Коровам грають на струнних. Роулінг знову скасували. Катерину II послали до Ростова. «Золотий Глобус» загруз у расизмі. Ллойд дожив до 106-ти. Білосніжку цілувати не можна. Фея змінила колір, стать і орієнтацію. «Шум» наробив шуму. Аграрій збудував мавзолей. Поплавський став людиною року.
Перша новина, як завжди, трохи застара. Концерти класичної музики данським коровам грають іще з листопада минулого року, The New York Times розповіла про це наприкінці квітня, і лише на початку травня відомості про парнокопитих меломанок досягли наших широт. Пишуть, що до прекрасного тварин привчають студенти Скандинавської школи віолончелі. Окрім підвищення культурного рівня худоби, концерти на фермах мають утилітарну мету: вважається, що м'ясо корів, які за життя насолоджувалися Моцартом і Шубертом, набагато ніжніше. Отже, слухайте класику та будьте ніжними.
Культура скасування, як і пандемія коронавірусу, продовжує тріумфальну ходу світом. Дісталася вона й такого віддаленого краю, як Нова Зеландія: з програми тамтешнього книжкового фестивалю Featherston Booktown Karukatea, який відбувся з 6 по 9 травня, прибрали традиційну вікторину за «Гаррі Поттером». Причиною скасування популярного заходу стали давні звинувачення Джоан Роулінг у трансфобії, через які трансгендери вже цілий рік лаються з феміністками. Додаткового шарму цій новині додає той факт, що одним з основних заходів цьогорічного фестивалю у Фезерстоні була дискусія… про культуру скасування.
В Україні гендерні бійки поки не популярніші, ніж історичні та мовні. «Львівська реберня», що відкрила свій новий ресторан у Міському саду Одеси, вразила жителів креативним дизайном. Зображення пам'ятників Дюку Рішельє і Катерині II на стінах закладу доповнили валізами, до фігури герцога додали напис «Понаїхало», в руку цариці вклали табличку «Ростов», на найвиразнішій картині біля пробитого цвяхом язика написали «мова». Через бурхливе обурення недостатньо свідомих одеситів скандальний живопис прибрали, після чого патріотична громадськість звинуватила господарів реберні в м'якотілості, боягузтві й потуранні ворогам.
Том Круз і Скарлетт Йоганссон підтримали боротьбу за расову рівність. На знак протесту проти засилля білих в журі Голлівудської асоціації іноземної преси (HFPA) Круз вирішив відмовитися від своїх трьох «Золотих глобусів», а Йоганссон закликала оголосити асоціації бойкот. У HFPA насправді серйозні проблеми: серед 100 її членів немає жодного темношкірого. Пропозицію акторки підтримали Netflix, Amazon, WarnerMedia, члени руху проти сексуальних домагань Time's Up, ЛГБТ-організація GLAAD і більше сотні PR-агенцій. Схоже, якщо навіть HFPA встигне замінити всіх своїх білих журналістів на темношкірих, у 2022 році церемонія «Золотого глобусу» не відбудеться.
11 травня у своєму домі в Лос-Анджелесі помер актор, режисер і продюсер Норман Ллойд. Взагалі-то «Регулярний цикл» прагне уникати некрологів, але цей випадок особливий, майже оптимістичний. Річ у тому, що Ллойд, вроджений Норман Натан Перлмуттер, вважався найстарішим актором світу. Він пішов із життя, дай боже кожному, у віці 106 років. Ллойд почав кар'єру в 1932-му і зіграв у більше ніж 70 фільмах, зокрема в стрічках Чапліна, Ренуара, Гічкока і Скорсезе. У 2015 році, вже відзначивши сторічний ювілей, він продовжував зніматися в кіно і двічі на тиждень грав у великий теніс. На питання про секрет довголіття Ллойд зазвичай відповідав: «Я просто прагну уникати неприємних людей».
Черговою жертвою всесвітньої корекції моральних норм стала казка про Білосніжку. На сайті газети San Francisco Chronicle з'явилася редакційна стаття Джулі Тремейн і Кеті Дауд про те, що в Діснейленді дітей навчають поганих речей. У новому атракціоні Snow White's Enchanted Wish, де відтворюються сцени зі знаменитого голлівудського мультфільму 1937 року, Тремейн і Дауд засмутив епізод, в якому принц цілує Білосніжку, звільняючи її від чар Злої Королеви. Автори статті звертають увагу на те, що дозволу на поцілунок Білосніжка не давала, а, значить, він є прикладом відвертого харасменту. Тремейн і Дауд нагадують, що тема згоди в ранніх фільмах Disney є серйозною проблемою і що вчити дітей цілувати когось без отримання дозволу ні в якому разі не можна.
Актуальні віяння дійшли й до «Попелюшки». У голлівудському фільмі за класичною казкою, реліз якого запланований на осінь, роль доброї феї виконав Біллі Портер – чоловік, афроамериканець і відкритий гомосексуал. Нова «Попелюшка», на відміну від старої «Білосніжки», навчає дітей хороших речей – протидії расизму, гендерній рівності, сексуальній толерантності. Цікаво, що в іншому творі Попелюшка стане іконою бодіпозитиву. Видавництво Disney Publishing анонсувало вихід книги «Якщо черевичок підійде» (If The Shoe Fits), героїня якого Сінді (читайте Сіндірелла, дівчина з великими розмірами всього) досягає успіхів у взуттєвому дизайні. Варто зазначити, що книга про Попелюшку з пишними формами призначена все ж таки не для дитячої, а для дорослої аудиторії.
На «Євробаченні» цього разу виграли італійці, український гурт Go_А з композицією «Шум» посів п'яте місце, але привід для гордості у нас все одно є. По-перше, Даміано Давид, соліст переможців Måneskin, назвав пісню Go_A найкращою на конкурсі. По-друге, ролик із півфінальним виступом українців за чотири дні зібрав на YouTube рекордні 6,7 млн переглядів, а до кінця травня їх кількість перевалила за 12 мільйонів. По-третє, «Шум» вибився в лідери на популярному музичному сервісі iTunes: він увійшов до найкращих 10 треків у категорії Worldwide Songs і до найкращих 5 треків у категорії European Songs. Знай наших, бабцю Європо.
Новини архітектури: на Чернігівщині добудовують мавзолей. 82-річний генеральний директор агрохолдингу «Земля і вода» Леонід Яковишин звів собі усипальню, в якій будуть встановлені його позолочені скульптури у віці 20, 40, 60 і 80 років, копії вітражів із німецької церкви XV століття і мармуровий саркофаг, де будуть поховані гендиректорські кістки. Яковишин витратив на будівництво 10 років і 3 млн доларів, на створення мавзолею його надихнула гробниця Наполеона Бонапарта в паризькому Палаці інвалідів. Аграрій розповідає, що мавзолей відкриється для відвідувачів після його смерті й працюватиме в будні дні з 10 до 17 годин. Ласкаво просимо.
Вінцем травневої колекції новин стало повідомлення про те, що володарем титулу «Людина року» в номінації «Діяч мистецтв року» став Михайло Поплавський. Складно сперечатися з тим, що саме Михайло Михайлович досягнув у мистецтві найбільших висот, що саме його можна вважати справжнім обличчям української культурки. Yabl вітає читачів із перемогою Поплавського, з початком літа, з виходом з локдауну та впевнений у тому, що в червні настільки ж прекрасних новин у нас буде анітрохи не менше, ніж у травні.