За останні декілька років було багато знакових культурних проєктів, особливо книжкових, про українське мистецтво. Відразу згадуються великі персональні виставки в Мистецькому арсеналі та збірні виставки сучасного мистецтва в Pinchuk Art Centre. Наприклад, один з останніх важливих книжкових проєктів — збірник «Нарбут», який відтворює знищену в 1930-х книгу, присвячену художнику та дизайнеру Георгію Нарбуту (видавництво «Родовід»). Проте, книжок про сучасне українське мистецтво досі не вистачає, чи то через близькість подій в часі, чи то через меншу цікавість до митців та процесів.
Розповідаємо про книги, за допомогою яких ви можете ближче познайомитись з сучасним українським мистецтвом.
«Де кураторство», Катерина Носко, Валерія Лук’янець
ist publishing
Серія інтерв’ю з українськими художниками, які розповідають про свій досвід роботи з кураторами, самоорганізовані виставки та кураторство. Але ця книга не тільки про пошук відповіді на питання «Де українське кураторство, як професія та рушійний процес?» Вона також одна з небагатьох розкриває історію сучасного українського мистецтва від 80-х (Тіберій Сільваші, Паркомуна) до сучасності (Відкрита група, Микола Рідний та інші). Наприклад, нинішній директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд розповідає, як художники 90-х хотіли підірвати систему, не соромиться теми наркотиків та алкоголю, і розповідає про свій зрілий досвід кураторства у київській галереї. Розповіді художників часто хаотичні, але наповнені життям. Це відрізняє «Де кураторство» від книги Ганса Ульриха Обріста «Коротка історія кураторства», з якою іноді порівнюють українське видання. Але спільна в них точно одна важлива річ — вони цікаві навіть тим, хто не дуже розуміє, чим займаються куратори та не знає історію мистецтв.
Як бонус — додаток в кінці зі знаковими виставками, їхніми учасниками, списком інституцій та галерей.
«Кураторський посібник», упорядники Олександра Погребняк, Дмитро Чепурний, Катерина Яковленко
ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив
Ця книга є спробою нарешті поговорити не тільки про знакові виставки або взаємодію митець-куратор, але й про підходи та напрями українського кураторства, які і формують художнє поле. Наприклад, про кураторство в інституціях розповідають Оксана Баршинова з Національного художнього музею, Бйорн Гельдхоф з Pinchuk Art Centre та Олена Червоник про (ще донецьку) Ізоляцію. Далі читаємо про те, чим особливі кураторські проекти бієнале, як працюють самоорганізовані галереї, плюси та мінуси роботи в публічному просторі. Відповідаючи на актуальні події, редактори також включили і онлайн-виставки, які останнім часом через пандемію набирають популярність. Цікаво, що перехід в онлайн завжди обговорювався як нові технічні можливості, логічний перехід в діджиталізацію, а натомість став вимушеним замінником офлайну.
Вже традиційно куратори та митці говорять прямою мовою. Як і в «Де кураторство», книга фіксує досвіди та думки конкретних людей, а не холодно описує процеси. Погортати нове видання вживу можна буде незабаром.
Your art, упорядниці Настя Калита, Світлана Лібет
ist publishing
Іноді медіа видають книги з вже опублікованими матеріалами, аби не загубити їх в інформаційному потоці та ще раз підкреслити важливість обраних тем. Саме тому онлайн-медіа про мистецтво Your Art вирішили зібрати опубліковані та ексклюзивні матеріали в одному збірнику. 24 інтерв’ю та колонки про феміністичне мистецтво, теми насилля, війни та екології в роботах художників та художниць та погляд на арт тенденції в Україні. Навряд вам вдасться скласти єдину картину про сучукрарт, проте в цьому можна розгледіти і плюс видання: ви самі робите висновки і починаєте копати далі.
«Перманентна революція», Аліса Ложкіна
Art Huss
Аліса Ложкіна — кураторка, арт-критикиня та лекторка. Вона була головною редакторкою журналу Art Ukraine, який довгий час залишався чи не єдиним важливим виданням про сучасне українське мистецтво. «Перманентна революція» — це велика книга, яка охоплює історію українського мистецтва майже за століття. Починаючи від модернізму та закінчуючи сучасними тенденціями ми інтенсивно стрибаємо зі стилю до стилю, від художників до художників. Ця книга є скоріше спробою простою мовою розповісти, що відбувалось в українському мистецтві, аніж аналізом чи дослідженням тенденцій. Її також можна сприймати як довідник з важливих імен та тем у кожному з десятиліть.
«Чому в українському мистецтві є великі художниці», упорядниця Катерина Яковленко
PinchukArtCentre
Книга «Чому в укр мистецтві є великі художниці» не тільки розповідає про важливі тенденції в мистецтві від модернізму до сьогодні, але й показує жіночий погляд на процеси та події. Тексти, написані мистецтвознавицями, кураторками та художницями, дозволяють відчути різні підходи до дослідження мистецтва та його реактуалізації. Наприклад, Тетяна Жмурко пише про Марію Примаченко та Катерину Білокур не зі звичного боку «селянських народних художниць», а про їхню складну долю та мистецтво, де вони знаходили розраду й зовсім інший світ. Книгу варто прочитати і для того, аби відповісти собі нарешті на питання: чому ми знаємо так мало художниць, музиканток, архітекторок та загалом геніальних жінок.
Додатково:
Збірник Your Art
Фото: ist publishing, Art Huss, ІЗОЛЯЦІЯ