Осінь - чудовий час, аби почитати якісний нон-фікшн. Ми знаємо, як складно мучитися та обирати серед сотень найкрутіших книжок, тому вже все зробили за вас! Про те, що таке людина та з чим її їсти, поговоримо у цьому матеріалі.
“Ми - це наш мозок”, Дік Свааб
Дік Свааб - нідерландський нейробіолог. Він справжній фанат мозку! Діяльність цього автора тісно пов'язана з анатомією і фізіологією нашого головного центру. Популярність Сваабу принесло дослідження генетичної схильності до гомосексуальності, а зараз вчений працює над вивченням хвороби Альцгеймера. Після написання близько двохсот книг у співавторстві з іншими вченими, Дік Свааб вирішив опублікувати “Ми - це наш мозок” - науково-популярну книгу про те, як мозок впливає на наше життя. І це - справжня сенсація. Вона викликала шквал суперечок та за короткий час стала бестселером спочатку на батьківщині автора, в Нідерландах, а потім і у світі.
Чим був викликаний ажіотаж? Темами, яких вчений-нейробіолог торкнувся у своїй роботі. Як і де ми відчуваємо щастя? Чи відчувають біль ембріони? З чого насправді починається статеве дозрівання підлітка? Як поведінка може вплинути на дитину? Які еволюційні переваги надає релігія? Чи можливо протистояти хворобі Альцгеймера? Автор простежує наше життя від зачаття до самої смерті, щоб відповісти на всі ці питання та багато інших. У простій формі, але з науковою структурованістю ви дізнаєтеся про найвпливовіший орган людини!
“Драйв. Дивовижна правда про те, що нас мотивує”, Деніел Пінк
Деніел Пінк - автор чотирьох міжнародних бестселерів, перекладених 32 мовами. У 2011 році увійшов до рейтингу 50 кращих бізнес-аналітиків світу. І цей чоловік вирішив написати одну з найкрутіших книг про мотивацію за останні роки! Видання абсолютно змінює наше уявлення про фактори, що впливають на результати роботи, на мотивацію до праці, на творчість. Автор пропонує зробити акцент на природному прагненні кожної людини до досконалості, майстерності і незалежності та винаймати тільки тих людей, у яких сильна внутрішня мотивація. Всі свої думки він підкріплює більш ніж переконливими результатами сотень психологічних досліджень про поведінку людей.
Друга половина книги дуже практична - у ній Пінк ділиться інструментами і методами створення нової системи мотивації.
“Sapiens”, Юваль Ной Гарарі
Сто тисяч років тому Homo sapiens був одним з як мінімум шести видів людини, що жили на цій планеті, - нічим не примітною твариною, яка відігравала в екосистемі не більшу роль, ніж горили, світлячки або медузи. Але близько сімдесяти тисяч років тому загадкова зміна когнітивних здібностей Homo sapiens перетворила її на господаря планети і кошмар екосистеми. Як людина розумна зуміла підкорити світ? Що сталося з іншими видами людини? Коли і чому з'явилися гроші, держави та релігія? Як виникали і руйнувалися імперії? Чому майже всі суспільства ставили жінок нижче, ніж чоловіків? Як наука і капіталізм стали панівним віровченням сучасної ери? Чи ставали люди з плином часу щасливішими? Яке майбутнє на нас чекає?
Юваль Харарі показує, як хід історії формував людське суспільство і дійсність навколо нього. Його книга простежує зв'язок між подіями минулого та проблемами сучасності і змушує читача переглянути всі усталені уявлення про навколишній світ та в першу чергу про себе.
“Емоційний інтелект”, Девід Ґолман
Залежність між інтелектом та життєвим успіхом зрозуміла і майже аксіоматична. А як впливає на життєві здобутки емоційна сфера людини? Які емоційні складники передусім формують нашу долю? Чи можна (і як саме, якщо так) виправити емоційні моделі, закладені в людині, коли вони гальмують її рух до кращого? І взагалі, чи реально об'єднати два слова - "емоційний" та "інтелект" - і не дістати суперечність? ВІдповіді на ці питання дає наукова та водночас легко написана для широкої аудиторії книжка Девіда Ґолмана - один із безперечних психологічних бестселерів останніх десятиліть.
У ній автор розповідає про те, з чого ж зроблений мозок, куди і які імпульси біжать і що з цього виходить в результаті. Дуже добре розкривається важливість усвідомлення і розпізнавання емоцій вчасно, адже від цього залежать абсолютно всі сфери нашого життя. Окрема частина книги присвячена міжособистісної взаємодії всередині сім'ї - як реагують на гнів (й інші емоції) чоловіки і жінки та як з цим жити.
“Тлумачення сновидінь”, Зигмунд Фройд
Зигмунд Фройд - найбільш мемний учений в історії. Його теорія сновидінь - це додаток ідей і методів психоаналізу до проблеми сновидіння. За Фройдом сновидіння - це код, шифр, у вигляді якого ми бачимо свої найпотаємніші бажання або страхи.
Це видання - одне з найпопулярніших у ХХ столітті, перекладене практично всіма мовами світу. Основний предмет дослідження у книзі - несвідоме та частина свідомості, яка недоступна для сприйняття людини, але при цьому керує її бажаннями і вчинками. Вивчення символічного значення того, що бачить людина уві сні, допомагає розібратися в її страхах, пригнічених бажаннях і психологічних проблемах.
До речі, ідея досліджувати сон з’явилася в голові Зигмунда ввечері в четвер, 24 липня 1895 року, в північно-східному кутку тераси одного віденського ресторану за склянкою чогось алкогольного. Ну і за смачною стравою. Усі ми знаємо - їжа надихає.
Тому учений надавав своєму відкриттю виняткове значення. Він жартома казав потім, що на цьому місці варто було б прибити табличку: “Тут доктором Фройдом була розкрита таємниця сновидінь”.