Українські театри активно заявляють про новий сезон. Одні презентують слогани та свіжий дизайн, а інші потроху розкривають назви прем’єр. Yabl розповідає про програми столичних і не лише театрів, що вже визначились зі своїми планами на кінець літа-початок осені.
ТЕАТР НА ЛІВОМУ БЕРЕЗІ ДНІПРА (КИЇВ)
Промозображення зі слоганом сезону
Стас Жирков, директор-художній керівник театру: «Наш слоган цього сезону – «NOW IS WOW». Ми живемо у wow-час, що точно стане історією та щодня дарує нові сенси. Так само має діяти театр.
Ми відкриваємо сезон 21 серпня онлайн-участю вистави «Погані дороги» у фестивалі українського театру «Схід-Захід» у Кракові. Фізичне відкриття буде 1 вересня, зіграємо «Сімейний альбом». 26-27 вересня – прем’єра вистави «Хлібне перемир’я» за п’єсою Сергія Жадана (реж. Стас Жирков).
Третього жовтня – онлайн-прем’єра вистави Тамари Трунової «Дім» за текстом британської авторки Ніколи МакКартні. Білоруський драматург і режисер Дмитро Богославський працюватиме над виставою «Людина з..!» На основі п’єси Дмитра Данілова «Людина з Подольська» він дослідить увесь абсурд стосунків поліції та простої людини. Прем’єра – 25-26 жовтня.
Вистава «VIÑO». Фото: Олексій Товпига
Потім Максим Голенко почне репетиції, поки не розкриваємо деталей. У грудні Таня Губрій презентує виставу за п’єсою Ігоря Носовського «Поїхати не можна залишитися» на тему заробітчанства. У січні 2021-го ми почнемо співпрацю з британським режисером Метью Евансом у рамках програми Taking the Stage 2.0 ».
UPD: Інформація оновлюється. Слідкуйте за перенесенням дат на facebook-сторінці театру.
ТЕАТР ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА (КИЇВ)
Анастасія Коржова, керівниця PR-відділу театру: «Ми відкриємо сезон 15 вересня виставою «Украдене щастя» . Це крайня прем’єра на основній сцені за п’єсою патрона театру Івана Франка у постановці головного режисера Дмитра Богомазова.
У цьому сезоні будемо працювати над класичним європейським репертуаром. Найближчі прем’єри – «Трамвай жадання» Т. Вільямса (реж. Іван Уривський) та «Сірано де Бержерак» Е. Ростана (реж. Юрій Одинокий). Після «Трамваю жадання» Іван Уривський майже одразу розпочне репетиції вистави «Пер Гюнт». Усі прем’єри будуть у глядацькій залі з живим контактом із глядачем.
Вистава «Украдене щастя». Фото: Валерія Ландар
У жовтні оркестр театру готує музичний вечір за участю Богдана Бенюка, Анатолія Хостікоєва, Анжеліки Савченко та ін. франківців. Це ще один перенесений із весни проєкт. Також плануємо випустити документальний фільм про створення вистави «Сірано де Бержерак» – від перших репетицій до виготовлення декорацій і самої прем’єри.
Через санітарні норми ми навіть не можемо дати нашим глядачам програмки. Тому продовжимо онлайн-спілкування: прямі ефіри, інста-тиждень очима актора в Instagram , проєкт «Слуховище» в YouTube ».
ТЕАТР ЛЕСІ (ЛЬВІВ)
Промозображення зі слоганом сезону
Ольга Пужаковська, директорка-художня керівниця театру: «Наш слоган сезону – «обережно крихке» – можна сприймати як пересторогу, як заклик чи навіть, як каламбур. Для мене це нагадування про те, що наше життя під загрозою через пандемію, незалежність під загрозою через війну, а культура – через невігластво.
15 серпня ми відкрили сезон прем’єрою від головного режисера театру Дмитра Захоженка – «Сни літньої ночі» за мотивами п’єси В. Шекспіра. Це наша перша open-air вистава.
Вистава «Сни літньої ночі». Фото: Романа Яремин
У кінці жовтня буде прем’єра за п’єсою нашої сучасниці Ольги Мацюпи «Екологічна балада», про вирубку карпатських лісів. Дебют режисерки Світлани Ілюк. У грудні – вистава Дмитра Костюминського за мотивами «Одіссеї» Гомера та «Улісса» Дж. Джойса. Це буде театральний міні-серіал з чотирьох епізодів (Київ, Львів, Харків, Одеса).
Потім – копродукції з німецьким режисером Андре Ерленом: музичний перформанс за участю Мар’яни Садовської «Я хочу життя» та вистава для всієї родини за мотивами книги «Війна, що змінила Рондо». Третя копродукція – з Освітнім центром з прав людини у Львові.
Цього сезону ми хостимо міжнародний незалежний проєкт «H-Effect» режисерки Рози Саркісян та драматургині Йоанни Віховської. І незалежний мистецький медіа-проєкт «Ми» Сашка Брами.
Навіть дистанція в 2 метри не зробить нас чужими, тому ціни на квитки не підвищуємо. Продовжимо інтерактив із аудиторією та вдосконалимо систему лояльності. Але поки тсссс, хай залишається трохи загадки. Все ж таке крихке зараз».
МОЛОДИЙ ТЕАТР (КИЇВ)
Перед початком нового сезону Молодий театр презентував повністю оновлену айдентику. Візуальний стиль розробили Оля Кузовкіна та Аліна Борисова – студентки курсу Visual Communications Professium у школі Projector. А команда FFFACE створила для театру дві інстаграм-маски.
Новий логотип Молодого театру
Андрій Білоус, директор-художній керівник Молодого театру: «Ми були відкриті до експериментів, і отримали чотири запропоновані командами варіанти. Але обрали все ж таки те, що найбільше відповідало нашому завданню та баченню. Не було мети кардинально змінюватися, ідея полягала в тому, щоб залишитися впізнаваними для наших постійних глядачів. Ми отримали новий логотип, друковану продукцію, створили навігацію в театрі для зручності глядачів».
Перфоманс на честь відкриття сезону. Фото: Олексій Товпига
18 серпня театр відкрив 42-й сезон. Перед виставами «Горе з розуму» та «Вона жила в Парижі» відбувся святковий вуличний перфоманс за участю артистів театру.
А вже 20 вересня Молодий театр запрошує на першу прем'єру сезону «Ліки для Ліки» (реж. Євген Галкін). Вистава створена за однойменною п'єсою Костянтина Мельникова – учасника курсу «Майстерня Молодого. Драматург» (2018-2019).
ДИКИЙ ТЕАТР (КИЇВ)
Ярослава Кравченко, засновниця й директорка театру: «Дикий театр – це завжди про відкритість, провокацію, свободу слова. Карантин і вимушена ізоляція дали можливість більше і глибше пізнати своїх акторів, невимушено поспілкуватися з глядачами. Це підштовхнуло до створення концепції «Дикий ближче. Дикий глибше». Ми хочемо ще тіснішого контакту і плануємо більше імерсійних заходів.
Вистава «Червоне, чорне і знову червоне». Фото: Олексій Товпига
У жовтні буде прем'єра україно-німецького проєкту «Поки що люди», за підтримки УКФ. Наталя Сиваненко ставить текст Павла Ар’є про страх людини залишитись без роботи у світі, який стає роботизованим і автоматизованим. В основі – живі інтерв'ю, взяті акторами у людей різних професій (від операторів кол-центрів до продавців секс-шопів) в Україні та Німеччині.
У жовтні покажемо психотрилер «Квіти для Елджернона» за мотивами всесвітньовідомого роману. Інсценізаторка та режисерка Валерія Федотова дослідить психологію самотності та щастя. Акторський склад вибуховий: тут і Ігор Рубашкін, і Роман Халаїмов, і Дмитро Усов.
Взимку презентуємо проєкт у рамках програми Taking the Stage 2.0. До нас приїде британська режисерка Джозі Джонс. Назви ще немає, але відомо, що це буде імерсійний проєкт.
Сьогодні ми можемо грати тільки на пів залу. Тому з вересня підняли ціни на квитки на 100 грн, щоб залишатися на плаву. В нас також працює система знижок і бонусів для наших патронів на Патреоні ».
ФРАНКІВСЬКИЙ ДРАМТЕАТР (ІВАНО-ФРАНКІВСЬК)
Юлія Острогляд, керівниця відділу реклами: «Ми відкриємо сезон у День незалежності на унікальній локації – г. Піп Іван на висоті 2028 м. виставою «Нація» за творами Марії Матіос. Подію «Недосяжна нація» транслюватимуть на каналі Суспільне: Карпати.
З 1 вересня чотири дні поспіль гратимемо свої знакові вистави на різних локаціях Івано-Франківська: «Felix Austria» на площі Бастіону, «Солодку Дарусю» на літній терасі ревіталізованого заводу «Промприлад. Реновація», «Три сестри» у Палаці Потоцьких, «Енеїду» на Німецькому озері. Кульмінацією театрального тижня буде прем’єра вистави «Едіп» за трагедією Софокла «Цар Едіп» у перекладі Івана Франка (реж. Андрій Приходько).
Вистава «Гуцулка Ксеня». Фото надане прес-службою театру
На цей сезон ми запланували ще 6 прем’єр. Головний режисер театру Жюль Одрі готує виставу «Мадам Елен» на основі реальної історії літньої француженки, котра у 7 років потрапила до Івано-Франківська та живе в місті дотепер. Також він поставить музичну виставу «Гоголь-кабаре» на основі 7 творів Миколи Гоголя.
У жовтні плануємо дві вистави режисерки Рози Саркісян. Перша – «Хвиля» за мотивами книги Тода Штрассера. Твір Штрассера був творчим поштовхом, але матеріалом для вистави буде п’єса польської драматургині Йоанни Віховської. Друга – імерсивний мюзикл «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри» за п’єсою Ірини Гарець, у рамках інклюзивного проєкту «КОЛО-БО-РАЦІО!» за підтримки УКФ. У проєкті беруть участь актори театру та люди з інвалідністю.
Афіша відкриття
Режисер Міхай Тарна (Кишинів) поставить «Вишневий сад» за А. Чеховим. Далі Франківський драмтеатр співпрацюватиме з британською режисеркою Андреа Ферран у рамках програми Taking the Stage 2.0».
ТЕАТР «ЗОЛОТІ ВОРОТА» (КИЇВ)
Ксенія Ромашенко, директорка-художня керівниця театру: «Слоган цього сезону – «сезон твоєї сили». Кожна наша вистава має меседж про «силу»: силу любові, мрії, пристрасті, слабкості і страху, свободи й супротиву. Весь сезон у прем’єрах ми будемо ділитися силою з тими, хто цього потребує. Така «терапія» від «Золотих воріт».
Ми відкрили сезон 16 серпня виставою «MIŁOŚĆ/ Любов». А вже 4, 24 і 25 вересня буде перша прем’єра – «Mudak» за п’єсою сучасного драматурга Андрія Бондаренка (реж. Таня Губрій). 14 вересня презентуємо виставу «Мій номер. Бабин ЯР» у рамках нашого проєкту «OPEN_MIND_СТУДЕНТ». Керівник постановки Стас Жирков, режисерка Таня Губрій.
Вистава «Родина патологоанатома Людмили». Фото: Олексій Товпига
Далі роботу над польською п'єсою розпочне Анна Турло. Ще плануємо постановки режисерів Стаса Жиркова, Максима Голенка та угорського режисера Мартіна Бороша. Але про дати говоритимемо не раніше грудня. На весну 2021-го ми перенесли копродукцію з литовською режисеркою Андрою Каваліускайте, яка працюватиме з темою ранньої вагітності та сприйняття цього явища соціумом у виставі «1 подих = 100g of life».
20-22 серпня з виставою «Тату, ти мене любив?» ми мали відвідати два фестивалі у Польщі – «Wschyd kultury» і «Retroperspektywy 2020». Вони перейшли в онлайн, тому спеціально для «Retroperspektywy 2020» ми створили відеоверсію вистави «Тату, ти мене любив?», за підтримки УКФ. Вона буде у вільному доступі 22 серпня о 20:00 на сайті нашого театру».
ТЕАТР НА ПОДОЛІ (КИЇВ)
Ольга Усачова, PR-менеджерка театру на Подолі: «Ми відкрили сезон 3 серпня хітом «1984». 17-18 вересня буде прем’єра вистави «Навігатор» за п’єсою грузинського автора Лаши Бугадзе. Режисерка Тамара Трунова досліджує інфантильність дорослих людей, які відчувають себе самотніми та втрачають зв’язок із соціумом. 11 вересня презентуємо чорну комедію «В очікуванні» за п’єсою Моріса Панича (реж. Євген Мерзляков).
Ми отримали дозвіл на втілення новели Стівена Кінга «Піднесення». Від агенції автора здобули права на постановку «Марсіанських хронік» Рея Бредбері. Також у репертуарі з’являться вистави «Механічний апельсин» за Ентоні Берджесом та «Переклади» за Брайаном Фрілом. Зараз готуємо виставу «1984» до онлайн-показів спільно з Національним онлайн-кінотеатром Sweet.tv.
Недавно ми здивували глядачів креативним розділенням місць у залі. На полотно нанесли колажі з зображенням відомих картин.
З 1 вересня плануємо запустити сертифікати на відвідування театру. Щодо цін на квитки – будемо орієнтуватися на театральний ринок. Та за будь-яких умов у продажу є пільгові місця вартістю 50-100 грн».
Вистава «Камінний господар». Фото: Іра Марконі
Даша Малахова, акторка театру: «Ми розробляємо новий продукт за принципом «театр 360». Хочемо показати доступність театру для зовсім нової аудиторії, яка багато часу проводить у ґаджетах. Тому готуємось знімати виставу «Камінний господар» із застосуванням 3D-технологій і в доповненій реальності. 10 прем’єрних показів будуть безкоштовними».
ТЕО: ТЕАТРАЛЬНИЙ ПРОСТІР (ОДЕСА)
28-30 серпня в театральному просторі ТЕО відбудеться Media Art Festival «Надбання. Діалоги» («Наследие. Диалоги»). У програмі фестивалю – віджеїнг, інструментальна, хорова та електронна музика, танець, скульптура та інтерактивні відео-інсталяції для дітей. Хедлайнеркою стане співачка Назгуль Шукаєва. Підготовка до Media Art Festival заходу здійснюється у форматі лабораторії, що дає змогу створити незвичні формати концертів і перформансів.
Постер до Media Art Festival
«Основною темою фестивалю стане внутрішня потреба кожної людини у щоденному діалозі з традицією, історією та матеріальними артефактами минулого. Здається, нас оточує така тонка, прозора тетива, що зветься «спадком». Крізь неї ми вимушені йти по життю. Художники помічають її частіше: чи тому, що їм необхідно визначати своє місце в мистецтві, чи тому, що їхнє сприйняття загалом більш делікатне. У будь-якому випадку, завжди є шанс стати свідком такого діалогу – у майстерні художника, в есе молодого письменника. А як щодо інтерпретації минулого за допомогою нових медіа?» – розповідають організатори заходу.
30 серпня в ТЕО відбудеться також вокальний тренінг Назгуль Шукаєвої «Сакральний голос».
ТЕАТР «АКТОР» (КИЇВ)
Слава Жила, директор-художній керівник театру: «Особливість театру «Актор» в тому, що ми працювали влітку щороку, коли всі у відпустках. Закриття і відкриття сезону завжди було номінальним. Цього року ми закрилися в березні та відкрилися в червні.
16 червня ми випустили zoom-виставу «Містер Баттерфляй» з Олексієм Вертинським. А 29 липня презентували хіт літа – «Естроген» за участю зірки білоруського театру ім. Янки Купали Світлани Зеленковської. 18 серпня театр «Актор» взяв участь у фестивалі українського театру «Схід-Захід» у м. Краків з онлайн-показом вистави «Схід-Захід».
Вистава «Естроген». Фото: Олексій Товпига
У планах нашого театру – прем‘єри вистав «Тойбеле та її демон» (реж. Ігор Білиць), «Вишневий сад» за участю Світлани Зеленковської (реж. Слава Жила) та «Косметика ворога» за Амелі Натомб (реж. Юлія Кирилюк). У грудні плануємо гастролі в Хельсінкі з виставою «Ведмідь і Освідчення».
Слоган цього сезону – «вижити!» в умовах епідеміологічної ситуації та ймовірності другої хвилі захворювання на ковід. Та якщо поглянути на ситуацію оптимістично, то це – сезон надій. Наше першочергове завдання – віддати «борги» глядачам, які не потрапили на вистави у березні. Це триватиме до вересня включно. Поки що ми не плануємо проводити акції та розігрувати квитки. Зате не будемо підвищувати ціни».
ТЕАТР ОПЕРЕТИ (КИЇВ)
Катерина Мартич, прессекретарка театру: «Ми відкриваємо сезон 1 жовтня – у Міжнародний день музики – традиційним грандіозним гала-концертом . 13 вересня проведемо гала-концерт «Світові шедеври open air» у Літньому театрі м. Буча. У кінці вересня театр візьме участь у фестивалі VINNYTSIA JAZZFEST.
У зв’язку з карантином прем’єру мюзиклу «Доріан Ґрей»
перенесли на 8-9 жовтня. У театрі також пройде виставка афіш до мюзиклу, які створили студенти КНУКіМ.
Вистава «Пеніта.опера». Фото: Олексій Товпига
У жовтні плануємо мистецько-освітній проєкт для дітей «Перший крок у велике мистецтво» , за підтримки УКФ. Буде створено чотири вистави, що розкажуть дітям про розвиток джазу, вплив української колискової на появу джазового хіта та про відомого на весь світ джазмена з Білої Церкви.
Готуємося до Міжнародного конкурсу постановок молодими режисерами. Цей проєкт створить платформу для експериментів митців. Вони попрацюють із професійними артистами та залучать виробничі цехи театру. У лютому 2021-го плануємо прем’єру проєкту «Амадей», до якого включимо чотири опери Моцарта (реж. Максим Голенко).
До того ж, зараз триває реконструкція глядацької зали: перероблені ложі, зручні крісла, нова паркетна підлога, безбар’єрний доступ людей на візках, художній розпис стелі – це чекає наших глядачів найближчим часом».