Проєкт підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.
Так, композитори формації NOVA OPERA Роман Григорів та Ілля Разумейко, натхненні історіями Цвентендорфської та Чорнобильської атомних станцій, почали писати нову оперу "Чорнобильдорф" ("Chornobyldorf").
Історія роботи над проєктом почалася з експедиції до Цвентендорфу на Дунаї, містечка, що розташоване в 50 кілометрах на захід від Відня. У 1978 році тут була побудована потужна атомна станція, яка через протести екоактивістів жодного дня не працювала. За вісім років, у 1986-му в українському Поліссі вибухнула ЧАЕС.
Колаж зі світлин Чорнобильської та Цвентендорфської станцій
Обидві атомні станції, Цвентендорфська та Чорнобильска, перетворилися таким чином з активних техногенних об’єктів на антиутопічні археологічні монументи, бетонні символи атомної історії, що відбивають разом з тим цілі епохи: демократію в Австрії/Центральній Європі та радянський тоталітаризм в Україні/СРСР. Навколо Чорнобиля утворилася містична зона, яка затягла у небуття цілий поліський культурний ареал, і водночас стала унікальним екологічним феноменом. Натомість біля Цвентендорфу збереглася ідилічна тиша австрійської провінції, хіба що з’явилося поле сонячних батарей та була прокладена лінія Donau-Radweg, велосипедний шлях, що тягнеться від джерела Дунаю до самого Будапешту.
Прем’єра опери відбудеться в найближчий театральний сезон в Мистецькому Арсеналі. Це вже другий проєкт, який композитори NOVA OPERA реалізують у партнерстві з цим артмайданчиком. У листопаді 2018 року тут вперше показали допрем’єрну версію опери-антиутопії «GAZ».