В Україні розробляють інноваційний продукт з використанням доповненої реальності (augmented reality, AR) ALTStage. Він пропонує новий розширений досвід перегляду театральних вистав та відео в домашніх умовах.
«Уявіть, що площина екрану та простір сцени більше не відділені одне від одного. Актор прямо на ваших очах стає то пласким, то об'ємним і може вільно пересуватися між екранною та сценічною реальностями» – кажуть розробники додатку, що перетворить ваш стіл на театр. Звісно, за наявності ноутбука чи планшета.
Мобільний додаток дає можливість бачити додаткові елементи впродовж вистав. Зазираєте в екран – з'являються віртуальні актори, елементи декорацій чи сюрреалістичні образи. Крім того, застосунок дозволяє переглядати тривимірне відео прямо вдома.
Розробників додатку кілька: українські митці з Асоціації Платформа сучасного танцю, німецький Post Theater та ІТ-компанія WeAR Studio. Фінансову підтримку надають Український культурний фонд та House o Europe. Перші тестування продукту проведуть у співпраці з танцівниками, які створять авторські перформанси. Глядачі матимуть змогу оцінити виступи у Києві наприкінці травня, а пізніше – Харкові та Дніпрі.
«Сучасний танець постійно у пошуках нових засобів творчого вираження — від застосування законів фізики й людської анатомії до використання простору й технологій. Доповнена реальність, де глядач отримує ілюзію присутності об’єктів, яких тут немає, може надати новий вимір для танцю», — каже Антон Овчінніков – хореограф, співзасновник та президент «Платформи сучасного танцю», креативний продюсер ALTstage.
«Втім, для нас цей проєкт — не тільки розробка нового творчого інструменту, але й можливість розширити аудиторію, привернути до сучасного танцю увагу тих, хто захоплюється цифровими технологіями», — додає менеджер проекту Олександр Маншилін.
Після запуску додатку команда планує також відкрити в Києві студію волюметричного відеозапису, де можна буде створювати 3D-відео, та відкрити платформу для митців. Створення волюметричного відео – найскладніше частина роботи. Така технологія вже існує, але вона дуже дорога, адже зйомка відбувається у спеціальних студіях на десятки камер, а результат обробляють надпотужними комп'ютерами. Проте автори ALTStage вважають, що знайшли спосіб спростити цей процес і зробити його доступнішим.
Річ у тім, що в додатку використовується лише кілька камер, але обладнаних датчиками глибини. Вони визначають розташування об'єкта в просторі відносно заданих точок. Обробка ж відбувається з допомогою технології Depthkit, що відчутно зменшує об'єм вихідних даних. За словами співробітника WeAR Studio та менеджера ALTStage Святослава Криворучко, все просто: «Ви просто завантажуєте застосунок перед початком перегляду в театрі, лекторії, або навіть вдома, зчитуєте QR-код і ваш смартфон буде синхронізований з подією. В потрібний момент він підкаже: «Подивись-но на сцену через екран, там буде щось цікаве».
Слідкувати за розвитком нової технології можна знайти на сайті.