Коли ми говоримо про українських виконавців, то майже завжди маємо на увазі столичні гурти або формації. Чи правильно це? Певно, що ні. Чи можна якось це змінити? Певно, що так. Наша рідна музика — це не лише усім відомі реп, поп та рок, а й цілий спектр різних електронних жанрів. Та щоб по-справжньому їх побачити й відчути, потрібно “зануритися” в українські регіони.
Це і пропонують зробити організатори онлайн-події Plan B fest — фестивалю соціальних інновацій та нової музики, який відбудеться 14-15 листопада. Цього разу він поєднає цілих три міста — Харків, Івано-Франківськ та Лисичанськ, про музичну культуру яких ми й розкажемо. Ну що, готові подорожувати Україною разом з нами?
Історія створення цієї формації вже звучить епічно: її засновник Олесь Зазулін повернувся з-за кордону, аби розвивати електронну музику у Франківську. Чому так? Мабуть, ні для кого не секрет, що цей обласний центр — ледь не єдиний в Україні, з якого масово не втікає молодь до Києва, Львова та інших міст. Ба більше: тут почали з’являтися внутрішні мігранти з початком війни на Сході, а люди, які раніше виїхали, часто повертаються.
Франик (так його називають місцеві) продовжував жити своїм культурним життям, але чогось таки не вистачало. Справжнього рейву! На той момент у місті відбувалися лише невеликі вечірки раз на кілька місяців, які відвідували максимум 100-150 осіб. Тому Олесь разом зі своїм другом вирішив взятися за організацію масштабного рейву. Таким чином у 2017 році й народилася промо-група Detali.
А оскільки в Івано-Франківську давня культура електронної сцени, яка почалася ще в першій половині 90-х, місто тільки чекало нагоди для чогось подібного.
Для кого?
Цікаво, що для більшості відвідувачів Detali стають найпершою електронною музичною подією, тому тут можна зустріти і студентів-свіжачків, і людей, в яких вже є дорослі діти, і працівників заводів, і успішних бізнесменів. Рейви відвідують переважно чоловіки, та команда працює над тим, щоб події були безпечними та приваблювали все більше і більше жінок. Серед електронної сцени Західної України саме ця спільнота знаменита теплим вайбом і танцями аж до самого світанку. Тут вміють святкувати життя!
Detali х Plan B fest Online
Відкриватиме програму b2b діджей-сет засновника формації Олеся Зазуліна (Oles) і “найсвіжішого” резидента формації Maks Yos за участі віджей-артистки Діани Дерій.
Другим виступить артист з Чернівців, Сергій Галан під сценічним іменем Haze у колаборації з франківською мисткинею Марічкою Русінкевич та Дар'єю Христинюк.
Третім гратиме Святослав Червінко під сценічним ім’ям ma-GOOCH, резидент Detali з Коломиї (Івано-Франківська область) у колаборації з відеороботою франківської мисткині Анни Потьомкіної.
Закриватиме програму Катерина Заволока (Zavoloka), електронна музикантка з Києва, яка живе та працює у Берліні. Супроводжуватиме виступ медіаарт митець Георгій Потопальський.
І все це дійство супроводжуватиме команда київської студії Photinus, яка приготувала для Франківська спеціальну світлову та віджеїнгову програму та приїде в місто з цілою командою медіа артистів.
Для засновника Next Sound Андрія Кириченка Харків завжди був особливим містом, оскільки саме тут він відчув перше велике натхнення і зробив початкові кроки в музичній кар'єрі: “Цей мегаполіс дає можливість повірити в себе, він допомагає не заплутатися в бажаннях. Як не дивно, це відчувається навіть в монументальній величі архітектури, радянському бруталізмі, рівних лініях і масивних геометричних формах. Все, що хоче сказати, Харків скаже тобі в обличчя”.
Колись місто мало розвинену клубну культуру, а більшість івентів за яскравістю могли позмагатися з багатьма столичними, та ці часи вже минули. Саме тому Харкову терміново потрібен імпульс, звукова ін'єкція, якою для нього і став Next Sound.
Саме через величезне натхнення та любов до музики у 2013 році з'явилася ця формація. У той самий час пройшов перший фестиваль на Кіностудії Довженка у Києві. Це було відчуття народження чогось великого і постійного.
Та тільки уявіть: ідею створення проєкту Андрій виношував ще з 2000 року! Так Next Sound став єднальним фактором правильних збігів звуку і людини. Під прапором промо-групи пройшла величезна кількість івентів з неповторними лайнапами, кожен з яких був незабутній своїм доброзичливим і відкритим підходом до всіх нових слухачів. Девіз формації: допомагати бачити та чути нове у світі аудіовізуального мистецтва. І вдається це пречудово!
Для кого?
На вечірки формації найчастіше приходять відкриті до всього нового люди, поціновувачі мультижанрової електронної музики та ті, хто вже переситився стандартними пропозиціями на концертних майданчиках. Їм хочеться “свіжого повітря”, перезавантаження, щоб оновити свою картину світосприйняття. А Next Sound з радістю цим забезпечує.
Next Sound х Plan B fest Online
Глядачам та слухачам Plan B fest Online формація пропонує послухати таких виконавців (повний перелік ви можете переглянути за посиланням):
Ігор Ялівець — саунд-артист з Дніпра з 20-річним досвідом роботи у сфері медіамистецтва. Музикант, перформер, винахідник музичних інструментів та засновник колективів Gamardah Fungus і Submatukana.
Ptakh — київський експериментальний електронний проєкт, заснований у 2014 році Антоном Дегтярьовим. За час існування музикант дав багато концертів, як в Україні, так і за кордоном.
Noisynth — проєкт однієї з найзагадковіших мисткинь експериментальної української сцени родом з Донецька. Під монікером Noisynth дебютувала на київському майданчику Closer у 2016 році. Відома релізами на британському лейблі Solemne Records, а також українських: Система і Corridor Audio.
Ніка Зенова — композиторка, звукорежисерка кіно. На знімальному майданчику займається зануренням в акустичне середовище, спостеріганням за звуками, які виникають від взаємодії різних матеріалів, і ці звукові знахідки стають поштовхом для використання в музичних проєктах Diser Tape, Nocturne, Syncope.
Гоша Бабанський — київський композитор, режисер і засновник гурту “Людська подоба”. Основним жанром його електронного проєкту є електробрейкбіт з основою у техно-сабжанрах.
Сам засновник формації Андрій Кириченко презентує свою надритмічну програму X0R, в якій превалює забійний і хвацький набір термоядерних ритмів.
Shum.rave — це серія вечірок на Донбасі, яка стала протестом проти відсутності нічного культурного життя. Хоча насправді протесту як такого не було: лише місто, в якому все зачиняється о 23:00. А ще була гарна дівчина, якій засновник проєкту Євген Скрипник пообіцяв, що зробить вечірку. Що ж, він виконав свою обіцянку. І навіть не раз!
На створення Shum.Rave в першу чергу вплинули небайдужі люди, які не покинули місто після війни та розуміли: якщо вони нічого не зроблять, то ніхто не зробить. А відновлювати потрібно було не лише будинки та дороги, а й хоч якесь культурне життя. За словами Євгена, саме цей процес відновлення і допоміг формації стати справжньою родиною.
Для кого?
Рейви цієї формації зазвичай відвідують дуже різні люди. Наприклад, молодь, яка навчається у великих містах і ходить на вечірки у Харкові, Львові, Києві та хоче отримати задоволення від електронної музики у рідному місті. Є ті, хто прийшов першого разу через цікавість і лишився назавжди. Є люди, які просто бажають побути у вільному від упереджень середовищі. Хтось ще себе шукає, а хтось уже знайшов. Всі відвідувачі різні, але рідні.
Shum.Rave х Plan B fest Online
Відкриють стрім rotor.fm — формація людей з Сєвєродонецька, яка має власну студію, де створює електронну музику у стилі ambient.
Далі свій сет відіграє Sasha Very, і для цього він буде використовувати сервіс apipad — медіа мікшер, який дозволяє одночасно запускати до чотирьох аудіофрагментів прямо у браузері.
Наступний Віталій Симоненко — відомий Київський музикант та продюсер. Сам Віталій родом з Луганська, тому вся нічна частина виступів буде наповнена майже локальними артистами.
І закриє сет Sasha Dolgiy — це буде занурення в повільне й захопливе багатошарове звучання зі швидкістю 90bpm, ритму, якому немає сил чинити опір.
За візуальну частину відповідає Лена Джуріна aka Lenochka, її роботу можна було спостерігати на офлайн івентах Plan B, на стрімах Plan B на карантині. Цього разу її творчим полотном стане LED екран 3х4 метри. У переобладнаному під сцену цеху. Буде цікаво!