Попри листопад та -1 на вулиці, Yabl продовжує вас гріти, кітики! Цього разу розповідаємо про найкращі гарячі напої для холодної зими й осені та де їх можна скуштувати. Enjoy!
Глінтвейн
Розпочнімо з класики. Напевно, кожен хоч раз у житті, тремтячи від холоду, забігав до кав’ярні або бару та замовляв глінтвейн. Воно й не дивно — адже це найпопулярніший гарячий алкогольний напій. Глінтвейн відомий світові ще з часів Стародавнього Риму - раніше гаряче вино з травами та медом подавали лише багатим людям та використовували для кращого апетиту. І ми безмежно щасливі, що зараз кожен може відчути себе справжнім римським імператором! Вино, прянощі та прекрасний аромат — що ще треба для щастя?
Де випити: SMØRREBRØD (165 грн), Fandom Coffee Bar (80 грн)
Пунш
Цей напій ви могли часто бачити у багатьох фільмах або серіалах про американських підлітків — там його зазвичай п’ють під час випускних вечорів у школах. Але у світі існує стільки crazy варіацій. Навіть у СРСР його продавали! Це була жалюгідна версія оригінального напою з використанням етилового спирту. Але добре, що не з метиловим, правда ж? У будь-якому випадку, пунш — це напій з майже 400-річною історією. Зазвичай до його складу входять бренді, гаряча вода, цукор, лимонний сік та спеції. І як чудово, що зараз у київських закладах можна насолоджуватися ним ледь не щовечора!
Де випити: Білий Налив (39 грн), Crazy Jack pub (98 грн)
Грог
Цікаво, що більшість рецептів сучасних алкогольних напоїв вигадали моряки ще багато років тому. Так було і з грогом. По суті це звичайнісінький ром, до якого додають цукор, чай або воду з лимоном. Як колись, так і зараз для напою використовують кілька видів алкоголю, прянощі та фрукти — теж на вибір.
Також подейкують, що грог допомагає швидко вилікувати застуду. Ми на собі не перевіряли, та якщо ви захочете спробувати — обов’язково напишіть нам про результати.
Де випити: SMØRREBRØD (155 грн), Fandom Coffee Bar (100 грн)
Гарячий сидр
Сидр — легкий слабкоалкогольний напій, який традиційно готують з яблук і часто називають літнім. Та ми не згодні! Випити гарячого сидру — це ідеальний план на осінній вечір у таку вогку та туманну погоду!
Існує легенда, що сидр вперше був винайдений за часів правління Карла Великого: король сів на мішок яблук та своєю дупою частину з них роздавив. Що монарх робив у місці, де ці мішки зберігали, ми навіть не уявляємо! Та з яблук (точніше з того, що від них залишилося) приготували перший варіант сидру. Також подейкують, що схожий напій готували ще стародавні греки.
Де випити: Любовь-морковь (75 грн), Druzi Cafe (69 грн)
Какао з алкоголем
Що може бути краще, ніж смачне, солодке та гаряче какао з пухкими зефірками? Звісно ж: какао з алкоголем! Та чи знали ви, що раніше у цьому напої не було ні цукру, ні молока? У південній Америці, звідки походять какао-боби, їх перетирали на дрібний порошок разом з зернами маїсу, гострий перцем та іншими специфічними складовими. Какао переливали з однієї ємності в іншу до тих пір, поки воно не збивалося в піну. Називали напій «чоколатль», що у перекладі з місцевого діалекту значило «пінна вода». Пили таке какао лише високопоставлені чоловіки і воїни.Але забудьте про про чилі або гидку плівку та дитячий садок, адже його можна приготувати смачно і по-дорослому: з віскі, текілою та лікерами. Хоча що тут фантазувати — краще спробуйте!
Де випити: Vinostudia (95 грн), Fandom Coffee Bar (125 грн)