У жовтні в Україні почала роботу унікальна мультимедійна платформа «Енциклопедія архітектури України». До її створення долучилися понад 40 сучасних художників, режисерів, фотографів, архітекторів і дослідників, які створили документальні відео, колажі, фотопроєкти та критичні тексти про взаємовплив архітектури і суспільства. Разом з командою організаторів Yabl розповідає найважливіше про безпрецедентний онлайн-проєкт.
1. Це перша спроба альтернативного критичного погляду на архітектурну спадщину України
Проєкт «Енциклопедія архітектури України» народився з бажання створити мультиперспективне зібрання найяскравіших і найболючіших питань, з якими працює українська архітектура. Реалізацією займаються незалежні куратори – архітекторка і дослідниця Євгенія Губкіна, фотографка і кураторка Катерина Радченко, історик Ярослав Переходько. Кожен з кураторів є експертом у своїй темі, що формує міждисциплінарний характер проєкту. На відміну від класичної енциклопедії, що надає визначення, Енциклопедія архітектури України ставить складні питання про взаємодію суспільства й простору.
Куратори проєкту. Фото: Павло Дорогой
2. До ініціативи долучилися державні установи і громадський сектор, невеликі спільноти і цілі міста
Енциклопедію архітектури України створює громадська організація Urban Forms Center разом з Центральним державним науково-технічним архівом України за фінансової підтримки Українського культурного фонду та Zagoriy Foundation. У партнерах проєкту також мала культурна столиця України 2020–2021 років — наймолодше українське місто — Славутич. Це партнерство, а радше, дружба команди з містом триває з 2015 року – кураторка проєкту Євгенія Губкіна створила «Архітектурний путівник Славутичем», що вийшов у німецькому видавництві DOM publishers, а згодом отримала і почесне звання Амбасадорки Славутича. Окрема любов команди – Міжнародний молодіжний фестваль «Золота осінь Славутича» ZOSYA, в межах якого цьогоріч автори Енциклопедії стали менторами освітньої програми для підлітків по урбан-журналістиці.
Артур Ароян, бекстейдж зі зйомок у Полтаві
3. Архітектура тут представлена через відеороботи
Інструментом дослідження та репрезентації теми Енциклопедії обрано документальні відео, створенням яких протягом кількох місяців займалися учасники проєкту. Роботи вийшли дуже різні: за стилем, композицією, змістом, деякі з них супроводжуються авторською музикою, закадровим голосом або ж інтершумами – «голосом» самих місць. Так, можна дізнатися про ідеологічний парадокс головної площі нашої країни; разом з мешканцями харківського сквоту «Автономія» порозмірковувати про українські комуни та наслідки війни; під новим кутом подивитися на монастирі Львова; здивуватися шаленій різноманітності форм, яких набув класичний ордер у новому українському будівництві і т.д. Комплексний погляд дозволяють отримати супровідні матеріали — фотографії, критичні тексти, а також рідкісні архівні документи, левова частка яких взята з фондів Центрального державного науково-технічного архіву України та Державної наукової архiтектурно-будiвельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного. Це одні з небагатьох установ, де зберігається велика кількість архітектурних креслень та ескізів різних об’єктів по всій Україні. Завдяки Енциклопедії частина цих фондів була оцифрована.
Павло Дорогой, скріншоти з документального відео «ВДНГ»
4. Відео створювали як досвідчені митці, серед яких Микита Кадан та Микола Рідний, так і архітектори, що вперше взялися досліджувати будівлі через відео
Учасниками проєкту стали понад 40 авторів з різних сфер і країн, зокрема: сучасні митці Микита Кадан (Київ), Микола Рідний (Харків), Анастасія Старко (Плюссюльян, Франція); режисери Дмитро Тяжлов (Київ), Тетяна Кононенко (Берлін-Тбілісі), Євген Червоний (Львів), Віка Гайбонюк (Орегон, США); архітектори Василиса Щоголева (Берлін), Дінара Касько (Харків), MNPL Workshop (Одеса) та інші представники культурної, архітектурної, гуманітарної, освітньої та музейної сфер. Разом вони створили 26 відео, 4 фотопроєкти, 2 серії колажів. Усе разом це складається в захопливий документальний серіал про українську архітектурну спадщину.
Артур Ароян на зйомках документального відео «Земля»
5. Натхненником у створенні структури Енциклопедії став філософ Дені Дідро
Працюючи над своїм тлумачним словником наук, мистецтв і ремесел, Дені Дідро розглядав енциклопедію не як формальну базу даних, а як місток у часі, зріз дійсності, яка не завжди про «красиве». Взявши за основу цю ідею, куратори й учасники проєкту дослідили понад два десятки міст і сіл з 13 областей України, та зібрали характерні і водночас суперечливі кейси з історії української архітектури. В структуру Енциклопедії був закладений не лише хронологічний фактор, а й такі фундаментальні суспільно-політичні категорії, як «влада», «праця», «ресурс», «міграція» тощо. Все це складається в єдиний наратив, який постає особливим типом репрезентації та розкриття складної й багатогранної теми, створює можливості для експерименту і діалогу.
Бекстейдж зі зйомок «Перевал Чмутіної». Фото — Володимир Палій
6. Мультимедійний формат супроводжує освітньо-дискусійна програма
Команда проєкту проводить фахові офлайн дискусії в Києві про те, чим є архітектура України. Так, 3 листопада поговорили про «Проблеми (не)збереження архітектурної спадщини в Україні». 5 листопада о 19:00 експерти дискутуватимуть на тему «Документалістика як інструмент дослідження та репрезентації: архітектура в головній ролі». А вже 11 листопада команда запрошує усіх охочих до розмови на тему «Кому належить місто? Ефективні та фіктивні механізми доступу до прийняття рішень».
Події відбудуться з дотриманням усіх необхідних заходів безпеки і карантинних норм, тому кількість місць обмежена. Зареєструватись на події можна за посиланням.
Павло Дорогой, скріншоти з документального відео «ВДНГ»
7. Енциклопедія доступна двома мовами — українською та англійською
Сайт Енциклопедії складається з трьох тематичних блоків – Держава, Економіка, Право. За задумом кураторів, на користувачів чекає поступове розкриття цих блоків, а отже і теми дослідження, протягом наступних трьох тижнів. Кожен розділ буде доступний двома мовами — українською та англійською. Наразі на сайти вже відкритий перший — «Держава», що містить п’ять категорій і 10 документальних відео. Експериментальна структура сайту дозволяє розширювати дискурс навколо проєкту.
Більше інформації на сайті Енциклопедії: https://ukrarchipedia.com/uk
Фото: надані організаторами