У багатьох людей саме тільки словосполучення “українська література” асоціюється з Шевченком, Лесею Українкою, Іваном Франком і...все? Звісно, це культові постаті, але жили вони давно. А що відбувається у світі літератури зараз? Пропонуємо переглянути підбірку творів п’ятьох відомих українських письменників, без яких неможливо уявити сучукрліт.
Сергій Жадан
Якщо ви досі не чули про Жадана, то...серйозно? Ви дійсно не знаєте, хто це? Рядки його віршів можна прочитати на багатоповерхівках ледь не кожного спального району, а не тільки у книгарні. Проза Сергія Жадана завжди захоплює серця читачів та отримує безліч нагород, поезія залазить у мізки і більше не хоче вилазити. Чого тільки вартий гурт “Жадан і Собаки”? Твори Жадана — це просто mustread сучасної української літератури!
Що почитати: “Ворошиловград”, “Месопотамія”, “Інтернат”.
“Можна отримувати радість від усього, навіть від спілкування з мудаками” (Сергій Жадан, “Месопотамія”).
Оксана Забужко
Відома в Україні та за її межами авторка, яка змушує “ковтати” сторінку за сторінкою. Проза письменниці нікого не залишить байдужим: хтось її обожнює, хтось ненавидить і навіть не намагається читати. Надто складно. Оксана Забужко обожнює заплутані речення на цілу сторінку (і це не жарт), створюючи справжній потік свідомості у своїх творах. Але ви ж любите, коли все не так просто, правда?
Що почитати: “Польові дослідження українського сексу”, “Notre Dam D’Ukraine. Українка в конфлікті міфологій”, “І знов я влізаю в танк…”
“Нi, хай би хто-небудь усе ж пояснив: якого чорта було родитися на свiт жiнкою?” (Оксана Забужко, “Польові дослідження українського сексу”).
Андрій Любка
Письменник, що ніколи не сидить на місці. Любка обожнює подорожувати (особливо Балканами) та писати. Він з радістю відповість на ваш коментар чи повідомлення в Instagram або навіть зробить репост історії з його книжкою. Словом, письменник XXI століття. Це один із найбільш молодих українських літераторів, якого зробили популярним вірші. Пізніше Андрій Любка зайнявся прозою, якою сьогодні цікавиться багато читачів.
Що почитати: “Твій погляд, Чіо-Чіо-сан”, “Кімната для печалі”, “Карбід”.
“Найважче сказати про любов людям, яких найбільше любиш. Яких любиш так довго і всеохопно, що це стає само по собі зрозумілим. Адже і так ясно, що любиш цю людину, то навіщо їй про це казати? І люди мовчать роками, боячись осоромитися, відкритися, відчути себе беззахисними. Бо слово "люблю" робить людину беззахисною. І справжньою” (Андрій Любка, “Карбід”).
Любко Дереш
Автор, який відрізняється своєю екстраординарністю. Почав писати та публікуватися у молодому віці. Твори письменника були настільки по-філософськи осмисленими, глибокими, що дехто приписував їм авторство Юрія Андруховича. Любителям живої української мови дуже сподобається: Любко Дереш часто прикрашає свої тексти сленгом, діалектними та ненормативними словами.
Що почитати: “Культ”, “Поклоніння ящірці”, “Трохи пітьми”.
“Достоєвський написав цілу книжку про переживання чувачка, котрий уколошкав стареньку. Ми вбили й нічого не відчули. Покоління байдужих. Покоління пофіґістів. Але то тільки зовні. Всередині муру ми існуємо, ба навіть живемо. Чи я шкодую за накоєним? Ні. Чи мене якимось чином це зачепило? Ні. Мене це абсолютно не гребе” (Любко Дереш, “Поклоніння ящірці”).
Юрій Іздрик
Спочатку Іздрик був відомий своєю прозою, а потім почав писати вірші (поезіями він їх не називає), якими “на півтора року перестали цікавитися психіатри, а почали видавці”. Як прозу, так і лірику письменника легко впізнати — у нього є неповторний стиль, багато неологізмів та варваризмів. І трохи лайки (а інколи і не трохи), яка завжди дуже органічно вписується. Вірші відрізняються особливою мелодійністю: і не дивно, адже Юрій Іздрик ще й музикант.
Що почитати: “Ліниві і ніжні”, “Подвійний Леон”, “Воццек”.
“Думаю про тебе щодня. Ні, не так: думаю про тебе цілими днями. Тобто весь час думаю про тебе. Звичайно, не тільки про тебе, але в думках про що завгодно завжди присутня ти. Тобто я зовсім не думаю про тебе – воно якось само виходить. Крізь тебе, тобі, тобою” (Юрій Іздрик, “Подвійний Леон”).