Netflix славиться своїми документалками: кожна робота стрімінгової платформи розповідає про дуже неоднозначні, захопливі та гострі речі, які реально викликають цікавість у глядача. І неважливо, чи мова йде про тигрові зоопарки, чи про багатія-педофіла Епштейна, чи про духовного лідера Ошо, – всі вони однаково круті. Ось і свіжий документальний серіал зацікавив настільки, що посів четверте місце в рейтингу найпопулярнішого на Netflix серед українців. Отож, поговоримо про «Наркобізнес».
Кокаїн, героїн, канабіс, мет, опіоди, МДМА – шість різних (якщо не брати до уваги, що героїн є результатом схрещування опіоїдів з іншими речовинами) наркотиків. Кожен з них – це ціла сфера незаконного бізнесу в різних країнах, результатом якої є міжнародний тероризм, злочини та тисячі смертей. Кожен епізод «Наркобізнесу» присвячений окремій речовині. Всі серії поєднанні між собою оповідачкою Амарайліс Фокс – колишньою аналітикинею ЦРУ. Саме вона допомагає нам зрозуміти ті аспекти, які були недоступні масам. І якщо у випадку з кокаїном ми могли багато чого дізнатися з серіалу «Наркос», то про підводне каміння вирощування канабісу, яке існує навіть тоді, коли його легалізували в Америці, ви знаєте навряд чи.
Амарайліс Фокс
Що в «Наркобізнесі» особливо радує, так це глибоке дослідження матеріалу. У кожній серії є нові, неочевидні для тебе факти. До того ж, Амарайліс не ділить все на чорне та біле, говорячи, що всі, хто по той бік закону та війни з наркотиками – покидьки. Творці серіалу беруть анонімні інтерв‘ю саме у «працівників» наркобізнесу: кур‘єрів, дилерів, контрабандистів, які направляють «продукт» в інші країни. Як правило, це звичайні люди, яких економічна ситуація в країні змусила піти саме цим шляхом. Погодьтесь: нам важко зрозуміти людину з Кенії, яка провозить літаком у своєму животі 800 грам героїну. Ми ладні відразу ж навісити на неї ярлик негідника. В той час як ситуація виглядає наступним чином: коли ти в своїй країні заробляєш менше 100 доларів на місяць, а тут тобі пропонують отримати більше 8000 за раз, ти з радістю зробиш це – заради родини чи інших потреб.
Кадр з серіалу
В одному з перших епізодів Амайраліс озвучує доволі непопулярно думку: не виключено, що наркотики варто легалізувати. Вона вважає, що люди не припинять вживати той самий кокаїн, ЦРУ ж постійно витрачає мільярди доларів на боротьбу з бізнесом, не просуваючись ні на крок. Картелі – це така собі гідра: знищуєш один, а на його місці з‘являється два інших, як це було у Колумбії після смерті Пабло Ескобара. Система наркокартелів є причиною тероризму, вбивств, розбоїв та смертей. Якщо уявити на хвилину, що кокаїновий бізнес став законним, число всього цього може й скоротитися в рази.
Кадр з серіалу
Є й інший бік: як показує практика легалайзу у США, канабіс продовжує бути причиною перестрілок та злочинів. Як виявилось, 80% тих, хто займається цим бізнесом, не захотів зробити його законним. На це теж є причина: податкова система США. Щоб отримати ліцензію на виробництво та продаж канабісу, ти повинен заплатити такий податок, що грошей на сам бізнес просто не залишиться. Людям не вигідно продавати свій товар у відкриту, а це ускладнює й роботу системи захисту споживача.
Кадр з серіалу
Багато цікавих деталей ви дізнаєтесь і про героїновий бізнес. Наприклад, давно відомо, що батьківщина виробництва макового наркотику – Афганістан. Проте і тут серіал не став повторювати знайому платівку і показав нам, як та чому цей бізнес потроху переїздить до африканських країн, а саме до Кенії і Танзанії. Слухати про такі схеми дуже цікаво. Не менш цікаво, ніж дізнаватися подробиці самого виробництва наркотиків: тут нам демонструють, як з листків коки утворюється білий порошок тощо. Всі рецепти – прозоро й на долоні.
Кадр з серіалу
«Наркобізнес» – серіал доволі динамічний. Візуальний ряд та прийоми монтажу дуже допомагають створювати динаміку. Постійні перемикання з інтерв’ю на відеохроніку, з хроніки на намальовану інфографіку, а потім на розповідь Амарайліс – таке дозволяє тримати увагу глядача до останнього. А інколи ти й взагалі втрачаєш усвідомлення того, що це документальний серіал, і сприймаєш події як справжній як гостросюжетний трилер.
Кадр з серіалу
Отож, дивитися «Наркобізнес» однозначно раджу. Він не залишає байдужим і пов'язує між собою неочевидні речі: до прикладу, як саме придбання пакетику кокаїну десь в Берліні може знищити долю багатьох людей у Колумбії. Знати про подібні речі варто кожному, незалежно від свого ставлення до наркотиків.