Для людства карантин став чи не тяжчим випробуванням, аніж сама хвороба. Світова економіка завмерла, цілі галузі опинились на межі зникнення. До жертв карантину належить і наша з вами улюблена кіноіндустрія, в якій саме кінотеатральний бізнес несе найбільші збитки. Чи повернеться все на свої місця після зняття обмежень, та як буде відбуватись прокат великих релізів у майбутньому, про це й поговоримо.
На відміну від ресторанів, які мають можливість залишатись на плаву хоча би завдяки доставці їжі, кінотеатри опинилися в ситуації, коли прибутку в них нема від слова «зовсім». Китай, Японія, США, Південна Корея: особливо страждають країни, де кінотеатри заробляли до сьогоднішнього дня величезні статки. Поки що важко назвати точну суму, але кілька місяців простою обійдеться кіноіндустрії у декілька мільярдів доларів.
Кінотеатр в Китаї
В України справи не кращі. Звісно, кінотеатри намагаються вигадати бодай щось, аби встояти на ногах. Мережа «Планета кіно» на початку карантину почала продавати сертифікати по 100 грн, які після карантину дозволяють обміняти їх на квиток на будь-який фільм у будь-якому форматі, навіть IMAX чи 4dX, куди квитки зазвичай коштують близько 200 грн. Також «Планета» дозволяла замовити їжу зі свого буфету додому і почала розміщувати фірмовий попкорн у різних гіпермаркетах. Усе це — крихти, які навіть в нуль вийти не дозволяють. Звісно, зарплатню тисячам працівників теж виплачувати немає з чого.
Давайте перенесемось на кілька місяців у майбутнє, коли карантин мають пом'якшити. Уявімо, що кінотеатри теж відкриються. Але як вони будуть функціонувати? Власникам кінотеатрів доведеться забезпечувати дистанцію між глядачами. Це означає, що зала буде заповнена наполовину, чи навіть менше. Логічно для кінотеатрів підвищити ціну за квиток, але багато українців під час карантину втратили роботу. Зростання ціни для них буде головним аргументом проти походу в кіно, хай би як вони за ним скучили.
Та це не кінець кінотеатрального армагедону. Величезна кількість запланованих на весну-літо 2020 року релізів («Мулан», «Джеймса Бонда», «Форсаж», «Тенет») було перенесено на осінь. Тобто, якщо ще влітку кінотеатри відчиняться, то їм просто не буде що "крутити" через відсутність контенту. Звісно, залишаються старі стрічки, прокат яких обірвався у березні через карантин, та більшість цих фільмів голлівудські студії одразу перекинули в онлайн-кінотеатри, аби хоч якось на них заробити. Люди вже не підуть у кіно на «Бладшот», «Людину-невидимку» та «Джентельменів», адже вони вже подивились їх вдома під час ізоляції.
MEGOGO пропонує подивитись "Джентельменів" від 89 гривень
Великі кіностудії будуть страждати не менше. Ті стрічки, що посунули свої релізи на нові дати будуть конкурувати з тими фільмами, які вже давно поставили свої прем‘єри на ці ж самі дні. Якийсь умовний «007» буде ділити прокат з «Чорною вдовою»: обидва фільми будуть "жерти" прибуток одне одного. Нічим добрим це не скінчиться.
Вгадайте, хто в цій ситуації готовий всіх врятувати? Саме так, онлайн-платформи відеоконтенту. Карантин лише посилив лідерські позиції стрімінгів: якщо ще влітку 2019-го Netflix пророкували падіння після того, як компанія за кілька днів стала дешевшою на 24 мільярди доларів, то за перші місяці 2020 року прибуток Netflix збільшився удвічі! Тепер Netflix, Amazon, Apple TV+ будуть купувати права на показ фільмів великих студій, поки ті "паралізовані". Проте тут постає питання, яка доля чекає на блокбастери на кшталт «Месників», на виробництво яких витрачається близько 300 мільйонів доларів, адже приносити мільярдні збори в Інтернеті вони скоріш за все не будуть.
Ілюстрація в The New York Times до статті про стрімінгові сервіси
Висновок у цій історії доволі передбачуваний: завдяки карантину революція в кіноіндустрії, яка почалася з появою Netflix може нарешті здійснитися, а самі кінотеатри почнуть нагадувати музеї, куди люди ходять кілька разів на рік задля різноманітності. Принаймні, таким видається майбутнє на найближчі пару років.