«Вода. Вогонь. Земля. Повітря… Колись давно чотири народи жили мирно, але все змінилося, коли народ вогню розпочав війну…» Якщо ви знаєте ці рядки напам‘ять, то скоріше за все фанатіли від серіалу Nickеlodeon «Аватар: легенда про Аанга». А хочете відчути себе старими? Днями мультсеріалу виповнилося 15 років, хоча здається, наче ми дивились його тільки вчора. Ми вирішили пригадати, що ж зробило "Аватар" культовим не лише для нас, а й для мільйонів дітей та дорослих з усього світу.
Історія переносить нас у вигаданий світ, де люди можуть опановувати якусь стихію і користуватися нею. Кожний новий цикл у світі з‘являється Аватар — обраний, який може володіти всіма 4 стихіями одночасно і нести гармонію іншим. Та з тих пір, як помер останній Аватар минуло вже століття, а новий обраний так і не народився. Ситуація ускладнюється тим, що народ вогню розв'язує війну, аби підкорити решту народів. У цей момент і з'являється новий Аватар на їм‘я Аанг. Він ще зовсім хлопчик і йому буде потрібно багато чому навчитись перш ніж опанувати всі 4 стихії та стати тим, хто зможе примирити людей.
Під час перегляду так занурюєшся в сюжет, що з'являється відчуття, наче ти сам проходиш всі ці випробування разом із головними героями. З кожним новим епізодом мульт не те, що не «здувається», а навпаки набирає оберти і стає ще цікавішим. Почасти такого не дочекаєшся від так званих «дорослих» серіалів, а тут проект, розрахований скоріше на підлітків видає таку потужну історію.
Головний герой Аанг — дитина, яка вимушена якомога швидше подорослішати і взяти на себе відповідальність за рятування цілого світу. Він наляканий та невпевний у собі, але його шлях уже визначений, тому героєві доведеться проходити крізь випробування та зростати. Не схоже на дитячу казочку, чи не так?
Пригадайте Зуко — принца, его якого засліпило йому очі та заважає жити в гармонії з собою. Щосерії Зуко воює не лише з ворогами свого народу та полює на Аватара, а й намагається подолати самого себе і притлумити свої істинні почуття. Не менше вражає мудрість дядька Зуко, афоризмами якого можна користуватись у будь-яких складних ситуаціях. Автори серіалу демонструють, наскільки важливим є глибоке пропрацювання персонажів, за що ми їм і вдячні.
Зуко та дядько Айро
Звісно, цільовою аудиторією мультсеріалу є діти, але в деякому сенсі він навіть більше підходить дорослим. Алюзії, порівняння із сучасністю та філософські питання, котрі розкривають автори вражають як 15 років тому, так і зараз. Народ вогню, який розв‘язав війну з усім світом — вам це нічого не нагадує? Тут спокійно можна провести паралелі з армією СС та Гітлером, якого уособлює хазяїн Вогню (батько Зуко).
Серіал навчає тому, як віднайти баланс та внутрішню силу в складні часи. Теми помсти, ненависті, дружби, кохання, війни, расизму та ще багатьох аспектів сучасного світу органічно поєднані в "Аватарі" і працюють на всі сто, чого не скажеш навіть про деякі сучасні надпопулярні серіали.
Усе, перераховане вище не працювало би без крутої промальовки. У часи, коли кінематограф почав опановувати 3D графіку, «Аватар» використав традиційну двовимірну анімацію і зробив це справді круто! Від масштабності екшн сцен перехоплює подих і тому страшенно хочеться побачити їх на великому екрані. Кожна країна зображена з великою кількістю деталей, а екранний світ загалом — просто мрія будь-якого фентезійоного серіалу. Щоб зняти це у форматі ігрового кіно потрібні величезні бюджети і не факт, що така стрічка зможе наблизитись до якості першоджерела. М. Найт Шьямалан вже намагався і, так би мовити, трохи напудив у штани — фільм отримав 6 "Золотих малин" і був розкритикований як глядачами, так і кіношниками.
Кадр з фільму "Останній володар стихій" Найта Шьямалана
Фото: IMDb, Jon Negroni