Дослідження кіноринку 2018-2019 років проводилось представниками чеського фестивалю документальних стрічок Ji.hlava Intl. Documentary Film Festival і було оприлюднено у нещодавній публікації Variety.
За даними Ji.hlava, 60% програми Paris’ Cinéma du Réel festival у 2019 році складали західноєвропейські фільми. При цьому лише 5% стрічок були зі Східної Європи та 18% - з Північної Америки. Для CPH:Dox (Данія) цей показник становив 52% із Західної Європи, 20% з США та 7% із Східної Європи. В Switzerland’s Vision du Réel пропорція була такою: 60% - західноєвропейські стрічки, 7% - північноамериканські, 9% - східноєвропейські.
Виняток становить лише Germany’s DOK Leipzig - до його програми у 2018 році увійшло 24% фільмів зі Східної Європи у той час, як стрічок із США було лише 8%.
За словами директора Ji.hlava Intl. Documentary Film Festival Марека Говорки, його засмучує той факт, що за останні кілька років Східна та Західна Європа не просто не стали ближчими, а "почали розвиватись окремими шляхами". Однак, більшість учасників дискусії сказали, що ніяких "злих намірів" у західноєвропейських фестивалів немає і навряд чи такі пропорції у їх програмах сплановані.
Марек Говорка
Лучано Барісоне, продюсер і колишній директор Visions du Réel, сказав, що географія не має значення для тих, хто займається відбором до програми: «Якщо мені доводиться обирати фільм, я не дивлюся на те, звідки він походить - я дивлюся сам фільм. Вибір завжди полягає у якості стрічки».
Лучано Барісоне міжнародному фестивалі документального кіно Docudays UA в 2018 році