Як давно ми не бачили заставки «Marvel» перед початком фільму! Схоже, що вже більше року. Прем‘єри студії постійно відкладалися на потім через карантин і сподівання на більший ажіотаж у майбутньому, але нарешті ми таки отримали свіжий реліз. Йдеться про серіал «ВандаВіжн» на Disney+. Що в ньому такого новаторського і неповторного? Зараз розкажемо.
Події серій «ВандаВіжн» відбуваються у фантасмагоричному ситкомі, де головні герої (Багряна Відьма, вона ж Ванда, і андроїд Віжн) — щасливі молодята. Вони переїхали до маленького містечка, придбали невеличкий будинок і живуть тихим сімейним життям: товаришують із сусідами, приймають участь у районних комітетах, ходять на роботу. Але десь на підсвідомому рівні Ванда починає підозрювати, що все навколо несправжнє і що тут все не так, як здається на перший погляд.
Скажу відразу: я вже прочитав безліч негативних коментарів у бік серіалу — це при тому, що на Rotten Tomatoes рейтинг свіжості складає зарз 97%. Причина проста: пересічний глядач чомусь не був готовий до такого експерименту від Marvel, як «ВандаВіжн», де замість екшену його змушують дивитись старий американський ситком з пасхалками та посиланнями на історію кіно. Можу зрозуміти невдоволеність людей, але не можу її розділити.
Насправді ж «ВандаВіжн» — блискучий, неперевершений, оригінальний і, як мені здається, дуже непередбачуваний проєкт, що під фінал, вірогідно, розірве глядачам мізки.
Неважко здогадатися від початку, що події, які ми спостерігаємо, відбуваються у Ванди в голові, і все це виллється у якусь шизофренічну шедевральність вже через кілька серій. Зараз нам дають лише натяки на те, що події, які відбулися у фільмах Marvel, включно зі смертю Віжна, більш ніж реальні, і ніхто про них забув. Навіть сам Віжн жартує про це в першому епізоді. Взагалі, якщо бути більш-менш фанатом супергеройського кіновсесвіту і помічати всі дрібниці, фрази та елементи, які тут заховано, то сюрпризів більше, ніж здається!
Прекрасно виконують свої ролі Елізабет Олсен та Пол Беттані, яким потрібно створити ефект «подвійного дна» у своїх образах: в обкладинці старого-доброго ситкому з комедійними кривляннями вони ховають драму, яка відбулася з героями до цього.
Саме це створює відчуття фейковості, ілюзорної природи всіх подій і відповідну напругу. Іншими словами, під час перегляду тебе не полишає думка, що ти потрапив у дім божевільних, які намагаються імітувати нормальне життя. А формат ч/б серіалу у стилі 60-х лише підкреслює це. (Якщо пам‘ятаєте, у «Містері Роботі» була приблизно така ж серія, де Еліот уявляв все у вигляді сімейного ситкому, в якому він з родиною подорожує. Тут та ж історія, тільки розтягнута на серіал.)
На питання, чи потрібно це дивитись, однозначною відповіді немає. Бо, звичайно, це може бути просто не ваш продукт. Але пам’ятайте: пропустити «ВандаВіжн» — це пройти повз один із найкрутіших коміксних серіалів в історії. Вибір за вами!