На стрімінговому сервісі Netflix нещодавно вийшов мультфільм «Губка Боб: Втеча Губки», який є вже третім повнометражним проєктом на основі мультсеріалу «Губка Боб Квадратні Штани». Це стало спасінням для стрічки, прем’єра якої мала відбутись у травні в США і 4 червня в Україні. Постери та інші рекламні матеріали були розвішені, а Губка Боб так і не з’являвся на великих екранах — фанати вже навіть почали вигадувати теорії змови.
Звісно, реальність була куди більш прозаїчною, ніж фантазії на тему про «втечу Губки» з кінотеатрів. Реліз, як і більшість стрічок, був скасований через пандемію COVID-19. І ми вже були готові попрощатись з мрією побачити усмішку Губки Боба в цей складний 2020, як раптом з’являється Netflix на білому коні, купує права на екранізацію і всіх рятує.
Губка Боб, або SpongeBob SquarePants у свою ж чергу не просто зайшов на стрімінгову платформу, а прям-таки увірвався і посів за чотири дні друге місце в «Top 10 in Ukraine Today» на Netflix. Тож спробуємо розібратись, це ностальгія за дитинством чи геній стрічки?
У першу чергу мультфільм став знаковим для української аудиторії, оскільки вийшов на платформі з українським дубляжем. І хоча Netflix нещодавно підписала контракт зі студіями Postmodern Postproduction і «Так Треба Продакшн» про створення українського дубляжу для серіалів, цим проєктом займалась студія LeDoyen для виходу на великий екран вітчизняних кінозалів. Це дійсно дуже приємне відчуття — заходити на Netflix і бачити в списку субтитрів варіант Ukrainian. Будемо сподіватись, що згодом це стане звичайною справою.
Сам дубляж можна охарактеризувати як потішний та приємний, хоча подекуди доволі химерний за рахунок поєднання слів «щоб фуричила потрібно розкочегарити», чи «піскарики-зюбрики». Самі голоси підібрані дуже гармонійно. До речі, білочку Сенді Чікс озвучувала зірка нового серіалу «І будуть люди» Олена Борозенець, з чим вона впоралась на «відмінно».
В самому мультфільмі також вистачає зірок. Тут вам і Кіану Рівз, і Snoop Dogg та Денні Трехо. Щоправда, їхня присутність скоріше здається дивним бонусом, ніж чудовим доповненням. Оскільки сцени з ними абсолютно ніяк не допомагають історії чи розкриттю персонажів, вони вводять в картину елемент абсурду та кітчу. Та чи потрібно це тут? Камон, це ж діти будуть дивитись!
Мультфільм «Губка Боб: Втеча Губки» не претендує на якусь оригінальність сюжету, більше того, творці самі жартують з кліше. Адже мультфільм розповідає доволі банальну історію роуд-муві, на перший погляд. Домашній улюбленець і відданий друг Губки Боба, равлик Геррі, зникає, і господар разом зі своїм камерадом по пригодам Патріком вирушають на його пошуки. Як сказав сам Патрік, «сюжет простий, але магічний». Їх очікує купа пригод, і, звісно, сінсей-клубок сіна Рівз, який в моменти, коли страшно «до стирачки», нагадує їм, що сміливість слід шукати в собі.
Зокрема, вони потрапляють в загублене місто Атлантик-Сіті, яке нагадує Лас-Вегас кількістю неону, атракціонів та казино. І тут варто згадати про картинку, яка постає перед нами в мультфільмі. Вона просто чудова: що добре знайомий нам Бікіні Боттом, що Атлантик-Сіті продумані до деталей, як і самі персонажі. Це вже друга спроба перенести всесвіт Губки Боба з 2D анімації в 3D і вона більше ніж вдала. Сам стиль нагадує чимось пластилінову анімацію, але картинка дуже кольорова та пластична. І хоча Paramount Animation поки не має в своєму списку хітових проєктів, ми вже можемо пророкувати, що з таким підходом до роботи вони впевнено наступають на п’яти Pixar та DreamWorks.
В Атлантик-Сіті Губка та Патрік переживають справжнісіньке «похмілля у вегасі» і потрапляють до самого Посейдона, де і знаходять нещасного Геррі. Посейдон стає головним поганцем, а Планктон з вічного антагоніста перетворюється на помічника. Не очікували? Втім, це єдине, що вас зможе здивувати вас у мультфільмі, все інше відбувається доволі передбачувано.
На перший погляд може здатися, що «Губка Боб: Втеча Губки» — звичайне продовження франшизи, однак пізніше стає ясно, яким є справжнє призначення цієї стрічки, а саме — вона є своєрідним приквелом серіалу. В ході рятувальної операції Геррі нам показують, як головні герої давним-давно познайомились в дитячому таборі Корал. І ці сцени є просто родзинками мультфільму. Чого тільки варті маленькі Губка Боб, Патрік, Сенді, Сквідвард та Геррі! Шкала милості просто не витримує і це все ще й доповнюється такими наївними, але світлими та добрими історіями дружби.
Так, «Губка Боб: Втеча Губки» — це не про оригінальність сюжету і хайпові теми, на кшталт ЛГБТ, расизму, фемінізму тощо. Він про добрі знайомі нам з дитинства істини, а саме про важливість дружби. Боятися — це нормально, і іноді всім буває самотньо і сумно, але якщо у тебе є друг, то цей світ стає набагато приємнішим та веселішим місцем.
Саме з такою думкою Стівен Гілленбург створив Губку Боба і подарував мільйонам нового друга, який, можливо, не завжди ідеальний і постійно потрапляє в халепу, та повсякчас готовий допомогти і ніколи не втрачає оптимізм. На жаль, сам Гілленбург помер 26 листопада 2018 року і команда мультфільму присвятила цю роботу йому в знак вшанування та вічної пам’яті.
Отож, якщо для вас слова «Хто проживає на дні океану?» не просто риторичне запитання, я впевнена: «Губка Боб: Втеча Губки» зачепить вас за живе і подарує вечір ностальгії за старим добрим другом. Не слід очікувати від нього чогось неймовірного, але ця мандрівка у дитинство буде кумедною та яскравою, а подекуди трішки абсурдною та наївною)