Сьогодні стрічка Валентина Васяновича, на яку всі так довго чекали, нарешті виходить в прокаті! Та перед тим, як йти до кінотеатру її переглядати, пропонуємо вам трохи зануритися у процес створення «Атлантиди». Ніяких спойлерів — лише найцікавіші факти про фільм. Enjoy!
По-перше, «Атлантида» отримала перемогу на Венеційському кінофестивалі у програмі «Горизонти», а це вже дуже епічно! По-друге, картину номінували на «Оскар» від України. Тільки уявіть масштаб! Вже навіть ці дві причини майже невимушено натякають, чому фільм потрібно дивитися.
Сам Валентин Васянович зізнався, що на момент старту зйомок він не мав повного написаного сценарію, а лише схематичний: «Під час спілкування з усіма моїми акторами, вивчення того, як вони працюють, чим займаються, у мене з’являлись нові історії, і ми їх на локації починали втілювати. Це, звісно, впливає на сценарій, котрий ти вигадав дома на дивані. Бо одна річ, коли ти вдома у комфорті, інша річ, коли ти в полях з людьми, котрі мають військовий досвід».
Так, наприклад, спочатку у стрічці не мало бути любовної лінії. Взагалі. І через це могло б не бути тієї ключової фрази, яку постановник сказав під час своєї промови на Венеційському кінофестивалі: «Війна – це завжди смерть. Смерть може перемогти лише любов». Тобто «Атлантида» мала стати жорстоким і складним фільмом без єдиного натяку на романтику! Та згодом команда все ж вирішила дозняти п’ять сцен, які й поставили крапку в цій історії.
Так-так, ні єдиного актора на знімальному майданчику! І ми зараз говоримо не лише про головні ролі, а й про другорядні — ви зможете побачити в картині лише ветеранів АТО, волонтерів, солдатів ЗСУ тощо.
Центрального персонажа зіграв Андрій Римарук — колишній розвідник, який пройшов війну на Донбасі та зараз працює у фонді «Повернись живим». Окрім нього знімались парамедик Людмила Білека та доброволець Василь Антоняк. Можемо тільки уявити, наскільки складно режисеру було знайти людей, які попри відсутність акторської освіти все ж мають талант та акторські здібності.
Дивлячись на знімальну команду стрічки, можемо з повною впевненістю заявити, що при створенні кіно Валентин Васянович точно не шукає легких шляхів! Окрім режисури та створення сценарію «Атлантиди», він виступив оператором і співпродюсером проєкту. Ось що говорить про це сам кінематографіст: «Я вже давно так працюю. І в попередніх фільмах так само виконував всі ці функції. Насамперед моє кіно візуальне, а оскільки важко знайти оператора, котрий би думав і відчував світ так, як я, то я тут і режисер, і оператор. Мені так зручніше. Якщо ти можеш зробити це сам, то навіщо когось шукати?».
І дійсно. Навіщо?
Ми настільки звикли до музики в фільмах, що тепер навіть складно уявити без неї сам кінематограф: саундтреки змушують нас лякатися, розчулюватися, сміятися тощо. Та в «Атлантиді» ви не почуєте навіть однієї зіграної ноти. Навіть в титрах!
Таку особливість картини постановник пояснює тим, що «музика в принципі не потрібна, коли ти за допомогою візуальних рішень можеш розповісти історію». І у Валентина Васяновича це вдалося!