Остання частина "Месників" від Marvel здолала рекорд, зібравши 2 мільярди 795 мільйонів доларів у прокаті, тим самим обігнавши "Аватара" Джеймса Камерона. Фільми від DC хоч і мають меншу касу, але теж заробляють чималі гроші завдяки "Шазаму", "Аквамену" та "Диво-жінці". Супергеройське кіно зараз “впереди планеты всей”, та так було не завжди. Чому? Про це у нашому матеріалі.
Колись успішні екранізаційї коміксів можна було перерахувати на пальцях однієї руки (навіть, якщо пальців у вас на руці лише два): мова про "Бетмена" 1989 року від Тіма Бартона та "Супермена" 1978 з Крістофом Рівом. Решта спроб кіно у цьому жанрі або були розкритиковані, або провалювалися у кінопрокаті. По-перше, технічні можливості тих часів були далеко не настільки широкими, як зараз. По-друге, суспільство не мало тоді ще запиту на супергероїв. У 60-70 роках в США були зовсім інші турботи, а саме -війна у В'єтнамі. Оскільки Голлівуд завжди був і лишається не тільки осередком кращих в світі фільмів, а ще й ефективною машиною пропаганди, то не дивно, що довгий час нашими улюбленими кіногероями були ветерани війни на кшталт Рембо у виконанні Сільвестра Сталлоне або Коммандо від Арнольда Шварценеггера.
Та на початку нового тисячоліття в Америку прийшла нова проблема - тероризм. 11 вересня 2001 року відбувається одна з найжахливіших трагедій в світі: атака на Міжнародний торговий центр (вежі-близнюки) у Нью-Йорку. Все земне населення затамувало подих від жаху та напруги, яка тоді висіла у повітрі. І, поки Джордж Буш відправляв армію США в Афганістан, щоб знищити джерело тероризму (і знайти там трохи нафти), режисер Сем Реймі випускає першу частину трилогії про "Людину-павука". Цей фільм виявився дуже доречним для американців у 2002 році, адже головний герой рятував мешканців Нью-Йорка від бандитів, грабіжників та терористів, які хотіли щось підірвати та знищити все місто. Цей збіг обставин - так, саме збіг, бо кіно було відзнято задовго до нападу на вежі - зміг зробити жанр супергеройський бойовиків популярним. Перша частина "Людини-павука" у прокаті зібрала більше 800 мільйонів доларів, що на той час вважалось величезними грошима для кінобізнесу. Якщо враховувати інфляцію, то сьогодні ця цифра перевалювала б за мільярд!
Уже в 2003 році популярність та гроші отримала ще одна супергеройська франшиза "Люди Ікс" від Брайана Сінгера, перша частина якої у 2000 році була не настільки успішою, як продовження.
Та тоді у продюсерів та кінорежисерів ще не було чіткої формули успіху супергеройських фільмів. Тому перші 5 років зародження цього кіножанру були часом експерементів та спроб, частіше за все невдалих. Після успішних "Павука" та "Іксменів" почалася хвиля провальних стрічок про героїв з надздібностями. Так ми побачили жахливу "Шибайголову" з Беном Афлеком, нудного "Халка" від Енга Лі, недоречну "Фантастичну четвірку" та ще безліч того, що хотілось одразу забути. І хоч український глядач сприймав ці стрічки з великою радістю (екзотика!), американська вибаглива аудиторія не “лишила живого місця” на цих фільмах.
Все змінилося у 2005 та 2008 роках, коли режисерам Крістоферу Нолану та Джону Фавро все ж вдалося віднайти потрібний вектор жанру.
Крістофер Нолан екранізує комікс про Бетмена і задає своєю трилогією атмосферу та настрій, в якому потім Warner та кіновсесвіт DC буде знімати майже всі свої екранізації: від крутої "Людини зі сталі" та "Диво-жінки" до провальних "Бетмен проти Супермена" та "Загону самогубців". Касові збори всіх цих фільмів ніколи не були меншими за 600 млн. доларів.
Джон Фавро, знявши у 2008 році першу "Залізну людину" із Робертом Дауні-молодшим зробив одразу кілька несвідомих речей:
1. Створив кінофраншизу, аналогів якій ви не знайдете за всю історію існування кінематографу.
2. Реанімував кар'єру Дауні-молодшого, який на той час був ледь не на самому дні.
Кіностудія Marvel під керівництвом Disney відкрили формулу успіху та збудували на ній окрему течію в поп-культурі, “підсадивши” мільйони людей на свій кінопродукт.
Секрет простий – супергерої дають нам надію на те, що у тяжкі часи може з'явитися хтось та все виправити. А, може, ви й самі станете такою людиною – хтозна, може десь на вас теж чекає радіоактивний павук, що вже готовий дарувати суперсилу.
(продовження цієї теми незабаром на YABL)