Історія Alien Xmas почалася задовго до 2020 року, як проєкт художнього фільму. Була готова сюжетна лінія та художня частина, були навіть перші пошановувачі проєкту, та фільм так і не знайшов фінансування. І оскільки історія та дизайни були готові, брати Чіодо сказали собі та світу: «А давайте перетворимо це на книгу». Книга могла б так і залишитись на книжкових полицях та через, немало-небагато, 14 років активного пошуку нового контенту стрімінговими платформами, їй відкривається дорога на екрани. А відкрив Alien Xmas Джон Фавро, відомий як акторською кар’єрою, так і роботою за кадром. Саме він працював над створенням «Залізної людини», «Мандалорця» та «Ельфа», де і познайомився з братами Чіодо. Тому коли він запитав, чи мають вони ідеї для цікавих проєктів, ті відразу ж згадали про Alien Xmas.
Навіть важко уявити кращої команди для створення та продюсування різдвяної казки з елементами sci-fi, ніж Фавро та Чіодо. Тож поговоримо про цю новинку від Netflix детальніше.
Давним-давно, на далекій-придалекій планеті жила раса Клептів. І були вони наскільки жадібні, що вичерпали повністю ресурси своєї планети, а заразом втратили всі почуття і колір шкіри. Роками вони подорожували галактиками і відбирали всілякий крам один в одного, аж раптом знайшли Землю, дивовижно багато планету. Швидко придумали план, як її обікрасти і послали найменшого клепта Ікс (X) на Північний полюс будувати антгравітаційний прилад. Так Ікс потрапляє у Різдвяне містечко в руки маленької дівчинки, яка показує йому, що таке любов і повертає колір. Скажете, банально? Тоді додайте сюди робота, сани з надзвуковою швидкістю, трохи кріпового Санту, цуциків та інопланетне вторгнення з голівудським екшеном. Вже так не здається?
У дитинстві братів Чіодо — Чарльза, Едварда та Стівена — захоплювали й дивували класика стоп-моушену: мультфільми Ранкіна-Басса, такі як Rudolph the Red-Nosed Reindeer та Santa Claus Is Comin' to Town. Молоді брати дивилися ці кольорові різдвяні програми із захватом в очах, а потім йшли до підвалу і створювали власні анімаційні святкові історії з ляльками диявола та ельфа, що виготовляли власноруч. Пройдуть роки і брати Чіодо знову повернуться до улюбленого заняття і створять Alien Xmas для Netflix. Та чи поглинула братів їхня любов до продуктів Ранкіна-Басса повністю? Їхній стиль не можна назвати сліпим наслідуванням, тим не менш, дивлячись на початкові ескізи персонажів неможливо позбутись думки, що в гонитві за атмосферою свого дитинства вони втратили круті оригінальні ідеї персонажів, які могли б так сподобатись сучасним дітям і дорослим. Але, як би там не було, сам Ікс, як і решта прибульців, вийшли мінімалістичними, в традиціях sci-fi артів, та дуже крутими. І хочеться особливо відзначити, як майстерно за допомогою всього лише анімації очей та тіла нам розкривають німого персонажа Ікс.
Як зізнався режисер мультфільму Стівен Чіодо, «насправді, концепція Клептів [прибульців] походить від розпродажів у Чорну п’ятницю. Від людей, які шалено, маніакально поспішають за речами. Вони хочуть тільки брати і не знають, як дати. Так і зникає дух Різдва».
Та чи зустрічаємо ми його у Alien Xmas? Суперечливе питання. Історія Ікс та Холлі, дівчинки, яка показала прибульцю любов, дуже нагадує Грінча та Сінді Лу. Незрозуміле створіння намагається вкрасти різдвяні атрибути, або ж, у цьому випадку, все, а дитина показує справжню сторону свята. Та якщо Грінч — це дійсно про різдвяний дух, оскільки Хтовці (жителі Хтовська, місце подій фільму «Грінч») показують, що їм не потрібно подарунків, ялинок, гірлянд, щоб в цей особливий день зібратись разом та проявити любов і ніжність до ближнього, то Alien Xmas скоріше нагадує оду капіталізму. Адже транслює ідею, що ніби тільки за допомогою подарунку, речей ти можеш показати іншій людині чи створінню свої почуття.
Попри це, в мультфільмі все рівно багато чого хорошого, як-от, наприклад сама техніка анімації. Адже що як не stop-motion є дивом, магією? Для того, щоб відзняти мультфільм, команда побудувала ціле маленьке містечко, що просто зачаровує. Добре продумане і миле у всіх його деталях. Це дає надію, що прогнози метрів індустрії анімації справдяться і ми в майбутньому будемо бачити більше таких майстерних світів в stop-motion. Більше того, ходять чутки, що наступного року ми побачимо геловінську стрічку з Ікс. А це прямий доказ того, що попри всю складність процесу люди оцінюють майстерність і хочуть ще!
Alien Xmas — це щось добре нам знайоме і, водночас, дещо геть інше. Попри всі недосконалості, не можна не захоплюватись тим, як вигадливо творці мультфільму підлаштовуються під потреби молодого покоління і створюють сміливі нові казки, де цілком природньо перед милими цуциками не можуть встояти навіть бездушні інопланетні загарбники. Саме ця автентичність переконує, що мультфільм стане класикою різдвяного кіно, а, можливо, і породить новий тренд.
Якщо ж вам забракне різдвяного духу після перегляду Alien Xmas, залишаємо про всяк випадок ще список найкращих святкових мультфільмів.
Що б іще подивитись на свята:
1. «Клаус»
2D анімаційний шедевер, який втер носа своїм зараз модним 3D конкурентам оригінальною історією та неймовірним виконанням. «Клаус» — це про красу в деталях і взагалі у всьому. Якщо ви ще чомусь не переглянули цю стрічку, то це просто must-see! Мурашки гарантовані))
2. «Грінч»
Рідкісна історія, коли рімейк не набагато гірше оригіналу, а то навіть і в рази кращий. За два роки похмурий зелений Грінч настільки полюбився дітям і дорослим, що навіть вписався в пантеон Діда Мороза та Снігуроньки на дитячих святах. Воістину культова річ з героєм поганцем, від якого неможливо відірвати очей.
3. «Секретна служба Санта-Клауса»
Один з тих мультфільмів, які варто переглянути мовою оригіналу, адже озвучують героїв не хто інший як Джеймс МакЕвой та Х’ю Лорі. Стрічка зроблена з гумором і однією з перших почала експерементувати зі світом Санта-Клауса, додавши туди сімейну драму, суперсучасні технології та ельфів з армійською дисципліною.
4. «Жах перед Різдвом»
Старий добрий stop-motion шедевр Тіма Бьортона ніколи не втрачає своєї актуальності. Стрічка наскільки чудова і моторошна водночас, що хочеться її переглядати з року в рік.
5. «Різдвяна історія»
Ще одна класика, тільки цього разу літературна, без якої ми не можемо уявити Різдво. Стрічка відрізняється своїм особливим стилем, який, як і мультфільми Тіма Бьортона, заворожує і трохи лякає під час перегляду.
6. «Хільда»
Мультсеріал, який, хоча і не про Різдво, але має свою особливу дуже затишну атмосферу. Це історія про маленьку сміливу дівчинку з блакитним волоссям, яка живе у світі разом з ельфами, тролями і багатьма іншими казковими створіннями. Творці явно надихались скандинавською міфологією, тому в ньому багато чудернацького. Взагалі, «Хільда» — це любов з першого кадру, адже стилістично він наскільки красивий та довершений, що хочеться постійно робити скріншоти! Сюжетом серіал теж не програє, там ніколи нудьгувати і при цьому вдало розкривають тему відносин між батьками і дітьми, тему дружби. Одним словом, обов’язково до перегляду! Там ще й другий сезон під’їхав.