Фемінізм, кар’єра, антиутопія — таке закодоване послання маємо для наших кітиків цього разу. Бо ми не просто банально обговоримо довгоочікуване продовження історії про те, як фертильні жінки стали служницями при Командорах у військовій “державі у державі”, а копнемо глибше — подумаємо, як виконавиця головної ролі “Оповіді служниці” невипадково стала тією, ким є, і які меседжі зазвичай транслюють її героїні.
Yabl хоче, щоб ви бачили повну картину, і навіть трохи більше! А ще намагається дослідити “оксюморон” кар’єри та ідеалів, що сповідують зірки шоу. Чи так все однозначно? Ми не натякаємо на лицемірство, а наводимо факти — висновки вам доведеться робити самим.
Елізабет Мосс сьогодні у багатьох асоціюється насамперед із цим антиутопічним серіалом. Насправді ж, слава до “королеви сучасного телебачення” (за версією New York Magazine) прийшла після “Божевільних” (2007-2015) — серіалу про будні рекламістів, їхні відносини, моду та норми моралі у 1960-х у Нью-Йорку. Кар'єрний шлях її героїні, що починала як секретарка — одна з головних сюжетних ліній історії. Чи так збігаються обставини, чи це не випадковість, але ролі “з претензією” та амплуа феміністки займають серйозне місце у фільмографії американської акторки.
До слова, авторка роману “Оповідь служниці” Маргарет Етвуд теж активістка з охорони природи та боротьби за права жінок, чотирикратна лауреатка Букерівської премії. І хоча її бестселлер відносять до антиутопій, сама авторка каже, що процеси, подібні до описаних у її творі, мали місце і в американському суспільстві в реальному житті у 80-х роках минулого століття. Письменниця просто їх дещо гіперболізувала. Звісно, а тут і “нова реальність” Голлівуду із викриттям харасменту та рух #metoo, що викликало подвійний резонанс.
Елізабет Мосс у серіалі Madmen (“Божевільні”)
У серіалі (як і однойменному романі, покладеному в його основу) все починається з приходу до влади радикальних християн. Суспільство стало кастовим. З біографії актриси читаємо: сім'я Мосс сповідувала саєнтологію. Як і сама Елізабет нині. Навіть дивно, як в одній особистості поєднується стільки інтересів… Але нехай вас це не бентежить.
У Мосс на все є підготовлена і зручна відповідь. І поки деякі актори з жахом згадують те, як нарешті звільнилися від “секти”, акторку абсолютно не бентежать страшилки про церкву: “Я б ніколи не хотіла забирати можливість піддавати щось критиці в будь-кого. Адже це дуже важливо для мене”.
Елізабет Мосс у серіалі “Оповідь служниці”
Володарка премій “Золотий глобус” та “Еммі” також підтримує ЛГБТ-рух (хоча серед критиків саєнтологів є підозра, що церква не надто шанує представників цієї спільноти): ”Я пристрасний прихильник фемінізму і ЛГБТ-спільноти, і неможливо навіть висловити, до якої міри я вірю, що люди повинні мати можливість робити те, що їм хочеться та любити, кого їм хочеться”. Мосс також домоглася того, що половину серій “Оповіді ...” знімали режисери-жінки.
Також вона є амбассадоркою некомерційної організації Planned Parenthood (Федерація планування сім'ї Америки, або Заплановане батьківство) і дійшла висновку, що не хоче залипати у смартфон, ”ігноруючи те, що відбувається навколо”. Із цим важко не погодитись. Тож коли ви дочитаєте наш огляд — бігом на прогулянку до парку!
Разом із цим Елізабет лукавить, нібито її колеги набагато серйозніше ставляться до професії, а вона так, проста дівчина з Каліфорнії. Як би там не було, а день Мосс, яка займається також і продюсуванням серіалу “Оповідь служниці” — день типового трудоголіка, що насправді кайфує від великої кількості справ. Він починається ледь не о 4-ій ранку, коли актриса вже на знімальному майданчику. А потім — зустрічі, зустрічі, зустрічі.
Елізабет Мосс на зйомках
Так само “невинно”-прискіпливо акторка ставиться і до образів, в яких з’являється на публіці. Майже кожна сукня — це політичний натяк і певна громадянська позиція. З подачі її стилістки Карли Велч і користуючись публічністю, Мосс має можливість заявити про те, що підтримує дизайнерів, небайдужих до соціального порядку денного. Зокрема, прикрашаючи одяг значками некомерційних організацій, на кшталт Американської спілки захисту громадянських свобод.
Та повернімося до 4 сезону “Оповіді служниці”. Тут, мабуть, головною перешкодою для героїні Елізабет стала не так тоталітарна теократія, як пандемія COVID-19 (було б смішно, якби не було так сумно). Зйомки нового сезону призупинили ще минулоріч у березні. А відновили з послабленням карантину аж цієї зими, тому четвертий сезон виходить із такою затримкою. Додатковою складністю стало дотримання 14-денного карантину для учасників проєкту, що приїжджали з інших країн. До того ж, на знімальному майданчику дозволялося перебувати одночасно лише п’ятьом акторам. Знімали знову в Канаді.
Символом боротьби та повстання у цій історії стає слоган: "Нехай панує свобода". “І нехай панує свобода творчості”, — подумала Елізабет Мосс і зняла третій епізод, виступивши в якості режисерки.
У свіжому сезоні на глядачів чекає справжній екшен: озброєні служниці йдуть війною на Гілеад. Очолює війну, ну зрозуміла річ, відчайдушна Джун у виконанні вже багаторазово згаданої у цій статті Мосс. "Ми не ховаємося, ми атакуємо", — шепоче вона.
Тож без зайвих сполерів шепочемо і ми: погляньте на бунтарок, які дуже довго накопичували у собі гнів. А гнів — це одна з найкращих мотивацій до змін. Чи вдасться розгніваним жінкам насправді встановити справедливість і повалити тоталітарний режим? Напруга зростає!
Фото: harpersbazaar.com, hellomagazine.com