Кіношники, беручись за бестселер, досить часто ризикують нарватися на хвилю обурення від фанатів книги. Та трапляється, що фільм стає ледь не популярнішим за оригінальний друк! Саме такі стрічки в нашій сьогоднішній підбірці.
«Пролітаючи над гніздом зозулі» (англ. One Flew Over the Cuckoo's Nest ), 1975
Режисер: Мілош Форман
Автор роману: Кен Кізі
В історії кінематографу небагато фільмів, що можуть похизуватися такою кількістю нагород. П’ять «Оскарів», шість «Золотих глобусів», одна з найвизначніших ролей у кар’єрі Джека Ніколсона.
Спочатку сам Кен Кізі, автор книги, написав сценарій до фільму, проте його версія не сподобалася режисеру, адже не відповідала його задуму. Ображений Кен заявив, що ніколи не стане дивитися екранізацію «в спотвореному вигляді». І навіть подавав до суду на продюсерів, однак позов було відхилено. А фільм вийшов дійсно прекрасним, до того ж приніс неймовірний успіх книзі, яку й досі часто купують по всьому світу.
«Хрещений батько» (The Godfather), 1972
Режисер: Френсіс Форд Коппола
Автор роману: Маріо П'юзо
Якщо ви досі не бачили цей шедевр, то, мабуть, все життя перебували на іншій планеті. Три премії «Оскар»: за найкращий фільм року, найкращий адаптований сценарій та найкраща акторська гра незрівнянного Марлона Брандо. Окрім цього дев’ятнадцять різних нагород та сімнадцять номінацій! При невеликому бюджеті (шість мільйонів доларів), фільм зібрав у прокаті понад двісті шістдесят вісім мільйонів. Саме у цій стрічці молодий Аль Пачіно затвердив себе як справді майстерний актор. До речі, сам він досі вважає роль Майкла Карлеоне найскладнішою у своїй кар’єрі.
Автор роману Маріо П’юзо зізнавався, що «Хрещеного батька» писав, аби заробити грошей і не робив великих "ставок" на цю історію. Про все вийшло зовсім інакше.
Знедолені (фр. Les Misérables), 2012
Режисер: Том Гупер
Автор роману: Віктор Гюго
Британський фільм, знятий за мотивами однойменного мюзиклу Алена Бубліля і Клода-Мішеля Шенберга, в основу якого покладений легендарний сюжет роману Віктора Гюго, що був вперше опублікований у 1862 році. Роман «Знедолені» визнаний світовою літературною критикою апофеозом творчості письменника і одним з найбільших романів XIX століття. Над ним Гюго працював понад двадцять років. Він вважав, що його «Знедолені» здатні змінити світ.
До цього фільму, було понад сімнадцять спроб екранізувати роман, проте ця стрічка вийшла найпотужнішою. Сюжет охоплює 17 років і розгортається на тлі революційних подій, які у фільмі завершуються Паризьким повстанням 1832 року. Фільм отримав три премії «Золотого глобуса». Мав вісім номінацій на Оскар та переміг у трьох. Зазвичай саундтрек до фільмів-мюзиклів записується за кілька місяців, і потім актори грають під час зйомок під фонограму. Але в цьому фільмі кожна пісня була записана одразу на знімальному майданчику, аби це виглядало переконливіше. Акторський склад теж надзвичайно вражає: Г'ю Джекмен, Рассел Кроу, Енн Гетевей та Аманда Сейфрід.
«Парфумер: Історія одного вбивці» (англ. Perfume: The Story of a Murderer), 2006
Режисер: Том Тиквер
Автор роману: Патрік Зюскінд
Багато режисерів думали над тим, аби адаптувати цей роман. Серед них були й такі майстри як Мартін Скорсезе, Мілош Формана, Стенлі Кубрик, проте так ніхто і не наважився - всі дійшли до висновку, що творіння Патріка Зюскінда не підлягає екранізації.
Та й сам автор протягом багатьох років відмовляв продюсерам у придбанні прав на фільмування. Лише в 2001 році з ним нарешті змогли домовитися за аж 10 мільйонів євро гонорару. Та й сам бюджет стрічки став найбільшим у історії німецького кіно – 50 мільйонів євро.
Хоч автор і ставився до екранізації вкрай скептично, але вона все одно викликає захват у глядача. Ось побачите, після перегляду ви неодмінно побіжите до книжкової крамниці!
«Розум і почуття» (англ. Sense and Sensibility), 1995
Режисер: Енг Лі
Автор роману: Джейн Остін
Цей фільм вважається найкращою екранізацією роману Джейн Остін, який вона написала у 1811 році. До речі в ті часи не схвалювали письменницьку діяльність жінок, тому спочатку Джейн доводилось видавати свої романи без імені автора.
Хіба можливо не подивитися фільм, де у головних ролях Емма Томпсон, Алан Рікман, Кейт Вінслет та Хью Грант? До речі про останнього, під час зйомок з творцями картини зв'язалося суспільство шанувальників Джейн Остін з проханням зняти Х'ю Гранта з ролі, з огляду на те, що він занадто гарненький аби грати Едварда Феррарса. Як добре, що це прохання проігнорували. Стрічка мала шалений успіх: купу нагород та сім номінацій на Оскар, проте отримала його лише за найкращий адаптований сценарій (який написала сама Емма Томпсон). Якщо ви ще не читали романи Джейн Остін, саме після цього фільму вам захочеться поринути у чуттєвий світ її історій.