Той, що малював соняшники і відрізав собі вухо – вже за цими двома характеристиками можна безпомилково визначити, про кого йде мова. Нідерландський постімпресіоніст Вінсент ван Гог не тільки залишив яскравий слід в історії мистецтва, але й став іконою поп-культури – подібно Моцарту, Пушкіну, Далі та іншим. Ексцентричною і схибленою, але геніальною. Які цілі переслідував цей бунтар від мистецтва і чим зажив світової слави, – про це розкаже на своїй лекції культуролог та історик філософії Ганна Бежнар.
Коли: 26 лютого о 19:00
Де: INVERIA flow space (вул. Володимирська, 49-А)
Вартість: 500 грн.
Квитки тут
Фірмовий почерк Ван Гога – використання в картинах яскравої палітри і сміливе поєднання кольорів. Одним з найулюбленіших у нього був жовтий відтінок. Зараз за схильністю до цього психіатри визначають своїх потенційних клієнтів. А пішло це все – за легендою – від схибнутого Вінсента.
Сучасники не розуміли творчість Вінсента ван Гога – як і його самого. Навіть зараз ми підозріло ставимось до людей, які вважають природу живою, а її об’єкти – такими, що мають душу. А художник вірив, що квітка, камінь і навіть космос – все на світі має душу, і саме це змушує його картини «оживати».
Ван Гог не мав повноцінної художньої освіти і прийшов до живопису вже в зрілому віці. Період його творчої активності – 10 років, які перевернули художній світ догори дригом.
За своє коротке життя художник намалював близько 2 тисяч полотен. Більша частина з них зберіглася і наразі коштує космічні гроші. А сам Ван Гог вважається найбільш «вартісним» художником – до списку 25 найдорожчих картин світу входять аж 5 його робіт. При цьому першість утримують зовсім не «Соняшники» чи «Іриси», а написаний в 1980 році «Портрет доктора Гаше» - лікаря з божевільні, де провів свої останні роки Вінсент ван Гог. 1990 року картина пішла з аукціону за 82.5 млн доларів. А на сьогодні оцінюється майже в 150 млн.
Вінсент ван Гог помер у віці 37 років від огнестрільного поранення, яке заподіяв собі сам за невстановлених обставин – подейкують, під час нападу гострого психозу. Та є одне «але».
Історія життя Вінсента ван Гога була міфологізована завдяки художній книзі «Жага життя», написаній 1934 року Ірвіном Стоуном. Письменник наголошував, що в книзі вигаданий сюжет. Але через 22 роки по цьому твору був поставлений голлівудський фільм – і міф про божевільного художника без вуха пішов гуляти світом. Отак і стають легендою (навіть коли насправді там постраждала лише пипка вуха)!