«Артхаус Трафік» з 29 липня повертає фільм-візитівку Вонга Карвая на великі екрани. Чому треба йти в кінотеатр — читайте в новому матеріалі Yabl.
Стрічка складається з двох історій, що паралельно розгортаються довкола забігайлівки в торговельному кварталі Гонконга. Герой першої новели — поліцейський, який страждає через розрив із коханою та раптово закохується в таємничу білявку з темним минулим. Героєм другої новели теж став поліцейський — він також пережив розлучення, але чоловіка поступово захоплюють інші думки: він підозрює, що хтось почав постійно навідуватися до його помешкання. І все це на тлі депресії, що прогресує.
Вонг Карвай знімав цю картину в перервах між фільмуванням іншої своєї стрічки — «Прах часів». Навіть більше, сценарій писався кожен день, тому сцени, які тільки-но з’явилися на папері, знімали вже наступного дня. Такий підхід дозволив повністю зануритися у дві історії, розвиваючи їх так, як підказувало серце й бачення, до того ж зміст вражає глибиною та актуальністю навіть зараз, бо в центрі уваги — самотність, кохання та стомлива одноманітність у лещатах мегаполісу.
З перших хвилин фільм задає жвавий ритм: вічні вогні великого міста, люди, які постійно поспішають, метушня туристичних районів, клаксони автомобілів... Вонг Карвай не випадково вибрав такий ритм, бо він якнайкраще підходить для розповіді двох історій, немов підкреслюючи: невпинний рух змушує підлаштовуватися, щоб відповідати вимогам міста, яке стрімко розвивається. У таких умовах дуже легко втратити себе, також варто завжди бути напоготові: навіть навмисна розміреність може завершитися у будь-який момент.
Перша історія — майже нуар із femme fatale, яка носить неприродно білу перуку. Кримінальний сюжет міг розвиватися зовсім інакше, якби жінка не зустріла молодого копа, якому дуже не вистачало справжнього кохання. Темний простір у цьому випадку використовується для правильного формування характерів героїв, оскільки оточення й підтекст ситуацій якнайкраще показують, хто чого вартий.
Друга історія — цілковита протилежність, бо за настроєм вона нагадує класичну мелодраму. У ній поліцейський зовсім не жадає нових стосунків, занурившись із головою в самотність — вона поступово з’їдає його, але, як це часто буває, пустотлива дівчина все кардинально змінює. Гадаєте, що все так просто? Цей сюжет має сюрпризи, щоб зробити перегляд цікавішим.
Чи переплітаються історії? Ні, Вонг Карвай зосереджується на тому, щоб розкрити кожну з них, лише забігайлівка розташована в зоні патрулювання двох поліцейських. І в такому рішенні теж є додатковий сенс, бо завдяки цьому вдається показати збіги й відмінності в долях людей, які живуть, працюють, гуляють в одному місці, але перетинаються один з одним лише поглядами (і то не завжди).
Стрічці чудово вдається донести до глядача силу мрії, яка здатна на дива. Життя — складна річ, тому від наступного повороту долі можна очікувати чого завгодно, але… Саме мрії стають тим щитом, який захистить навіть від найпотужніших ударів та виснажливих випробувань. Фільм переконливо показує, наскільки сонячною, теплою та майже недосяжною буває поставлена мета. Це можна назвати навмисним віддаленням дійсно важливих змін, але це також має інше значення: людина завжди буде мати те, чого можна прагнути місяцями, роками й десятиліттями. Така нескінченність — доволі суперечлива, але якщо вона хоча б трохи допомагає — най буде. Також готуйтеся до того, що після перегляду вам захочеться послухати пісню «California Dreamin'», бо без неї нікуди, з огляду на події стрічки.
Немає нічого дивного в тому, що Квентін Тарантіно полюбляє цей фільм (та всіляко сприяв його прокату у США): «Чунцінський експрес» приносить естетичне задоволення, тому хочеться насолоджуватися магічною атмосферою та рухами головних героїв, розчинятися в діалогах та монологах. Приголомшлива робота Вонга Карвая отримала заслужене визнання, тому зараз вона — його своєрідна візитівка, і цьому можна лише радіти: багатогранне кіно про гнітючу буденність, пошуки щастя, несподіване кохання та мрії, які можуть ніколи не здійснитися, але саме вони формують нас.
А ще ми майже впевнені в тому, що вам захочеться повернутися до «Чунцінського експресу», щоб отримати нову порцію емоцій та знову пережити дві різні історії, які об’єднує забігайлівка, розташована десь у метушливому Гонконзі.