З 8 жовтня в українських кінотеатрах з’явиться довгоочікувана комедія “Історія Девіда Копперфілда” від Армандо Іаннуччі, одного з найголовніших сатириків сучасного політичного кіно, який несподівано для всіх взявся за класичний роман Чарльза Діккенса із зірковим акторським ансамблем: Дев Патель у титульный ролі, Тільда Свінтон, Г’ю Лорі, Пітер Капальді, Бен Вішоу, Гвендолін Крісті та Бенедикт Вонг серед багатьох інших відомих облич стрічки.
Ми прочитали для вас купу інтерв’ю з командою ексцентричної комедії, щоб знайти найцікавіші відповіді на запитання, якими точно задаються кіномани. Врешті-решт, “Історія Девіда Копперфілда” не тільки отримала бурхливі овації під час кінофестивалю в Торонто, а й кілька нагород British Independent Film Awards, була названа одним з кращих фільмів першого півріччя за версіями BBC та The Guardian та утримує 93% позитивний рейтинг на Rotten Tomatoes після американського релізу кілька тижнів тому.
Екранізація Чарльза Діккенса — це комедія?
Несподівано, але факт! Чарльз Діккенс — письменник, який набагато частіше асоціюється з драмою, людською трагедією та переживаннями, насправді часто транслював іронію та тонкий гумор. Vogue навіть поставили запитання Деву Пателю про те, чи завжди гумор був частиною “Історії Девіда Копперфілда”: “Я гадаю, що гумор завжди був на місці, йому дивилися в обличчя і не бачили. Але Армандо додав до цього свій власний штрих — коли я читав сценарій, то відразу відчув, скільки в ньому життя і веселощів. Це дійсно радісний текст і це радісне кіно. Армандо бачить Діккенса з іншого боку, і в ньому стільки гумору, стільки захоплення, адже насправді, коли ці персонажі переживають стільки негараздів, єдиний спосіб вижити — це сміятися. І він врівноважує ці два світи — негаразди і радість, використовуючи вдалий фізичний гумор — якого ми давно не бачили в кіно — з гострим, дотепним текстом. Це дійсно круто”.
Дев Патель
Проєкт мрії Армандо Іаннуччі
На прес-конференції в Торонто Іаннуччі зізнався: “Я занадто сильно люблю Діккенса, щоб у тій чи іншій формі одного дня не прийти до його адаптації. Коли я працював над ”Смертю Сталіна”, то знав, який проєкт буде наступним — це однозначно повинна бути “Історія Девіда Копперфілда”. Світла дотепна історія на фоні непростих часів тотальної урбанізації Британії, серйозних, проте не істотних змін ієрархії, тощо”.
Іаннуччі називає Чарльза Діккенса засновником сучасної британської прози і “режиссером від літератури”: “Він (Діккенс) будував історії так, як будуть сценаристи та режисери. Його проза включала в себе все менше описових елементів та все більше чітких деталей. Саме чіткі деталі допомагають кінотворцям створювати світ на екрані, в який повірить глядач. В якомусь сенсі, Діккенс всім нам батько”.
Тож, коли вважаєш когось “батьком свого ремесла”, як можна не присвятити стрічку адаптації полуавтобіографічного твору?
Армандо Іануччі на зйомках фільму
Кастинг: Дев Патель як Девід Копперфілд?
Так, уточнення для тих, кого оминула біографія Чарльза Діккенса. “Історія Девіда Копперфілда” — це дійсно полуавтобіграфічна історія про світлого душею юнака, який втратив все, був у дитинстві робітником на фабриці та попри всі незгоди знайшов своє почесне місце в Лондоні тих часів, ставши відомим письменником. Тож чому Дев Патель? Іаннуччі відверто ділився з журналістами на Лондонському кінофестивалі: “В мене не було плану Б. Якщо Дев би не погодився — я не знав би, що робити. Дев — уособлення характеру Девіда Копперфілда, він настільки підходить на цю роль і типажно, і за рівнем своїх здібностей... В нього ідеальний комедійний таймінг, сильний драматичний дар, йому не потрібно використовувати дурні трюки, щоб викликати симпатію. Дев просто її викликає своїм природним талантом та чарівністю”.
Пітер Капальді, колишній “Доктор Хто”, який вже неодноразово працював разом з Армандо Іаннуччі і якому в “Девіді Копперфілді” дістався один з найдотепніших персонажей, окремо висловився в коментарі для Observer: “Ми всі — функції історії, умовні персонажі, які розповідають анекдоти часів вікторіанської Британії, немає значення хто з нас зараз якого походження. Головне — як краще розповісти історію”.
Сцена з фільму
Вікторіанська Англія як привід для кепкування?
У Чарльза Діккенса час та місце подій безпосередньо впливали на те, з чим мали справу герої. Тодішні нрави були мішенню для його гострого слова та засуджуючого погляду. Чи змінив ці акценти Армандо Іаннуччі? В інтерв’ю The Guardian прославлений сатирик каже, що ні в якому разі: “Ці часи для тодішньої Імперії були карколомними: з одного боку все змінюється, а з іншого — все чіпляється за старе. Неймовірна суперечлива епоха і проігнорувати це — проігнорувати саму суть героїв та їх пригод. “Історія Девіда Копперфілда” — такий собі груповий портрет, де ви будете уважно розглядати кожного цікавого персонажа. Бо вони справді такі. Ви жартуєте над ними і над умовностями, які їх зробили невротиками, зухвальцями чи параноїками”.
Тільда Свінтон
Актуальність “Історії Девіда Копперфілда”
Г’ю Лорі, виконавець ролі ексцентричного містера Діка, в нещодавньому ефірі для E!Canada окремо підкреслив, чому “Історія Девіда Копперфілда” настільки доречна у 2020-му: “Невже історії успіху у великому місті хоч колись втратять популярність? Ніколи в це не повірю. Кожне покоління зустрічається з труднощами, зустрічається з відвертими поганцями, з ієрархією, з тими, хто у вас вірить і з тими, хто ні. Тож це вічна історія. А для 2020-го це просто бомба, бо в нас вийшла легка, з приємним післясмаком “Історія Девіда Копперфілда”. Ці герої ніколи не впадали у відчай — як можемо ми?”
Бен Вішоу
Тільда Свінтон
Комедію “Історія Девіда Копперфілда” можна переглянути у кінотеатрах країни з 8 жовтня. Матеріал подготовлений у партнерстві з прокатною компанією Volga Ukraine.
Текст: Olga Lebedeva
Фото: Volga Ukraine