Есті всі свої 19 років провела в хасидській громаді посеред Нью-Йорку — місці, де панують сотні правил. Для жінок вони особливо суворі: ти не можеш співати голосно в присутності чоловіка, маєш скромно вдягатись, після заміжжя ти повинна поголити голову і носити перуку, та, головне — треба народити якомога більше дітей. Саме з останнім у Есті виникли труднощі: дівчина ніяк не могла завагітніти. На неї почав тиснути чоловік та його родичі. Есті не витримала і втекла до Берліну шукати кращого життя. Згорьований чоловік вирушив слідом за дружиною, прихопивши свого кузена. Чи вдасться хасидам повернути жінку, яка наважилась піти проти правил?
"Неортодоксальна" розповідає нам про тих, хто завжди поруч, але залишаються непоміченими. Громади хасидів у XXI столітті живуть у своєму невеликому світі, де обмеження прав та свобод жінок вважаються нормою. Хіба не парадоксально: всередині демократичних країн існують комуни, яким дозволяється жити за своїми законами, навіть, якщо останні обмежують людську волю? "Неортодоксальна" дає змогу замислитись над цим завдяки історії Есті, яку в реальності звуть Дебора Фельдман. Саме спогади 33-річної американсько-німецької письменниці покладені в основу сюжету серіалу.
Дебора Фельдман
"Неортодоксальна" захоплює твою увагу з перших хвилин. Неначе зірка тут сяє Шіра Хаас — екранна Есті. Органічність 24-річної акторки вражає: ти віриш кожному її слову та жесту. ЇЇ Есті зовсім юна, але вже така смілива: піти проти системи, яка існує століттями — справді відчайдушний крок. Саме на волі розпочинається її знайомство не так зі світом, як із самою собою, адже під час життя у громаді Есті була крихітною частинкою чогось, а не індивідом. Та не варто думати, що ця зустріч із собою та свободою така ж "солодка", якою вона часто буває у голлівудських стрічках. Дівчині доводиться не лише отримувати задоволення від волі, але й з болем усвідомлювати свої обмеження у новій реальності. Які саме, зрозумієте вже під час перегляду.
Поряд із берлінськими подіями нам розповідають про життя дівчини до втечі, щоб ми зрозуміли, чому саме вона пішла на такий ризикований крок. Сюжет знаходиться в постійній динаміці, але разом із тим через свій темп не губить по дорозі нічого важливого. Образи та мотивації повністю розкриті, а історія не змушує сумніватись у своїй достовірності.
Антагоністом в "Неортодоксальній" став Мойше (Джефф Вілбуш), якого рабин відправив шукати Есті разом із її чоловіком. Та не все так просто із Мойше: він і сам не святий. Вночі чоловік п‘є, грає в казино та ходить клубами, а вдень замолює гріхи. І, хоч герой викликає огиду, та відвести погляд від нього дуже складно саме через харизматичність Джеффа Вілбуша. Цікаво, що актор має справжнє хасидське походження, тому ідиш для зйомок у серіалі йому вчити не доводилось, на відміну від решти акторів.
Окремо хочеться сказати про костюми та інтер'єри в "Неортодоксальній". Художники доклали купу зусиль, аби відтворити побут героїв, навіть їздили у розвідку до справжніх нью-йоркських хасидів. Оздоблення кімнат, традиційні святкові й повсякденні вбрання вражають своєю деталізацією і пропрацьованістю. І, хоч інтер'єрні сцени знімались у спеціально збудованому павільйоні на кілька кімнат, помітити це складно.
"Неортодоксальну" однозначно варто переглянути. Автори розповідають нам історію сумну та водночас таку, що мотивує. А що саме хочете змінити ви: роботу, стосунки чи домівку — вмикайте серіал на Netflix та вирішуйте.