З 3 по 5 грудня 2020 року відбудеться міжнародний онлайн форум-фестиваль Arts Access, присвячений мистецтву людей з інвалідністю. Протягом трьох днів на платформі Arts Access та в соцмережах глядачі зможуть подивитися перформативні роботи українських та європейських митців, а також долучитись до обговорень й інтерв'ю, присвячених питанням доступності мистецтва.
Фестивальна програма події дасть глядачам можливість побачити інклюзивні перформанси з різних країн. Так, всесвітньо відома британська танцювальна компанія Candoco представить виставу-фільм Unspoken Spoken ("Невимовлене сказане") — п’ять історій людей, які поставили під сумнів негласні правила та обмеження, розказані мовою жестів, голосом та рухом.
Театральний лейбл Rimini Protokoll з Німеччини покаже виставу з провокативною назвою Chinchilla Arsehole, eyey ("Дупа шиншили, є-є"), в якій беруть участь актори з синдромом Туретта. Ще один німецький колектив tanzbar_bremen покаже танцювальний перформанс Touch Me ("Доторкнись до мене"), в якому досліджує, як повсякденні дотики та жести допомагають нам відкривати самих себе.
Вистава Chinchilla Arsehole, eyey (“Дупа шиншили, є-є”)
Україну під час події представлять два проєкти: першою буде інклюзивна театральна вистава "Погляд", створена на основі реальних історій дітей з інвалідністю та без неї. Вона розповідає про надмірну опіку та булінг. Окрім цього, будуть показані короткометражні документальні фільми "Писанка-Мотанка" та "Диво для мами". Над ними працювали підлітки із порушеннями слуху у кіношколі "Кіноти". Обидва проєкти реалізовані за підтримки Українського культурного фонду.
Актори вистави “Погляд”
"Ми підтримуємо інклюзивні проєкти та організовуємо цей захід, оскільки віримо, що розвиток інклюзивного мистецтва в Україні є важливою темою, що потребує міжнародної підтримки та уваги. Адже саме мистецтво не має меж та може слугувати тією універсальною мовою, яка об’єднує різні країни та континенти, навчає толерантності та взаєморозумінню у суспільстві", — зазначила виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів.
Також у межах події відбудуться три міжнародні панельні дискусії за участі спікерів з різних організацій та країн, що мають різний досвід в сприянні інклюзії в мистецтві. Теми дискусій: досвід та виклики продюсування інклюзивного мистецтва, розвиток аудиторії та мистецька цінність інклюзивних проєктів, доступність мистецтва для глядачів та митців. Модераторами та спікерами події стануть: культурологиня та кураторка Катерина Ботанова (Україна — Швейцарія), керівник мистецьких та інклюзивних проєктів Британської Ради в ЄС Бен Еванс (Великобританія), хореограф та продюсер танцювальної компанії tanzbar_bremen Гюнтер Гролліч (Німеччина), директорка організації Acesso Cultura Марія Влачу (Португалія), керівниця організації "Непротоптана стежина" Анастасія Войтюк (Україна), а також митці з інвалідністю, активісти, менеджери культурних проєктів та інституцій.
Більше про проєкт можна дізнатися за посиланням. Подія безкоштовна за умови попередньої реєстрації.