Наша нова кінодобірка — про жінок, які свого часу змінили хід історії та довели світові, що вони аж ніяк не гірше за чоловіків можуть робити наукові відкриття та керувати державами. Читайте, захоплюйтесь і дивіться разом з Yabl фільми про відомих мисткинь, політичних діячок, дослідниць і не тільки.
Небезпечний елемент (Radioactive, реж. Маржан Сатрапі)
Чи виграє людство від нових наукових відкриттів? Подружжя П'єра та Марії Кюрі стояли біля витоків деяких з них. Марія Склодовська була дуже впертою та норовливою жінкою. Коли її майбутній чоловік запропонував партнерство, Марі спершу пручалась, навчена відмовами колег, для яких її досліди "виходили за рамки".
Згодом Ейнштейн відзначить “сміливу інтуїцію, відданість справі Марії Кюрі, наполегливість у виконанні роботи при найнеймовірніших труднощах, що не часто зустрічається в історії експериментальної науки”.
За часів Кюрі їхнє відкриття — радій — вважався виключно корисним для здоров'я. Ним збагачували воду і пили її для зміцнення організму, жінки купували пудру з радієм. Навіть поцілунок міг світитися в темряві — модницям подобалася помада з радієм.
“Нерозуміння природи атома”, “Першовідкривачі радіоактивності”. Такими заголовками рясніли газети того часу.
Крім сильної натури Марі та її відданості науці, на яких акцентує увагу стрічка, ви не зможете не помітити цікавих операторських прийомів, що додають камерності та загадковості цій історії з Розамунд Пайк у головній ролі.
Життя в рожевому кольорі (La Môme, реж. Олів'є Даан)
Едіт Піаф, або Горобчик. Мати, артистка цирку, не захотіла виховувати доньку, а батько пішов на фронт, тому дівчинку залишили на бабусю. Едіт-Джованна Ґасьйон виступала ще змалечку, щоправда на площі, у той час, як її батько виконував акробатичні трюки, щоб якось заробляти на життя після повернення з війни.
Згодом Едіт потрапила до кабаре, і якби не Луї Лепле, а потім Реймон Ассо, навряд чи світ дізнався би про талант однієї з найвідоміших естрадних співачок світу. Саме вона також згодом допоможе прокласти шлях до успіху Іву Монтану, Шарлю Азнавуру і багатьом іншим шансон'є.
Їй робили боляче тисячі разів, та бідність і нещастя, а також хвороби, які переслідували співачку протягом життя, не стали перешкодою для того, щоб забувати про все на сцені і розчинятися у теплі публіки.
Історія про те, як низка зустрічей з людьми, що дуже вірять у тебе, може подарувати Всесвіту нового генія.
Коко Шанель (Coco Chanel, реж. Крістіан Дюгей)
Вона підкорила стилем. Чи вона підкорила стиль? Світ досі сперечається, хто ж першою почав носити чоловічий костюм: Коко Шанель чи письменниця Жорж Санд?
Стрічка, присвячена іконі стилю Габріель Бонер Шанель, є копродукцією Франції, Великобританії та Італії.
Вже нікого не здивуєш, сказавши, що Коко започаткувала моду на жіночу маленьку чорну сукню і приталений жакет. Та сьогодні ми забуваємо, що колись мода була пуританською, а одяг, який тепер здається звичним, був страшенним викликом для суспільства.
Фільм описує біографію відомої французької кутюр'є, починаючи від дитинства у сиротинці і закінчуючи непростим шляхом до заснування власної імперії Шанель.
Колетт (Colette, реж. Вош Вестморленд)
Історія про французьку письменницю, яка пройшла шлях від “літературного негра”, підписуючи романи іменем свого чоловіка (той у свою чергу зраджував їй направо і наліво), до справжнього визнання.
Сідоні-Габріель (її грає неабихто, а Кіра Найтлі) з провінції переїжджає до Парижа. Богемна атмосфера здається п’янкою — ось він, вищий світ! Але згодом стає зрозуміло, що чоловік-письменник, на якого покладались надії, є безталанним — всі книги за нього пишуть інші.
Після успіху її почасти автобіографічного роману Колетт не хоче бути більше “бійцем невидимого фронту” і віддавати славу іншій людині. Як ми побачимо, це рішення виявиться правильним: жінка стане однією із зірок Прекрасної епохи та буде номінована на Нобелівську премію з літератури 1948 року.
Великі очі (Big Eyes, реж.Тім Бертон)
Схожа на попередню драма, однак цього разу мова йде про художницю на ім'я Маргарет Кін, яка винайшла власний стиль зображення людей з непропорційно великими очима. Оригінальність її робіт припадає до душі поціновувачам мистецтва, тому картини стають популярними.
Але є одне “але”: полотна продаються від імені її чоловіка Волтера. І коли дружина хоче розказати публіці правду, той щоразу відкидає ідею мисткині, — мовляв, ми живемо в такому світі (1950-ті), де краще купуватимуть мистецтво чоловіків.
Кінець-кінцем, Маргарет розлучається з Волтером, а той — іронічно — вимушений витратити отримані від продажу картин гроші на судову тяганину.
Залізна леді (The Iron Lady, реж.Філліда Ллойд)
Реформи Тетчер оцінюють по-різному. “Залізна леді” виступала за зменшення державного впливу на економіку, за підтримку вільного ринку і стимуляцію дрібного бізнесу, а також за зменшення впливу профспілок.
“Потрібно підсилити вашу привабливість та зняти капелюшок”, “У вас занадто високий голос — люди не люблять жінок, які надто голосно щось доводять”, — говорили Маргарет Тетчер колеги та політтехнологи. Тому для набуття “внутрішнього стрижня” Маргарет зайнялася, в тому числі, постановкою голосу... Людям потрібні гарні оратори. Виборці ж бо люблять вухами.
Фільм починається “з кінця”: політик вже на пенсії, не знаходить собі місця від неробства та всюди бачить покійного чоловіка. Тетчер ще з юності розуміла свої лідерські задатки і сказала чоловіку, що не зможе бути домогосподаркою, коли є можливість змінювати суспільство.
Меріл Стріп отримала “Оскар” у категорії “Найкраща жіноча роль” за головну роль першої жінки прем‘єр-міністра в історії Сполученого Королівства (хоча останній стрічка вкрай не сподобалася). Але вирішувати саме вам: сприймати чи не сприймати Тетчер в екранному варіанті, відокремлювати емоції та факти чи ні. У будь-якому разі, художній фільм на те й художній, щоб залишати місце для суб’єктивності. Одне можна сказати точно: стрічка дійсно варта перегляду!
***
Та великі досягення починаються з маленьких кроків до роботи своєї мрії. Jooble — сайт пошуку роботи, який щодня відвідують понад 3 мільйони людей з 71 країни світу. Jooble створюють можливості для самореалізації кожної людини та прибирають перепони на шляху до омріяної роботи. Хто шукає, той знайде!