнатись нову історію за кілька годин. Комікс підходить тим, у кого завжди бракує часу на прочитання звичайного роману. Чи не один із вирішальних факторів сьогодні? Зрештою, послідовність кадрів та реплік захоплює читача дуже швидко та не відпускає до фіналу, аналогічно кіносеансу. Але комікс завжди лишає за собою право повернення до нього для більш прискіпливого розглядання та зчитування сенсів.
Фото: unsplash.com
Де: The Naked Room (вул. Рейтарська, 21)
Коли: 15 лютого — 22 лютого — 1 березня — 8 березня о 19:00
Вартість: 300 грн кожна лекція окремо або 1000 грн абонемент на чотири лекції
У чотирьох зустрічах розглянуть чотири формати, у яких комікс існував на різних етапах своєї історії — газетний комікс, тоненький журнал у м’якій палітурці, графічний роман і комікс у коробці. А також те, як він впливає на культуру сьогодні і, навіть більше, займає важливі позиції у сучасному світі швидкостей, соцмереж та сторітеллінгу.