Чи бувало у вас таке, що, слухаючи радіо, ви натрапляли на нового артиста, який співає стару, знайому пісню? Певно, це відбувалося неодноразово. Для просування виконавця продюсери або самі музиканти записують кавер-версію улюбленої пісні. Кавер-версія (англ. cover version, далі — кавери) — нове виконання, іноді в оригінальній переробці, музикантом чи колективом раніше відомої авторської музичної композиції, шлягера тощо. Завдяки такій «музичній переробці» в шоу-бізнесі з’являються нові зірки. Кавери допомогли прославитися титанам музики, як-от The Beatles, Вітні Г’юстон, Елвіс Преслі чи Led Zeppelin. Якщо говорити відверто, то майже кожна п’ята пісня у вашому плейлісті — це кавер. Але принада в тому, що ви, скажімо, й не чули оригінал, який може бути кращим за обробку. І навпаки, деякі обробки можуть бути кращими за оригінали. Тож ми спробуємо відкрити вам секрети культових музичних шлягерів, а ви вирішуватимете, що краще. Yabl покопирсався для вас у старих дисках, касетах та платівках.
Поняття «хіт» набуло широкої популярності після впровадження музичних чартів Billboard Hot 100 та UK Singles Chart у західних країнах. Мрією та метою кожного лейблу ставала позиція в такому списку, адже чим популярніша пісня, тим краще продаються платівки й тим більше грошей отримує лейбл.
Тому в 1950-х роках уже досвідчені продюсери шукали неординарні голоси та просто перезаписували пісні в нових аранжуваннях. 1954 року запис кавер-версії композиції «That's All Right (Mama)» блюзмена Артура Крудапа допоміг молодому Елвісу Преслі почати кар’єру співака. Надалі блюзові пісні неодноразово ставали хітами у виконанні Елвіса. Наприклад, «Hound Dog» в оригіналі записана Біґ Мамою Торнтон, «Blue Suede Shoes» — Карлом Перкінсом, а «Tutti-Frutti» написав та записав Літл Річард. Навіть після спаду популярності Елвіс продовжував створювати власні кавер-версії різних хітів і виконував їх на своїх концертах.
Блюзова музика відкрила широкі перспективи для звукозаписувальних компаній. Пізніше вона еволюціонувала в рок-н-рол — стиль, від якого молодь шаленіла. На хвилі популярності нового жанру почала з’являтися велика кількість гуртів та виконавців. Коли рок-н-рол дістався Британії, молоді гурти почали додавати його у власний репертуар та поєднувати з місцевими народними жанрами (скіфл).
Завдяки захопленню рок-н-ролом та скіфлом і з’явився гурт The Beatles. Хлопці цікавилися не лише тією музикою, яку грали. Вони любили ритм-енд-блюз, соул, госпели та естрадні пісні. Такі смакові вподобання відобразилися на студійних записах гурту. На дебютній платівці «Please Please Me» шість композицій із чотирнадцяти — кавери. Найпопулярніший — пісня «Twist and Shout». «Бітли» почули її у виконанні гурту The Isley Brothers та переробили, а от The Isley Brothers переінакшили версію колективу The Top Notes.
На відміну від The Beatles, The Rolling Stones надихалися блюзом. У дебютному альбомі гурту можна почути лише одну пісню авторства Джаггера та Річардса.
Пісні блюзового композитора Віллі Діксона, написані для Мадді Вотерса, Гавліна Вулфа тощо, вплинули на декілька поколінь британських музикантів і були перетворені з блюзу на хардрок. Кілька його пісень можна знайти на платівках гурту Led Zeppelin — «You Shook Me», «Whole Lotta Love», «Bring It On Home» тощо.
Але не тільки рокмузику захопила ця тенденція. Ми згадували Вітні Г’юстон, яка до сьогодні вважається неперевершеною попспівачкою. Найбільш знаний хіт у її виконанні — «I Will Always Love You». Він чудово звучить у соулманері, але насправді це кантріпісня. Її написала та вперше виконала видатна американська кантріспівачка Доллі Партон ще 1974 року.
Після виходу в прокат фільму «Охоронець» (1992) із Г’юстон і релізу пісні на радіо з’явилися чутки: Вітні та Доллі стали ворогами. Причиною сварки нібито було те, що Партон проігнорувала своє зобов’язання відмовитися від виконання композиції, поки та трималася в топі національного музичного рейтингу. Доллі спростувала плітки, підбивши підсумок: «Те, як Вітні виконала цю просту пісню, дозволяє говорити, що тепер ця композиція належить їй».
Г’юстон підтвердила доброзичливі взаємини з авторкою свого популярного хіта. До речі, піснею також цікавився Елвіс Преслі, який хотів додати її у свій репертуар, але Партон відмовила «Королю» та залишила права на пісню за собою, про що потім жалкувала. Повертаючись до Вітні Г’юстон, зазначимо, що це одна з небагатьох виконавиць, якій вдалося побудувати кар’єру та здобути популярність завдяки чужим пісням.
Цікаво, як багато артистів мають кавери в репертуарі? А поки пропонуємо вам топ-15 хітів, які ви точно чули, але не знали, що це кавер-версії.
1. «My Way» Френка Сінатри насправді кавер-версія французької пісні Comme d’habitude Клода Франсуа, яку Пол Анка переклав англійською спеціально для співака.
2. Хіт «Got My Mind Set on You» «бітла» Джорджа Гаррісона — це перероблена стара r’n’b пісня 1962 року Руді Кларка у виконанні Джеймса Рея.
3. Оригінал феміністичного гімну 1960-х «Respect» Арети Франклін звучить як маніфест важкого чоловічого життя і прохання про повагу у виконанні соулартиста Отіса Реддінга.
4. Запальний хіт гурту The Monkees «I'm a Believer», це пісня видатного попвиконавця Ніла Даймонда.
5. Шлягер 2000-х «Don’t Cha» у виконанні The Pussycat Dolls був написаний та виконаний співачкою Торі Аламаз.
6. Status Quo переспівали пісню «In The Army Now» нідерландського гурту Bolland & Bolland, додавши себе в плейлісти багатьох поціновувачів року.
7. Балада «Without You», яку виконала співачка Мерая Кері, належить гурту Badfinger, ще один кавер зробив Гаррі Нільссон.
8. Пісня легендарної Тіни Тернер про найкращих «The Best» насправді вперше була записана не менш легендарною Бонні Тайлер.
9. Спокуслива «You Can Leave Your Hat On» відома завдяки Джо Кокеру, але написав її Ренді Ньюман.
10. Гурт Eruption проспівав хіт «One Way Ticket» у часи дисколихоманки, але вперше його виконав Ніл Седака.
11. Красива «Killing Me Softly» у виконанні Роберти Флек набула більшої популярності, ніж оригінал Лорі Ліберман.
12. Ірландська співачка Шинейд О’Коннор проникливо заспівала пісню «Nothing Compares 2 U» 1990 року, яку раніше випустив артист Прінс (1985).
13. Пісня «Hurt» у виконанні Джонні Кеша витягла артиста з забуття 2002 року, хоча оригінал написав гурт Nine Inch Nails ще 1994 року.
14. «Whiskey in the Jar» з репертуару Metallica — це народна ірландська пісня, яку переробив гурт Thin Lizzy.
15. Гурт Kiss заспівав про божественну природу рок-н-ролу «God Gave Rock’n’Roll To You», хоча першим написав цю пісню гурт Argent ще 1973 року.
Все нове — добре забуте старе. Музична індустрія підтверджує цей вислів щороку. Ми чуємо, як старі та не дуже пісні знову перезаписують у новому аранжуванні, але чи здатен кавер «переплюнути» оригінал? Вирішувати лише вам. А які ви чули хіти-кавери?