Лесю Українку любить кожен українець. Когось ще у школі вразила її «Лісова пісня», хтось захоплюється тим, з якою мужністю вона протидіяла хворобі та творила крізь сльози, а хтось просто обожнює тримати у руках купюри номіналом у 200 гривень, на яких зображена письменниця. З нагоди Дня народження Лесі ми підготували 10 цікавих фактів про її життя. Вісім правдиві, а два факти – плід нашої безмежної фантазії. Хочете отримати приз, вгадавши, які з цих фактів – фейки? Тоді мерщій -> пишіть у коментарі свої версії!
Фото: Леся Украинка (Платформа)
Леся Українка мала відмінний слух та полюбляла грати на піаніно. Вона навчилась грі на фортепіано вже у п’ять років. Але через хворобу кісток не мала змоги продовжити вдосконалювати своє вміння, проте продовжила мислення музичними образами у своїй творчості. У листах вона писала: «Вчора тут вибухнула суто вагнерівська гроза, громи народжувалися КРЕЩЕНДО». Леся майстерно вплітала музику у поезію та прозу, могла чути симфонію природи.
Була вегетаріанкою. Одного разу приручила, а потім врятувала дику козу. Тато приніс маленьке козенятко з полювання, але Леся стала на захист тварини та на кілька місяців стала її мамою. Коза бігала за дівчинкою, немов собачка. Родина поставила Лесю перед фактом того, що з твариною доведеться попрощатись, тоді вночі Українка врятувала кізоньку та відвела у ліс, благаючи мавок про захист.
Закохалась у свого квартиранта грузина Нестора Гамбарашвілі та була зачарована його вмінням готувати грузинські страви. Просила його привезти з Грузії чурчхелу, сири та кинджал. Щоб зблизитись з Нестором, запропонувала навчити його французької та натомість попросила навчити її грузинської. Але план завоювання серця гарячого грузина не спрацював. Несподівана звістка про одруження Нестора стала для Лесі справжньою драмою.
Леся захворіла на туберкульоз кісток в дитинстві та все життя страждала від болю. Лікувалась в Європі, Криму, Єгипті. Вона рідко посміхалась на фотографіях, але біль зробив її справжнім борцем.
Лікуючись від хвороби в Ялті, Леся закохалась у революціонера Сергія Мержинського, який так само страждав від сухот. Вона була настільки захоплена цим чоловіком, що вирушила рятувати його до Мінська, дізнавшись, що він помирає. Там Українка дізналась, що в серці Сергія живе інша жінка, вона усвідомлювала, що може інфікуватися смертельно хворобою, але до останнього подиху залишалась разом з революціонером.
Заміж Леся Українка вийшла у 36 років, за студента-музикознавця Климента Квітку. Матір, Олена Пчілка, була категорично проти одруження доньки на такій не гідній її партії. Але Климент так щиро ставився до Лесі, піклувався та вірив, що йому вдасться врятувати її від хвороби. Він продавав все своє майно, щоб назбирати гроші на лікування у Грузії та полегшати самопочуття дружини.
У Лесю Українку був закоханий Василь Стефаник. Саме заради неї він покинув навчання в медичному університеті Кракова та переїхав до Києва, де приєднався до об’єднання «Плеяда» та міг ще тісніше співпрацювати з Українкою. Але письменниця не відповідала взаємністю, хоча й поважала творчість свого колеги.
Активно популяризувала українську літературу, завідуючи бібліотекою в Києві. Але була заарештована за це царськими жандармами.
На честь Лесі Українки названо астероїд, що був відкритий у 1970 році.
В дитинстві Олена Пчілка більше любила сина, а Лесю Українку вважала фізично недорозвинутою. Мама навіть не віддавала доньку до школи та до п’ятого класу маленька вчилась вдома. Брат з сестрою були нерозлучними, їх навіть називали спільнім ім’ям.
Вгадали, які два факти з життя Лесі Українки є правдою? Напишіть в коментарі, поширте цю статтю та виграйте ексклюзивну екскурсію до Музею Лесі Українки!