У Німеччині стартує експеримент на три роки: впродовж цього часу учасники та учасниці отримуватимуть 1200 євро на місяць, а натомість мають відповідати на питання дослідників. За ідеєю, ця ініціатива має оприявнити наслідки впровадження безумовного базового доходу.
В конкурсі взяли участь понад 2 мільйони осіб, з них до участі відібрали 122 людини. Впродовж визначених років вони можуть як працювати, так і бути безробітними. Статус соціально незахищених піддослідним доводити не треба було, учасників обирали за допомогою рандомайзера. Єдиний їх обов'язок перед вченими – раз на пів року заповнювати онлайн-анкету. Інші 1380 людей також будуть відповідати на запитання, але отримуватимуть за це лише символічне відшкодування.
Організувала дослідження берлінська неурядова компанія під назвою «Мій базовий дохід». Команда висуває припущення, що базовий дохід може розв'язати соціальні проблеми, через які люди не можуть почуватися вільно, забезпечено і щасливо.
«Ми перевіримо, чим же займатимуться люди, якщо дати їм на три роки матеріальну стабільність», - ділиться керівник дослідження Юрґен Шупп – «Чи витрачатимуть вони гроші, чи відкладатимуть на чорний день. Чи ходитимуть вони на роботу, або працюватимуть за скороченим графіком? Чи стануть вони більш соціально свідомими? Чи жертвуватимуть більше?».
Крім соціальних факторів, досліджуватимуть і стан здоров'я учасників. Наприклад, робитимуть аналіз проб волосся, що дасть розуміння рівня стресу людини. Окремо Шуппа цікавить вплив на креативність: чи стануть люди сміливішими у виборі професії, відкритті бізнесу чи творчості.
Втім, є ризик, що дослідження покаже, що базовий дохід не виправдовує тих надій, які на нього покладають. Скептики вважають небезпечною саму цю ідею, адже вона нібито дає можливість ледарювати коштом праці інших. Симпатики, навпаки, наголошують на тому, що три роки – це недостатній термін, аби зрозуміти ефект базового доходу, зокрема, враховуючи економічну інфляцію. Юрґен Шупп наголошує, що експеримент не дасть однозначної відповіді, але захоплюється науковим питанням, на яке ще ніхто не давав масштабної відповіді.
Перше подібне велике дослідження у Канаді згорнули через завеликі витрати. А менший експеримент у Фінляндії дав двозначний результат. Бюджет чинного дослідження складали за допомогою краудфандинґу. На нього зібрали 5,2 мільйона євро від 150 000 донорів.