В Україні жанр стендапу почав розвиватись порівняно недавно, тому не всі його розуміють. Аби ви були "в темі" і не дивувались, коли комік зі сцени називає себе "старим хєром", пропонуємо вивчити базу - творчість 5 найпопулярніших стендаперів світу. Додавайте в "улюблене" на YouTube та присвятіть вечір comic education.
Якщо ви дивились серіал "Breaking Bad", то обов’язково бачили Білла – він був одним із тих помічників Хайзенберга, які вирішили трошки полежати на купі грошей.
Білл - зліва у одному з кадрів "Breaking Bad"
На стендап-сцені комік відомий своєю експресивністю. Більшість його текстів супроводжується акторськими вставками, у яких він висміює все без винятку: і патріархального батька, який знущається з дітей, і жінок, які відбирають у чоловіка все майно після розлучення, і власну психічну нестабільність. У Білла багато спешелів, але починати краще з його чорно-білого концерту 2014 року "I'm Sorry You Feel That Way".
Австралійський комік, якого можна назвати психологом у світі стендапу, адже він дуже тонко відчуває настрій аудиторії. Якщо він вирішив поділитись якоюсь таємницею чи відвертістю, то обов’язково присяде на краєчок сцени, щоб бути на одному рівні з глядачем та дивитись йому просто у вічі.
Якщо він говорить на провокаційні теми, які можуть шокувати тих, хто чує Джима вперше, то точно буде іронізувати: "Скоріше за все вас привели сюди ваші друзі, які вже бачили мене і знали, на кого вас ведуть, тому я тут ні до чого!" Навіть якщо він буде розповідати складну, але смішну історію про те, як викликав повію для свого друга з інвалідністю, то він так чесно і скаже: "Зараз буде історія. Спочатку вона буде здаватись вам не смішною, але, повірте, я знаю, що потім ви реготатимете, тому давайте усі разом пройдемо ці важкі хвилини на початку і порадіємо в кінці".
Ще одна особливість коміка - деякі теми, над якими він жартує, розвиваються протягом кількох його виступів. Саме тому дивитись виступи коміка краще у тій хронології, в якій і виходять його концерти, щоб таки дочекатись тієї легендарної історії про повію для друга на інвалідному візку.
Іззард – послідовник гумору британської комік-трупи "Монті Пайтон" і на сцені виступає як травесті – з макіяжем та нафарбованими нігтями.
А ще у нього дислексія, він часто скаче з теми на тему, і його виступи нагадують скоріше потік свідомості, аніж сценарно продуманий стендап. Іззард вигадує абсурдні ситуації, міксуючи відомі історичні події зі своїми фантазіями. Починайте дивитись його з концерту "Glorious" – вам має сподобатись.
Тут одразу два коміка – це "класика, обов’язкова до перегляду". Скоріше за все, ви їх бачили, навіть якщо ніколи не цікавились стендапом, адже саме вони зробили його таким, яким він є зараз.
Джордж Карлін відомий тим, що завжди підіймав гостросоціальні теми у своїх виступах: релігія, війна, сліпий патріотизм та людська тупість. Перший концерт одного із головних стендаперів світу побачив світ у далекому 1976 році. З тих пір таких спешелів набралось аж 16. Починати вивчення його "стендапографії" краще з будь-якого концерту, де Карлін постає вже сивим дідуганом у чорному светрі, або як він сам себе називає "старим хєром".
Луї Сі Кей встиг запам’ятатись не тільки своїми концертами, а й серіалами "Луї" та "Хорас і Піт", у яких він продовжував займатись тим, що вміє найкраще – пропускати реальність через свої стендапи. Знайомитись із творчістю Луї можна з будь-якого концерту, але почати все ж рекомендуємо зі спешелу для Netflix. Відео було опубліковано на стрімінгу в квітні 2017 року, а вже в листопаді коміка звинуватили в публічній мастурбації. За словами кількох потерпілих жінок, він пропонував їм дивитись на те, як сам себе втішає. В результаті Луї Сі Кей, як він сам стверджує, за годину втратив 35 мільйонів доларів через розірвання різноманітних контрактів та скасування майбутніх шоу. Комік покаявся та публічно вибачився за свою "неналежну поведінку" і вже за рік повернувся на сцену з новим, ще гострішим матеріалом.