У Нідерландах у місті Ейндговені розпочався Голландський тиждень дизайну, в якому бере участь український проект Ukraine. Affair with Earth - виставка, що ставить питання про привілейоване становище людини в сучасному суспільстві, кидаючи йому виклик за допомогою дизайну.
Так, учасники виставки - біолог, підприємець, дизайнер, науковець - розмірковують і працюють над найважливішими проблемами, які існують в сучасному світі - проблемами екології. Всі їх дослідження базуються на українській культурі і традиціях співіснування з природою.
Папір Re-leaf
Це проєкт зі створення паперу та целюлози з опалого осіннього листя, який може вирішити проблему надлишку листя в містах. Він також може вирішити ще одну нагальну проблему, коли господарства регіонів з помірним кліматом, таких як Україна, масово спалюють восени опале листя, що призводить до різкого підвищення концентрації чадного газу в повітрі. 18-річний винахідник методу Валентин Фречка впевнений, що Re-leaf здатний скласти конкуренцію традиційному паперу.
Живе хутро
Випускниця Академії дизайну в Ейндговені і креативна директорка проєкту Ukraine. Affair with Earth Даша Цапенко виростила хутро з пророщеного насіння Чіа. Його ідея - переосмислити статус одягу і спосіб взаємодії з нею. Дизайнерка запропонувала уявити плащ або плаття, яке власник вирощує, як живу істоту, піклується про нього, оберігаючи від ушкоджень і вигулюючи під дощем, таким чином поливаючи паростки. Плащ, представлений на виставці, не є готовим комерційним продуктом.
Поверхня Terra
Свою ідею еко-меблів представив на виставці засновник студії меблів Ryntovt Design. Для меблевих фасадів Юрій Ринтовт розробив оригінальну поверхню з чорнозему. Таким чином власник оригінальної колекції меблів зможе постійно бачити землю, торкатися її поверхні.
Хутро з коноплі Hemp Fur
Бренд DevoHome, що спеціалізується на виробництві товарів з конплі, розробив альтернативу хутру тварин і синтетичному хутру. Хутро з конопель приємне на дотик, натуральне, гіпоалергенне, тепле і практичне у використанні, а також не є потенційним джерелом мікропластику. Цікаво, що для вирощування коноплі не потрібні ні пестициди, ні гербіциди, вона дає два врожаї на рік, вимагає на 75% менше води, ніж бавовна, і абсорбує в чотири рази більше СО2, ніж деякі дерева.
Горілка Atomik
Горілка, створена групою українських і британських учених, з зерна, вирощеного в зоні забруднення і води, взятої з Чорнобильської зони. У експериментальних зразків було незначне перевищення допустимої концентрації радіонукліду Стронцію-90. У готовому алкоголі вчені виявили тільки природний радіонуклід Вуглець-14. Цей проєкт підтвердив, що відродження території і сільськогосподарське використання земель Чорнобильської зони можливе.
Цікаво, що коли проект був вперше представлений на Dutch Design Week, місцеве видання включило його в топ-10 експозицій must see. Весною 2019 у впливовому американському онлайн-медіа Domino вийшла добірка з 10 українських брендів. Стаття починалася з думки, що український дизайн може незабаром стати трендовим, як сталося свого часу зі скандинавським дизайном.
Проект Affair with Earth організований дизайн-платформою Prostir86 (prostir86.com), фундацією Art-East+Art-West та European Enterprise Network за підтримки Посольства України в Нідерландах, Українського Інституту та Міністерства закордонних справ України. Куратори проекту: Ольга Богданова та Олена Оранська. Спеціально для експозиції Даша Цапенко спільно з ательє Proso створили столи, вкриті паростками шавлії, які потрібно поливати двічі на день. Щодня зелень підростає та виглядає дещо інакше.