На Netflix вийшов перший сезон серіалу “Ретчед”, що розповідає про життя медсестри Мілдред Ретчед до подій культового фільму Мілоша Формана. Що зробило Ретчед такою тираншею? Що було з нею до знайомства з героєм Ніколсона? Ось питання, на які сподівались отримати відповідь шанувальники роману Кена Кізі та фанати екранізації.
Ми подивилися всі серії першого сезону (сьогодні вже відомо, що буде другий!) і розповідаємо про проєкт.
Оригінальна історія про бунт у психлікарні, організований вільнолюбним злочинцем Макмерфі, свого часу отримала “Оскари” в п’яти основних номінаціях, а виконавець головної ролі Джек Ніколсон закріпив за собою звання однієї з найпомітніших зірок американського кіно 70-х. І досі фільм “Пролітаючи над гніздом зозулі” залишається чи не найбільш відомою картиною часів “Нового Голлівуду”. Ключове протистояння цієї драми — Макмерфі проти Мілдред Ретчед, старшої медсестри психіатричної клініки.
Саме медсестра уособлює в фільмі безмежну жорстку владу.
Попри службову субординацію, саме за нею, а не головним лікарем, останнє слово в усіх питаннях. Героїня, яку зіграла Луїза Флетчер, запам’яталась глядачам культовою масивною зачіскою і холодним поглядом, спрямованим на пацієнтів. Якщо “Пролітаючи над гніздом зозулі” — це картина про жагу до свободи та боротьбу із системою, то Ретчед була найважливішим гвинтиком цієї системи, ворогом вільного вибору індивіда, хоч вона і ховала свої наміри за нібито опікою здоров'ям пацієнта.
Луїза Флетчер
Але пройшло майже півстоліття і шоуранер Раян Мерфі (за його плечима серіали “Хор”, “Американська історія жахів”, “Американська історія злочинів”, “Голлівуд ”) вирішив пояснити, як Ретчед стала холодною і жорстокою. До речі, одним з виконавчих продюсерів у титрах вказано Майкла Дугласа, який був продюсером фільму Формана.
Сара Полсон
1947 рік. У Північній Каліфорнії відбувається жорстоке вбивство чотирьох священників. Вбивцю Едмунда Толлесона (Фінн Віттрок) затримано і доставлено у державну клініку Люсії для психіатричної експертизи. Якщо Едмунда визнають винним, то на нього чекає смертельна ін’єкція. Цього прагне губернатор Джордж Мілберн (Вінсент Д'Онофріо). На його думку, виборці хочуть кривавої помсти за вбивство кліриків, а отже страта Едмунда Толлесона буде корисною для рейтингу.
У цей час у найближчий до клініки мотель поселяється Мілдред Ретчед (Сара Полсон), колишня військова медсестра. Нам мало відомо про неї, окрім того, що вона завжди за будь-яку ціну намагається досягти свого. Цього разу вона збирається працевлаштуватись до психіатричної лікарні. І їй вдається пробити спротив як трохи дивакуватої старшої медсестри Бетсі Бейкер (Джуді Девіс), так і нервового доктора Річарда Гановера (Джон Джон Бріонс). Також на екрані з’явиться помічниця губернатора Гвендолін Брігз (Сінтія Ніксон) та Ленора Осгуд (Шерон Стоун).
А далі розгортається заплутаний клубок з інтриг, вбивств та драми — краще обійтись без спойлерів.
Кадр з серіалу
Автори серіалу вочевидь багато сил вклали у візуальний аспект роботи. Через це у Мерфі вийшла стильна картинка яскравих сорокових із блискучими автомобілями, зачісками й капелюшками. Це та частина “Ретчед”, до якої точно не виникає питань.
А ось важливе питання, яке не йде з голови — а чи обов’язково було брати ім’я героїні з відомого фільму та книжки? Чи зміниться серіал, якщо знаєш лише те, що Мілдред Ретчед — просто медсестра, яка повертається з Другої світової війни? Швидше за все, ні. Окрім візуальної неподібності до Луїзи Флетчер, Сара Полсон створює на екрані зовсім інший образ, який до того ж хаотично змінюється протягом восьми серій.
Вам не треба читати Кізі чи дивитися Формана для перегляду серіалу Мерфі.
Маркетингова стратегія — виїхати на відомому творі — позитивно діє у короткій перспективі, але розпадається при грі в довгу.
Якщо ж тримати в голові форманівську “Ретчед”, то серіал не відбілює героїню повністю, але намагається показати причини, через які вона стала “пробивною”. Не в останню чергу, через світ, у якому чоловіки оперують грошима та владою. І Мілдред та іншим героїням серіалу доводиться “крутитися” (тут важко підібрати краще слово), аби чогось досягти. Зрештою, позитивних чоловічих образів у серіалі небагато, хіба що медбрат і поліціянт психлікарні, які швидше є функціями, ніж повноцінними персонажами. Щодо самої історії, то сценаристи по максимуму скористались тим фактом, що частина героїв фільму є душевнохворими, а отже їхня мотивація не обов’язково має бути зрозумілою.
Кадр з серіалу
Отож, чи варто дивитись серіал “Ретчед”? Так, якщо ви любите роботи Раяна Мерфі. Але краще забути, що він має хоча б частковий зв’язок із культовою книгою та фільмом. На жаль, висновок такий: це просто ще один непоганий серіал, який з часом розчиниться серед подібних на Netflix.
Шерон Стоун