Чим би ви не захоплювались, швидше за все, про це вже є подкаст. Мода на них почалася не вчора, але саме зараз цей формат перебуває на піку популярності. Виявилось, що багатьом людям набагато зручніше сприймати інформацію на слух, ніж у текстовому вигляді. До того ж, подкасти так зручно слухати під час прогулянок чи під рутинні справи!
Yabl пропонує список українських подкастів про кінематограф. Вони дуже різні, тому кожен синефіл зможе знайти серед них щось для себе. Також ми пропонуємо випуски, які нам особливо сподобалися. Обирайте і слухайте!
MINCULTPRYVIT
Подкаст режисера Нарімана Алієва, який з другого сезону виходить у партнерстві з The Village Україна. Концепція досить проста: режисер спілкується з гостями зі світу мистецтва у форматі, який сам називає “безкультурним подкастом про культуру”. Найбільш цінними в проєкті є ті самі “внутряки” індустрії, про які Алієв говорить зі своїми друзями. Можна почути, наприклад, про те, як саме ті чи інші фільми потрапляють на фестивалі.
Наш вибір – епізод подкасту з режисеркою та письменницею Іриною Цілик. Хороша розмова про те, як “народжується” кіно. Список платформ, на яких можна послухати Mincultpryvit, за посиланням.
Vertigo Filmspotting
Від подкасту режисера переходимо до подкасту кінокритикині. Vertigo Filmspotting переродився з колективної розмови авторів сайту Vertigo на авторський подкаст Анни Дацюк, у якому вона концентрується саме на розвитку українського кінематографа, розмовляє з режисерами та продюсерами. Шоу виходить на платформі “Радіо Поділ”.
Наш вибір – розмова з режисеркою Катериною Горностай, чий фільм “Стоп-земля” обрали для показу на Берлінському кінофестивалі. Інші випуски подкасту доступні за посиланням.
Киноведы
Новий проєкт львівського кінознавця Станіслава Тарасенка, куратора кіноклубу Silentium. У своєму подкасті Тарасенко ретельно препарує той чи інший фільм, знайомить з творчим методом режисерів та розповідає, чи заслуговує фільм на перегляд. Наразі є вже понад десять випусків, і це лише за місяць! Можемо тільки позаздрити такій продуктивності. Усі вони доступні на ютуб-каналі автора. Один випуск – один фільм для аналізу.
Наш вибір – розбір стрічки “Любовний настрій” видатного режисера Вонга Карвая, що зараз йде в українських кінотеатрах.
Хороший Плохой Злой Подкаст (о кино и о том, что беспокоит)
Під цією або ж під коротшою назвою ХПЗП ховаються розмови двох молодих чоловіків про нові фільми, серіали або просто новини, які неможливо ігнорувати. Іноді до них приходять гості, інколи хлопці просто жартують одне з одним, – наприклад, порівняють музику Дзідзьо та Моргенштерна.
Ведучі подкасту – Костянтин Трембовецький та Михайло Рудь – є авторами сценаріїв українських ситкомів, наприклад “Сидорéнки-Сидóренки”, що виходив на телеканалі 1+1.
Наш вибір – випуск, коли до подкастерів у гості приходить Олександр Педан, якого точно знають ті, хто зростав на українському телебаченні у нульові. Цей та інші випуски доступні на різних платформах. Повний перелік ось тут.
Кінозал
Формально це таки не подкаст, а радіопрограма на Радіо “Культура”, яке виходить в ефір під егідою Суспільного мовлення. Авторка та ведуча шоу Катерина Толокольнікова розповідає про український кінематограф, спілкуючись з гостями ефіру. Але програма не обмежуються лише оглядами фільмів, в ефірі підіймаються й такі теми як скандал довкола пітчингів Держкіно чи доля кінотеатрів під час пандемії.
Наш вибір – історія і сьогодення найстаріших кінотеатрів України – “Жовтень” (Київ) та “Боммер” (Харків). Послухати випуски Кінозалу можна на сайті Українського радіо або щоп’ятниці о 12:10 на хвилях радіо “Культура”.
Дами з кіном
Як пишуть про свій подкаст його авторки Яна і Маша – ”місце критичних аналізів, (не)смішних жартів і нявкання котів на задньому плані”. Важко не погодитись, хочеться лише додати, що попри іронічність викладу подкаст є гарним прикладом використання феміністичної оптики в аналізі масової культури. Цього в Україні часто не вистачає.
Наш вибір – розбір серіалу Антоніо Лукіча “Секс, Інста і ЗНО”. Послухати подкаст можна на всіх популярних платформах. Обирайте свою улюблену за посиланням.