Екранізації бестселерів – справа дуже тонка та небезпечна. Зазвичай на вихід такого фільму чи серіалу чекають мільйони людей по всьому світу. І ці мільйони дуже легко розчарувати. У випадку з «Нормальними людьми» від Hulu та BBC все вийшло навпаки: палкі шанувальники книги відмічають, що серіал навіть кращий за першоджерело, однойменний роман письменниці Саллі Руні. Серіал побив рекорди рейтингів та став справжнім ТБ-хітом цього року. В чому ж секрет успіху? З’ясовуємо.
Все починається як звичайна підліткова історія кохання двох ірландських школярів. Коннел – шкільна зірка, він грає у футбол, ходить на тусовки, всі його обожнюють, втім, він – дитина з бідної родини. Міріам же геть інша: для всіх у школі вона сіра миша зі складним характером. Вона з заможної родини, проте є ледь не жертвою у своїй сім‘ї – з батьками в неї дуже кепські стосунки. Неочікувано Коннел та Міріам закохуються одне в одного та починають зустрічатися. Правда, роблять вони це таємно, аби не зіпсувати репутацію Коннела. Міріам втрачає з Коннелом цноту, пара проводить весь свій вільний час разом та мріє зберегти ці стосунки на все життя.
В чому секрет такої скаженою популярності? Мабуть, у відвертості, чесності цієї історії, яка розкриває тему стосунків, важливу для кожного, дуже життєподібно, а головне – не банально. Це не солодка мелодрама, від якої починає боліти мозок через 10 хвилин перегляду (хоча «ванільності» тут також вистачає). Ні, «Нормальні люди» – це інді-серіал, який цілком міг би отримувати призи на фестивалях на кшталт Sundance, якби був фільмом. Все продемонстровано настільки детально й чесно, що під час перегляду ти ловиш себе на думці: «оу, а мені це знайомо, а це я взагалі нещодавно пережив». Причому навіть перший секс у підлітковому віці тут демонструють з неможливою правдивістю по відношенню до реального життя.
«Нормальні люди» зроблено з розумінням людської психології. Те, як та чому ми обираємо собі певних партнерів, як обставини в результаті намагаються зламати ці стосунки, з якими труднощами пара зіштовхується на своєму шляху – все без прикрас. Адже після школи починається доросле життя і все вже не так казково, як здавалося на перший погляд.
Що у серіалі вражає, так це еротичні сцени. Вони настільки інтимні, відверті та місцями шокуючі, що навіть Pornhub зробили 22-хвилину нарізку з серіалу та виклали у себе на сайті. Щоправда, продюсери серіалу потім попросили сервіс видалити це відео, але воно вже встигло розійтись по інших ресурсах. І це не дивно: на відміну від дешевих «50 відтінків сірого», що намагались взяти відвертістю, але сіли в калюжу, «Нормальні люди» справді зворушують і збуджують під час перегляду.
Далеко не всім до вподоби атмосфера серіалу – люди знаходять його занадто меланхолійним. Але це в жодному разі не є мінусом «Нормальних людей», все залежить від вашого суб‘єктивного сприйняття. Особисто в мене питань до цього не виникло. А так звана «холодність», яку можна побачити навіть в операторській роботі та у виборі палітри, дуже личить цій драмі. І взагалі величезний респект режисеру Ленні Абрахамсу, який до цього знімав «Кімнату» з Брі Ларсон.
Звісно ж, треба сказати про акторів, яких вже встигли наділити цим вульгарним статусом «секс-символів». Як на мене, краще говорити не про їхню сексуальність, а про акторський талант. Дейзі Едгар Джонс (Міріам) демонструє неймовірну трансформацію: від гидкого каченя до справжньої жінки. Вона точна у тому, що грає, робить, як живе на екрані. Це ж стосується і Пола Мескала, який виконав роль Коннела. Взагалі хімія між героями просто фантастична. Вони створюють той самий ефект, коли за їхні стосунки переживаєш більше, ніж за свої.
Фінал спойлерити не будемо, але тут немає ні геппі-енду, ні трагедії. За емоційним сприйняттям кінцівку «Нормальних людей» можна порівняти з «Ла-Ла Лендом» чи з «Назви мене своїм ім‘ям», хоча ситуації, звичайно, трохи різні.
Чи варто дивитись «Нормальних людей»? Так, обов‘язково. Серіал унікальний. Лише у перший тиждень на сервісі BBC iPlayer він зібрав 16 мільйонів переглядів – за популярністю критики вже встигли порівняти його з «Чорнобилем»! Тому не відставайте і мерщій до екранів.