Цікаві факти про найдурнішу комедію 80-х
«Поліцейська академія» - одна з небагатьох комедій, яка пережила час і простір. Попри «дурний гумор і несмак» (що закидали їй критики), картина до цього часу викликає регіт у глядачів різного віку – від школоти до пенсіонерів. Яскраві карикатурні герої і неполіткоректні жарти зробили стрічку класикою жанру і наплодили безліч мемів. 23 березня в кіноманів є привід витягти стару касету з архіву і знов передивитися її - рівно 35 років на екрани вийшов перший фільм цього «гегосеріалу». А перед цим – згадаймо кілька цікавих фактів про стрічку.
Ідея фільму прийшла до сценариста Ніла Ізраеля після ночі, проведеної в поліцейському відділку за дрібне правопорушення. Так Ізраель «помстився» системі. Фабула: через нестачу кадрів до поліцейської академії набирають всіх бажаючих – товстунів, коротунів і бовдурів – і зрештою вони стають кращими поліцейськими, ніж справжні копи.
Автори стрічки Пол Масланськи та Хью Вілсон свідомо набирали акторський склад із зірок стендапу і акторів-коміків – хай навіть не дуже відомих. Так в «Академії» з’явились Меріон Рамзі (курсант Лаверна Гукс), Майкл Вінслоу (курсант Ларвелл Джонс) і Ендрю Рубін (курсант Джордж Мартін).
На головну роль пройдисвіта Кері Махоуні претендували кілька акторів – і серед них початківці Брюс Вілліс, Том Хенкс і Майкл Кітон. Але перегони виграв Стів Гаттенберг, відомий за фільмами «Хлопці з Бразилії» та «Наступного дня». Щоб отримати роль, Стів прийшов на кастинг в поліцейській формі свого батька – і вуаля!
«Поліцейська академія» дала гарний старт кар’єрі Гаттенберга: він знявся в десятках фільмів, зокрема касових «Троє чоловіків і немовля», «Коконі», «Короткому замиканні». Щодо інших «курсантів», то для них зйомки в «Академії» так і залишились єдиним вагомим рядком в CV.
Виключенням стала Кім Кетролл (курсант Карен Томпсон). На початку 90-х вона зіграла у серіалі «Секс і місто» - і тепер її знають виключно як схибнуту на сексі Саманту Джонс.
Майкл Вінслоу – відомий звукоімітатор. Автори стрічки запросили актора після того, як побачили його пародію на Джимі Хендрікса в одному з барів. До речі, він єдиний знявся у всіх 7-ми частина «Академії» та серіалі за його мотивами. «Довгожителями» проекту також стали Девид Граф (Теклберрі) та Джордж Гейнс (комендант Ерік Лассард). А ось Стіва Гаттенберга вистачило лише на чотири частини.
Зйомки першої серії «Поліцейської академії» тривали сорок днів і коштували 4.5 мільйони доларів. Продюсери економили на всьому – зокрема, знімали Каліфорнію в канадському Торонто. Причому в будівлі закинутої психіатричної лікарні. Місцем паломництва фанів став фіктивний бар «Блакитна устриця» - його «роль» зіграв клуб Silver Dollar Room.
Критика була нещадної до «Академії». Оглядачі ставили картині нищівні бали, називали «вульгарною та сексистською». Комедія отримала прокатне обмеження «R» - тобто, підлітки могли дивитись її лише в присутності дорослих. Це не завадило стрічці зібрати понад 80 млн доларів у прокаті.
«Академія» стала хітом не лише в Штатах. В Німеччині фільм очолив список найуспішніших картин року. А в Радянському Союзі розлетівся на відеокасетах незліченним піратським накладом у перекладі незабутнього Леоніда Володарського.