Артхаус Трафік розпочав кінофестиваль «Французька весна в Україні-2021». Онлайн-презентація пройшла минулого тижня. А вже скоро розпочнеться ретроспектива з шести найкращих за останні роки фільмів французьких режисерок.
Драма «Засліплені» Сари Суко розповідає засновану на реальних подіях історію релігійної комуни, що допомагає людям в біді. Та їх допомога сім'ї головній героїні виявляється марною. Коли сектантський характер комуни стає очевидним, молода дівчина бореться за свою свободу та намагається врятувати своїх братів і сестер. У фільмі задіяні Камілль Коттен («Вбиваючи Єву», «Однієї чарівної ночі»), Жан-П'єр Дарруссен («Обіцянка на світанку») та Ерік Каравака («З божої волі»).
В іншій драматичній стрічці «Лоскіт» Андреї Бескон та Еріка Метає розгортається клаптик життя танцівниці, зґвалтованої у 8-річному віці. Одетт намагається впоратися зі спогадами, сублімуючи травму минулого у кар'єру. Так на перший погляд невинна «гра-лоскотання» стає рушієм експресивної творчості героїні. Стрічка отримала у 2019-му році премію «Сезар» за найкращу роль другого плану та адаптований сценарій.
«Портрет дівчини у вогні» – історична мелодрама Селін С'ямма про любов жінки до жінки у Бретані XVIII століття. Молода мисткиня бере замовлення на весільний портрет нареченої. Вдень вона вивчає її обличчя, а вночі пише, поступово усвідомлюючи свої почуття. Поки вони не стануть нестримними. Головні ролі коханок грають Адель Енель («Хепі-енд») та Ноемі Мерлан («Полуничка»). Канський фестиваль та Європейська кіноакадемія відзначали сценарій стрічки, а Rotten Tomatoes назвали її найкращим фільмом 2020-го року.
Більш політизований фокус має «Папіча» Мунії Меддур. Події розгортаються в Алжирі 1997-го року. На фоні терористичних атак ісламістів, які прагнуть встановити свій лад, жінок змушують носити хіджаби. Попри реальну небезпеку юна студентка вирішує не боятися і готує епатажний показ мод. У фільмі задіяні Ліна Кудрі («Особливі») та Ширін Бутелла («Люпен»).
Близький період і політичний контекст висвітлює анімований фільм «Ластівки Кабула» Забу Брейтман і Елеї Гобе-Мевелек. Влітку 1998-го року Кабул був під владою талібів, що встановили тоталітарний режим щедро приправлений релігійним фанатизмом. В умовах щоденного політичного насильства розвиваються стосунки молодих закоханих – Зунайри та Мохсена. Здавалося, ніщо не завадить їм, та один необачний жест спрямовує на них каральну машину держави. Анімація була представлена на Канському фестивалі в програмі «Особливий погляд» 2019-го року.
«На дивані в Тунісі» Манель Лабіді – комедія про психоаналітикиню Сельму, яка повертається з Парижу додому в Туніс з планами на розвиток кар'єри там. Та все не так просто: героїня стикається з місцевою бюрократією, що забороняє промовляти слово «секс» публічно, та намагається впоратися з ексцентричними пацієнтами, яким сняться всі арабські диктатори та Путін. Стрічка була учасницею Одеського кінофестивалю 2020-го року. Головну роль грає Ґольшифте Фарахані («Патерсон»).
Щорічний фестиваль «Французька весна в Україні» відбудеться за підтримки Посольства Франції в Україні, Французького інституту в Україні та мережі закладів «Альянс Франсез». Покази програми «Вона створює кіно» триватимуть:
в Києві в кінотеатрі «Жовтень» з 14 до 28 травня,
в Одесі в кінотеатрі «Сінема Сіті» з 21 до 26 травня,
у Львові в кінотеатрі «Планета Кіно» (ТРЦ Forum Lviv) з 27 травня до 6 червня.
Інформація щодо місця й часу показів у Харкові уточнюється. В інших містах стрічки демонструються в кіноклубах у межах проєкту «Кіноклуб. Всеукраїнська мережа». Кураторка програми – Валерія Плєхотко, культурологиня, дослідниця гендерних студій, кінокритикиня.